لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۴۵
۰۸:۵۴ ۲۶.۲.۱۴۰۲

گزارش‌ها درباره احضار معترضان «عفوشده» با عناوین اتهامی تازه

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، باردیگر از احضار شماری از معترضان بازداشت‌شده‌ای که پرونده آنها مختومه اعلام شده بود، خبر داد.

این کمیته در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته از اواسط بهمن‌ ‌ماه سال جاری و در پی اعلام دستگاه قضایی مبنی بر «عفو» و آزادی ده‌ها هزار نفر از زندانیان عمومی و سیاسی و بالاخص بازداشت‌‌شدگان اعتراضات اخیر، «شمار نسبتا قابل توجهی از بازداشت‌‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ از زندان آزاد شدند».

بر اساس این گراش، « حالا با گذشت نزدیک به چهارماه از اعلام عفو گسترده که بنابر اعلام دستگاه قضایی منجر به آزادی و یا مختومه شدن پرونده ۲۱ هزارنفر از دستگیرشدگان اعتراضات ۱۴۰۱ شد، پرونده‌‌های قضایی جدیدی برای برخی از آنان تشکیل شده و دستگاه قضایی در حال احضار مجددشان با عناوین اتهامی جدید است.»

۲۲:۱۹

وزارت اطلاعات با استفاده از «گارد ویژه» مانع ورود شهروندان به آرامستان بهاییان تهران شد

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو فردا در روز جمعه، ۱۲ خردادماه، مأمور امنیتی مستقر در آرامستان بهاییان تهران از ورود شمار قابل توجهی از شهروندان بهائی به این آرامستان موسوم به «گلستان جاوید» جلوگیری کرده‌ است.

شماری از فعالان بهایی روز جمعه خبر دادند که مسعود مومنی، نماینده وزارت اطلاعات، در آرامستان بهاییان تهران با بستن در ورودی محوطه گلستان جاوید، مانع برگزاری مراسم آیینی بهاییان بر مزار عباس معنوی آرانی، شهروند بهایی، شده است.

از دفن پیکر آقای معنوی بیش از ۱۰ روز جلوگیری شده بود و پیکر او بدون اطلاع خانواده و اطرافیان در گورستان خاوران تهران به خاک سپرده شده است.

گورستان خاوران محل دفن دسته‌جمعی قربانیان اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ است که در محوطه قدیمی قبرستان بهاییان تهران، گلستان جاوید، قرار دارد.

این اولین مورد از دفن مخفیانه اجساد بهاییان در گورستان خاوران نیست.

پیکر بهزاد مجیدی، دیگر شهروند بهایی نیز روز دهم فروردین توسط وزارت اطلاعات مخفیانه و بدون اجرای مراسم آیینی بهاییان در گورستان دسته‌جمعی خاوران به خاک سپرده شد.

نمایندگی جامعه بهاییان ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد که مأمور اطلاعاتی تا آن زمان اجساد شش بهایی را در «قبرهای باریک» خاک کرده و دست‌کم در یک مورد، دو جسد را در قبرستان خاوران، در «یک قبر» قرار داده است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ۱۱ اردیبهشت نیز چهار شهروند بهایی را در ارتباط با «محدودیت‌های آرامستان بهاییان تهران موسوم به گلستان جاوید» بازداشت کرده بود.

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های مطرح شده علیه شادی شهیدزاده، عطاءالله ظفر، ولی‌الله قدمیان و منصور امینی روز دهم خرداد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد و این چهار شهروند بهایی به «عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی» متهم شدند.

۲۱:۴۱

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد شرکت «اَبر آروان/ آروان کلود»، دو کارمند ارشد آن و یک شرکت وابستۀ آن در امارات متحده عربی را به دلیل نقش آن‌ها در محدودسازی اینترنت در ایران به فهرست تحریم‌ها افزوده است.

بر اساس بیانیۀ خزانه‌داری که روز جمعه ۱۲ خرداد منتشر شد پویا پیرحسین‌لو و فرهاد فاطمی، از مؤسسان شرکت فناوری ابر آروان، دو فرد حقیقی تحریم‌شده هستند.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت ابر آروان با نهادهای امنیتی-اطلاعاتی جمهوری اسلامی ارتباط نزدیک دارد و مدیران اجرایی آن با مقام‌های ارشد حکومت ایران مرتبط هستند.

شرکت «فناوری‌های جهانی ابر آروان» با نام لاتین «ArvanCloud Global Technologies» مستقر در دوبی نیز به عنوان شرکت وابسته به ابر آروان به فهرست سیاه خزانه‌داری افزوده شده است.

۲۱:۳۹

دولت‌های اروپایی روز جمعه ۱۲ خرداد تأیید کردند دو شهروند ایرانی-اتریشی و یک شهروند دانمارک که در ایران زندانی بودند، با وساطت عمان و پشتیبانی بلژیک سرانجام آزاد شدند.

اتریش با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز «خشنودی» از آزادی کامران قادری و مسعود مصاحب تأیید کرد که این دو نفر در حال بازگشت به کشورشان هستند.

وزارت خارجۀ اتریش همچنین از بلژیک و عمان برای نقش این دو کشور در آزادی این دو شهروند ایرانی-اتریشی قدردانی کرده و سال‌های بازداشت این دو شهروند در ایران را «مشقت‌بار» خوانده است.

