لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۲۳

اعتراض روزنامه‌نگار زندانی به ادعاهای امیرعبداللهیان مبنی بر عدم بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران


ویدا ربانی با اتهاماتی مانند «اجتماع و تبانی به قصد امنیت ملی» در مجموع به ۱۱ سال زندان محکوم شده است

ویدا ربانی، روزنامه‌نگاری که در زندان به‌سرمی‌برد، با انتشار متنی به ادعاهای وزیر خارجه ایران مبنی بر عدم بازداشت روزنامه‌نگاران در جریان اعتراضات اخیر واکنش نشان داد.

خانم ربانی در این متن از حسین امیرعبداللهیان پرسیده است که «آیا باید باور کنیم شما اطلاعی از بازداشت خبرنگاران ندارید؟»

آقای امیرعبداللهیان به تازگی در مصاحبه‌ای با رادیو ملی آمریکا گفته است که «ما نمی‌توانیم بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران را تأیید کنیم... و هیچ خبرنگاری در جریان ناآرامی‌ها بازداشت نشد».

ویدا ربانی اما در نوشته خود به مورد نیلوفر حامدی و الهه محمدی پرداخته است که به خاطر پوشش اخبار مربوط به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بازداشت و با اتهام «جاسوسی» مواجه شدند.

این فعال رسانه‌ای از نیلوفر حامدی و الهه محمدی به عنوان «قربانیان پرونده‌سازی‌های نهادهای امنیتی علیه خبرنگاران و فعالان حوزه آزادی بیان» نام برده و تاکید کرده که «یک خبرنگار هیچ‌گاه به اطلاعات سری محرمانه یا طبقه‌بندی شده دسترسی ندارد که حتی توانایی جاسوسی را داشته باشد».

جمهوری اسلامی بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی را تاکنون با اتهاماتی نظیر «جاسوسی» یا «اقدام علیه امنیت ملی» به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم کرده که ویدا ربانی نیز در نوشته خود به آن اشاره کرده است.

وی درباره اتهامات خود نیز نوشته است: «می‌دانم پرونده‌سازی‌های نهادهای امنیتی علیه من از نوشتن گزارش تجمع دانشگاه امیرکبیر پس از سقوط هواپیمای اوکراینی آغاز شد. به عنوان یک خبرنگار بیش از یک دهه در روزنامه‌های سراسری کار کرده‌ام، در رشته روزنامه‌نگاری تحصیل کرده و عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران هستم و در اینکه نزدیک به ۶ ماه است که در زندان به سر می‌برم تردیدی ندارم! »

خانم ربانی در نهایت به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی یادآوری کرده که باید بداند وی یک نمونه از روزنامه‌نگاران زندانی است و بنابراین در شورای حقوق بشر می‌تواند با اطمینان خبر بازداشت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را تایید کند.

ویدا ربانی با اتهاماتی مانند «اجتماع و تبانی به قصد امنیت ملی» در مجموع به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

با استفاده از کانال تلگرام کلمه؛ س.ن/ک.ر
XS
SM
MD
LG