لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۱۱

تحقیقات پلیس آلمان در زمینه اشاره عباس به «۵۰ هولوکاست علیه فلسطینیان»


محمود عباس (چپ) در برلین
محمود عباس (چپ) در برلین

پلیس برلین در آلمان روز جمعه، ۲۸ مرداد، تایید کرد «تحقیقات مقدماتی» را علیه محمود عباس، رئیس جمهور تشکیلات خودگردان فلسطینی، در ارتباط با گفته او در خصوص «۵۰ هولوکاست علیه فلسطینیان» آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس برلین تایید کرد که شکایت رسمی را که علیه این گفته آقای عباس ارائه شده، ثبت کرده و رسیدگی به آن را شروع کرده است.

سفارت اسرائیل در آلمان با استقبال از این شکایت اعلام کرد که این امر «انزجار» همه طیف‌های سیاسی المان از «سخنان سخیف» او را نشان می‌دهد.

ابتدا روزنامه آلمانی بیلد روز جمعه گزارش داد که شاکیان آقای عباس اظهارات دو روز پیش رئیس جمهور فلسطین را «تحریک به نفرت‌ورزی» دانسته‌اند.

محمود عباس که به دعوت رسمی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، به برلین رفت، روز ۲۵ مرداد در جریان نشست خبری مشترک با آقای شولتس، در پاسخ به سوال یک خبرنگار که آیا قصد دارد به خاطر «عمل تروریستی» نیروهای فلسطینی در کشتن ورزشکاران اسرائیلی در المپیک ۵۰ سال پیش پوزش بخواهد؟ گفت «اگر شما می‌خواهید به گذشته نگاه کنید، بفرمایید. اسرائیل از سال ۱۹۴۷ تا حال مرتکب ۵۰ هولوکاست در ۵۰ نقطه فلسطین شده است.»

در پی فشارهای شدید اسرائیل، محمود عباس روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد، در بیانیه‌ای نوشت که هولوکاست «منزجرکننده‌ترین جنایتی است که در تاریخ مدرن بشریت رخ داده و باید محکوم شود».

او در بیانیه توضیحی خود که در خبرگزاری رسمی فلسطینی «وفا» نیز منتشر شد، افزود که نیتش هنگام جواب دادن به آن سوال در کنفنرانس خبری، انکار هولوکاست نبود، بلکه از کشتار مردم فلسطین به‌دست ارتش اسرائیل سخن گفت که از آغاز «نکبت» (تشکیل اسرائیل) تا به امروز متوقف نشده است.

با وجود این بیانیه، شمار زیادی از مقامات اسرائیل او را یک منکر باسابقه هولوکاست نامیده و شدیدا نکوهش کردند.

صدراعظم آلمان هرچند در نشست مشترک با محمود عباس صریحا به گفته او در مورد «۵۰ هولوکاست» پاسخ نداد اما بلافاصله در بیانیه رسمی که در اختیار رسانه‌ها گذاشت، نوشت که اظهارات رهبر فلسطینی کم‌اهمیت دانستن فجایع هولوکاست و سخنانی منزجرکننده بوده است.

آقای شولتس اما در آن نشست خبری در برابر یک گفته دیگر آقای عباس سریعا موضع گرفت. رهبر فلسطینی گفته بود که سیستم «آپارتاید» اسرائیل در مورد فلسطینیان تبعیض قائل می‌شود. اولاف شولتس با رد این اظهارات رو به آقای عباس، گفت این کلمه دقیقی برای توصیف وضعیت نیست.

سفر رسمی آقای عباس به آلمان با برگزاری آیین‌های پنجاهمین سالروز حمله چریک‌های فلسطینی به اقامتگاه ورزشکاران اسرائیلی در المپیک سال ۱۹۷۲ همزمان شده است. در آن رویداد ۱۱ ورزشکار اسرائیلی جان خود را از دست دادند.

در کتاب‌های متعدد که در اسرائیل منتشر شده آمده است که موساد، سازمان جاسوسی و عملیات ویژه اسرائیل در واکنش به آن رویداد، از سران فلسطینی در طول سال‌ها انتقام سختی گرفته و شمار زیادی از آن‌ها را در کشورهای مختلف از پای درآورده‌اند.

در قوانین آلمان، کم‌اهمیت دانستن هولوکاست، جرم تلقی شده و مجازات در پی دارد.

با این حال، آغاز تحقیقات مقدماتی الزاما به مفهوم کلید خوردن یک تحقیقات کامل و اعلام جرم نیست.

در همین زمینه وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که محمود عباس از مصونیت قضایی برخوردار است و به عنوان رئیس تشکیلات فلسطینی به آلمان دعوت شده است.

به نوشته رسانه‌های آلمان، اگر شاکیان ثابت کنند که او نماینده یک کشور نیست، مصونیت قضایی نخواهد داشت.

آلمان تشکیلات فلسطینی را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد. اولاف شولتس ضمن میزبانی آقای عباس، موضع آلمان را مورد تاکید قرار داد و گفت تشکیلات فلسطینی دولت نیست.

آقای عباس، ۸۷ ساله، در جریان این سفر از آلمان خواسته بود از پیوستن فلسطین به عنوان یک عضو کامل در سازمان ملل حمایت کند.

XS
SM
MD
LG