۱۴:۳۶

مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، با اشاره به «اعترافات» رئیس پیشین زندان اوین، از روحانیون در ایران خواست که به حکومت وابسته نباشند و در برابر اقدامات جمهوری اسلامی سکوت نکنند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز جمعه، ۱۲ خرداد، در سخنرانی هفتگی خود در مراسم مذهبی «نمازجمعه» زاهدان گفت: «آنچه مهم است این است که علمای جهان اسلام، علمای کشور ما، ایران، در تمام جریان‌ها مستقل باشند. علما حکومتی نشوند، دولتی نشوند، ملاهای مستقل باشند، صاحب نظر باشند و دولت‌ها را امر به معروف و نهی از منکر کنند.»

او خطاب به حکومت افزود: «علما را وابسته نکنید، به علما حقوق ندهید.»

۱۳:۵۴

راهپیمایی اعتراضی نمازگزاران در زاهدان

حساب کاربری «حال‌وش» در توئیتر، ویدئویی از راهپیمایی اعتراضی نمازگزاران در زاهدان در روز جمعه، ۱۲ خرداد منتشر کرده که شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و در حمایت از مولوی عبدالحمید سر می‌دهند.

۱۳:۴۷

مادر دادخواه: تبلیغ علیه نظام معنا ندارد، نظام خودزنی‌ می‌کند

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان که در جریان اعتراضات کشته شد، در پستی اینستاگرامی، به طرح اتهام قضایی «تبلیغ علیه نظام» علیه خانواده‌های دادخواه اعتراض کرده است.

او نوشته: «به نظرم نیازی نیست کسی کاری علیه نظام کند... در واقع این نظام خودزنی‌هایش را پیشتر شروع کرده، نظامی که جوانان وطن را به خاک و خون کشیده و برای خانواده‌های داغدار شاخ و شانه هم می‌کشد و برای جنایت‌هایش دروغ هم می‌گوید.»

این مادر دادخواه اضافه کرده: «این نظام خود عملیات انتحاری را شروع کرده...نیازی به تبلیغ علیه این نظام وجودندارد، خودزنی‌های این نظام به اصطلاح اسلامی خیلی واضح و روشن است. پس خودنظام تبلیغات وسیعی علیه خودش انجام داده و می‌دهد...تبلیغ علیه نظام معنا ندارد.»


۱۳:۳۸

رئیس قوه قضائیه ایران که چند روز پیش درباره معترضان محکوم به اعدام گفته بود حکم‌شان اجرا خواهد شد، بار دیگر مجازات اعدام برای این افراد را که سال گذشته در جریان اعتراض‌های سراسری ایران بازداشت شده‌اند «قانونی» خواند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز ۱۲ خرداد مدعی شد افرادی که سال گذشته در اعتراض‌های ایران «جنایت کرده بودند» و مستحق «مجازات‌های سنگین» بودند، طبق «قانون» حکم‌شان اجرا شد.

در روزهای اخیر نگرانی‌ از اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو از معترضان جوان سال گذشته بعد از تأیید حکمش در دیوان عالی کشور بالا گرفته است.

۱۲:۵۹

«اختلال اینترنتی» مانع پخش مستقیم سخنرانی مولوی عبدالحمید در نماز جمعه شد

گزارش‌ها از زاهدان حاکی از قطع پخش زنده سخنرانی مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت این شهر به دلیل «اختلالات اینترنت» است.

سخنرانی هفتگی مولوی عبدالحمید در نماز جمعه مسجد مکی زاهدان، به طور معمول از اینستاگرام و یوتیوب او به صورت زنده پخش می‌شود.

در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات هفتگی نمازگزاران در این شهر و نیز سخنان انتقادی آقای عبدالحمید، بارها سخنرانی او به‌دلیل اختلال در اینترنت، قطع شده است.

۱۲:۱۸

«۱۰ شهروند» بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای در آبدانان زخمی شدند

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید دست‌کم ۱۰ شهروند در اثر تیراندازی با گلوله ساچمه‌ای نیروهای ضد شورش در آبدانان زخمی شدند.

پنج‌شنبه، ۱۱ خرداد، پس از برگزاری مراسم خاکسپاری بامشاد سلیمان‌خانی، دانشجویی که در اعتراضات بازداشت شده بود و مدتی پس از آزادی جان باخت، گروهی از مردم در آبدانان به خیابان آمده و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند.

مقامات جمهوری اسلامی، بازداشت این جوان را انکار کرده و مدعی شده‌اند که او «خودکشی» کرده است.

بر اساس این گزارش، جو این شهر پس از اعتراضات دیشب، در حال حاضر به شدت امنیتی و نظامی است.

۱۲:۱۳

بازداشت یک دانشجوی معترض به اعدام متهمان پرونده «خانه‌اصفهان»

شوراهای صنفی دانشجویان ایران از بازداشت محمدنوید بادامی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی» تهران توسط نیروهای امنیتی و انتقال به مکانی نامعلومی خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش، بازداشت آقای بادامی در پی تجمع شماری از دانشجویان در روز شنبه ۳۰ اردیبهشت، در اعتراض به اجرای حکم اعدام سه متهم پرونده «خانه‌اصفهان» صورت گرفته است.

پس از برگزاری این تجمعات، جمعی از دانشجویان به صورت تلفنی احضار شده بودند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG