لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۳:۲۴

جان باختن محمد حاجی‌ رسول‌پور، از معترضان بازداشت شده «در اثر جراحات»


سایت حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که محمد حاجی‌ رسول‌پور، از معترضان بازداشت شده در بوکان که «در اثر شکنجه به کما رفته بود»، در بیمارستان قلی‌پور این شهر و در اثر «شدت جراحات وارده ناشی از شکنجه» جان خود را از دست داده است.

این سایت حقوق بشری افزود که محمد حاجی رسولی‌پور از «زندانیان سیاسی سابق» بود که در جریان اعتراضات سراسری در شهر بوکان نیز به دست نیروهای حکومتی بازداشت و «به دلیل شکنجه به کما رفته بود».

محمد حاجی‌ رسول‌پور پس از آغاز اعتراضات سراسری ابتدا روز شنبه نهم مهر ماه از سوی نیروهای حکومتی بازداشت شد و پس از شانزده روز در ۲۵ مهر ماه با تودیع وثیقه آزاد شد.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر محمد حاجی رسول‌پور را در روز چهارشنبه دوم آذر ماه در مغازه‌اش در شهر بوکان بازداشت کردند. دستگاه‌های امنیتی پس از مراجعه خانواده‌اش به آنها گفته بودند که او «برای مدتی در زندان بوکان مهمان» خواهد بود.

به گزارش هه‌نگاو، محمد حاجی‌ رسول‌پور، بیست روز بعد در روز سه‌شنبه بیست و دوم آذر، در اثر شدت جراحات ناشی از شکنجه به کما فرو رفت.

در همین حال یکی از نزدیکان خانواده حاجی رسول‌پور به سایت حقوق بشری هه‌نگاو گفت: «روز سه‌شنبه بیست و دوم آذر ماه از زندان بوکان با خانواده آنها تماس گرفتند که جهت آزادی موقت محمد حاجی رسول‌پور با سند ۵۰۰ میلیون تومانی به زندان مراجعه کنید اما پس از مراجعه این خانواده به زندان، محمد را در حالی که به کما رفته بود بر روی یک ویلچر به آنها تحویل دادند.»

خانواده محمد حاجی‌ رسول‌پور او را در حالی که در زندان بر اثر شکنجه به کما رفته بود تحویل گرفته و به بیمارستان قلی‌پور بوکان منتقل کردند و به تشخیص پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد که پس از پنج روز در اثر شدت جراحات وارده ناشی از شکنجه روز یک‌شنبه جان خود را از دست داد.

پیشتر شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار فهرستی که اسم محمد حاجی رسول‌پور نیز در آن وجود داشت، هشدار داده بود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ۱۰۰ تن از معترضان بازداشت شده در استان کردستان و شهرهای کردنشین را به بازداشتگاه‌های مخفی منتقل کرده‌ و آنها را به شدت تحت شکنجه قرار داده‌اند.

همزمان سایت‌های حقوق بشری که موارد نقض حقوق بشر در استان کردستان و شهرهای کردنشین ایران را گزارش می‌کنند از شکنجه شدید سیروان محمدی، یک معترض جوان اهل سنندج، خبر داده و نوشتند که او روز ۲۵ آبان پس از بازداشت در محله حاجی‌آباد سنندج به «قرارگاه شهرامفر» منتقل شده و در این قرارگاه با هدف اخذ اعترافات اجباری هفته‌هاست که تحت شکنجه قرار گرفته است.

بنابر اعلام سایت حقوق بشری هه‌نگاو با کشته شدن محمد حاجی رسول‌پور، از آغاز اعتراضات سراسری تاکنون دست‌کم ۹ تن از معترضان بازداشت شده در استان کردستان و شهرهای کردنشین «زیر شکنجه نیروهای حکومتی» کشته شده‌اند.

.

XS
SM
MD
LG