لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۶
۲۱:۰۷ ۲۸.۱۲.۱۴۰۱

بهاره هدایت: بقای جمهوری اسلامی نافی بقای ما، فرزندان ما و سرزمین‌مان است

بهاره هدایت،‌ فعال سیاسی زندانی در بند زنان اوین، در آستانه نوروز ۱۴۰۲ در پیامی با گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان و اعدام‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر، بر ضرورت «براندازی» جمهوری اسلامی تأکید کرد.

در متن این پیام که روز یکشنبه برای اولین‌بار در وب‌سایت ایران وایر منتشر شد، آمده است: «با جنبش مهسا، براندازی نشد، اما این خواسته تعین مادی پیدا کرد؛ آن‌هم در گستره‌ای که قابل چشم‌پوشی نبود».

خانم هدایت ضمن برشمردن نام شماری از کشته‌شدگان اعتراضات و نیز چهار معترض اعدام‌شده افزوده است: «علی‌رغم همه‌ التهابات یک ماه اخیر، وضعیت همان است که بود و آن اینکه جمهوری اسلامی بدل به غیراخلاقی‌ترین عنصر حیات روزمره‌ ایرانیان شده و بقای او نافی بقای ما، فرزندان ما و سرزمین‌مان است. بنابراین منطق ایجاب براندازی کماکان برقرار است».

این فعال سیاسی در بخش پایانی پیام خود از زندان با تأکید بر عزم معترضان برای «بازپس‌گیری ایران» تصریح کرده است: «اگر آزادی می‌خواهیم، مسیر آن از هر میانبری هم که برویم در نهایت به از میان برداشتن جمهوری اسلامی و حذف اسلام سیاسی از ساحت حکمرانی می‌رسد».

بهاره هدایت که پیش از این هفت سال را به دلیل فعالیت‌های مدنی خود در زندان گذرانده بود، ‌هم‌اکنون دوران محکومیت چهارساله‌اش را در پی اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی سپری می‌کند و به گفته خودش، این «هشتمین بهار در اسارت» برای اوست.

۱۴:۵۰

۱۴:۴۹

۱۳:۱۶

بازداشت فرد مهاجم با تیغ موکت‌بری به یک آخوند در مشهد

خبرگزاری تسنیم به نقل از مسئول روابط عمومی فرمانداری مشهد نوشته فردی که با یک تیغ موکت‌بری به یک آخوند حمله کرده و به گردن او صربه زده بود، «فوراً» بازداشت شده است.

این خبر پس از انتشار ویدئویی از حمله به این آخوند که امام جماعت مسجد «امام حسن مجتبی» در منطقه هاشمیه مشهد است، منتشر می‌شود.

تسنیم به نقل از این مقام فرمانداری نوشته که این اتفاق مربوط به ۱۰ روز پیش از این است و فرد ضارب «بازداشت» شده است.

بر اساس این گزارش، تیغ موکت‌بری به شاهرگ این امام جماعت برخورد نداشته است.

در ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر حمله به چند آخوند و کشته‌شدن برخی از آنها در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

عباسعلی سلیمانی، نماینده سابق مجلس خبرگان، یکی از این افراد است که با اسلحه در بانکی در بابلسر کشته شد.۱۲:۳۳

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش و فناوری تولیدی در ۱۱ دانشگاه این کشور به سپاه پاسداران در توسعه و ارتقای پهپادهای انتحاری و جت‌های جنگی ایران «کمک کرده است».

به نوشته روزنامه‌های جوئیش کرونیکل و تلگراف در روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، نام دانشگاه‌های کمبریج و امپریال‌کالج در این ارتباط مطرح شده اما کرَنفیلد دانشگاهی است که در مظان اتهام انجام «بیشترین سطح همکاری» با ایران قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش‌ها، مؤسسه تحقیقاتی دانشگاه کرنفیلد که در علوم پایه، مهندسی و فناوری هوافضا تخصص دارد، شریک تحقیقات ایران بوده در حالی که این مؤسسه با نیروی هوایی بریتانیا نیز «مشارکت راهبردی» دارد.

۱۲:۲۹

یاسمین پهلوی، در پی انتقادها از موضع‌گیری‌اش در قبال جریان چپ، در بیانیه‌ای در قالب یک استوری اینستاگرامی نوشت با آن که با ایده چپ «به شدت مخالف است»، این به معنی موافقت وی با کشتار آنها به دست جمهوری اسلامی نیست.

خانم پهلوی نوشته که مارکسیست‌ها و اسلام‌گرایان «عوامل اصلی» انقلاب ۵۷ بودند و «در نتیجه بانیان فلاکت کنونی ایران و ایرانی هستند».

او چپ‌ها و پیروان سازمان مجاهدین خلق را در کنار یکدیگر «ارتجاع مغلوب» نام نهاد که پس از کنار زدن رقبا از سوی اسلام‌گرایان و پیروزی آنها به عنوان «ارتجاع غالب» در این جایگاه قرار گرفتند.

به نوشته خانم پهلوی، اندیشه چپ هر کجا به قدرت رسیده، جز «مرگ و ویرانی و فقر و فلاکت» چیز دیگری به بار نیاورده و از نظر وی «ارتجاع مغلوب» از «ارتجاع غالب» بهتر نبود.

۱۲:۲۸

راتنا امیدوار، نماینده ایرانی‌تبار سنای کانادا، خبر داد که طرحش برای پیشنهاد به دولت کانادا برای طبقه‌بندی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی، در سنای این کشور به تصویب رسیده است.

خانم امیدوار روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، در توئیتی با اعلام این خبر از لئو هوساکوس و ژولی میویل دشن، دو سناتوری که در حمایت از این پیشنهاد در سنای کانادا سخنرانی کردند، قدردانی کرد.

دولت کانادا با وجود اعمال تحریم‌های گسترده علیه فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران، هنوز این نهاد نظامی ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نداده است.

۱۱:۳۹

تأکید مقام دانشگاهی بر ضرورت تذکر استاد به دانشجویان درباره حجاب

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در نامه‌ای تأکید کرده که «اساتید ضروری است از باب حفظ حقوق عامه و تضمین کیفیت یادگیری، به افرادی که مبادرت به کشف حجاب در کلاس درس یا نقض سایر موارد مندرج در دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری می‌نمایند تذکر دهند.»

به نوشته وب‌سایت انتخاب، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد و مسئول اجرایی سازی بیانیه رسالت تعلیم و تربیت اجتماعی، این نامه را خطاب به رؤسای دانشگاه آزاد در استان‌ها و واحدهای ویژه نوشته است.

جهان‌بین اضافه کرده: «چنانچه احتمالاً دانشجویی نسبت به تذکر استاد بی توجهی کرد، استاد ضروری است اسامی را ثبت و در اختیار گروه آموزشی قرار دهد و گروه آموزشی موظف است اسامی را در اختیار معاونت آموزشی قرار دهد و معاونت آموزشی در اختیار دبیرخانه کمیته انضباطی قرار دهد.»

با افزایش دانشجویانی که بدون حجاب در کلاس‌ها و محیط دانشگاهی حضور می‌یابند، دانشگاه‌ها برخوردهای انصباطی با آنها را افزایش داده‌اند.

۱۱:۳۱

۱۰:۴۶

۰۸:۴۴

مادر دادخواه: اوباش کسانی هستند که به سنگ مزار کشته‌شدگان حمله می‌کنند

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان که در جریان اعتراضات کشته شد، پس از تخریب محل دفن سه تن از معترضان کشته‌شده در نقاط مختلف ایران از سوی افراد ناشناس، نوشته که «الان کاملا معلومه که اراذل و اوباش چه کسانی هستند، همان‌هایی که به سنگ مزار ابوالفضل حمله کرده و آن را شکستند. اوباش جیره‌بگیران و مفت‌خورهای خاک بر سر حکومتن که تکلیفشان هم معلوم است. یک مشت مهره سوخته که خود نظام هم آنها را راحت می‌سوزاند».

خانم سجادیان در توئیت دیگری نیز نوشته: «اوباش همان کسانی هستند که هواپیمای اوکراینی را با موشک مورد هدف قرار می‌دهند،کلی مسافر رو به خاک و خون می‌کشند و تازه بعد از سه روز دروغگویی، معلوم می‌شود کار خودشان بوده بعد هم قاتلان و عاملان را پوشش می‌دهند.»

با آتش زدن شبانه آرامگاه مجید کاظمی در اصفهان، حمله و شکستن شیشه‌های نصب شده بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده نوجوان کشته شده در مشهد، و تخریب شبانه محل دفن میلاد سعیدیان‌جو در ایذه طی یک شبانه روز، حمله به مزار معترضان کشته شده اعتراضات زن، زندگی، آزادی ابعاد تازه‌ای یافته است.

مزار بسیاری از معترضان در شهرهای مختلف از جمله مزار مجیدرضا رهنورد در آرامستان بهشت رضای مشهد نیز بارها مورد حملات مشابه و تخریب قرار گرفته است.

حمله و تخریب سنگ مزار معترضان کشته و اعدام شده و همچنین چهره‌های فرهنگی، شاعران، نویسندگان، هنرمندان و چهره‌های سیاسی منتقد و حتی شهروندان بهایی و در مواردی مسیحی، یکی از اقدامات پردامنه نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی طی بیش از چهل سال گذشته است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG