لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۴۰

صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد


صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی که پیشتر نیز وکالت شماری از فعالان سیاسی و مدنی را بر عهده داشته است، در پی احضار به شعبه دوم دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

آقای نیکبخت در گفت‌وگو با رادیوفردا ضمن تایید این اتهام به دلیل گفت‌وگو با رسانه‌های خارج از کشور تاکید کرد که مصاحبه با رسانه‌های داخل و خارج از کشور را «جرم نمی‌دانم».

او گفت: «تنها اگر در متن مصاحبه مطلب خلاف قانون باشد، آن مطلب می‌تواند جرم تلقی شود.»

پیشتر شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده بود که صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا (مهسا) امینی، روز شنبه بیستم اسفندماه بە شعبە دوم بازپرسی «دادسرای عمومی و انقلاب مقدس» مستقر در زندان اوین تهران احضار و به عنوان «تبلیغ علیە نظام» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، شعبه دوم بازپرسی دادسرای مستقر در اوین پس از تفهیم اتهام، این وکیل را با «قرار کفالت» تا زمان برگزاری جلسه دادگاه بە صورت موقت آزاد کرده است.

یک منبع مطلع به شبکە حقوق بشر کردستان گفته است، صالح نیکبخت که پیش از این وکالت پروندە بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله فعالان سیاسی کرد را بر عهدە داشتە و در حال حاضر نیز وکیل خانواده مهسا امینی است بە دلیل «مصاحبە با رسانەهای خارج از ایران» تحت پیگرد قضایی قرار گرفتە است.

به گفته این منبع مطلع، از جملە اتهامات وارد شده به صالح نیکبخت، مصاحبە و اطلاع‌رسانی در مورد پروندە موکلین سابق و فعلی او است.

احضار و تشکیل پرونده برای صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی، درست شش ماه پس از کشته شدن مهسا حین بازداشت توسط گشت ارشاد انجام شده است.

مهسا امینی، زن جوان اهل سقز که برای دیدار با اقوام همراه خانواده به تهران آمده بود، در ۲۲ شهریور ماه به دست نیروهای گشت ارشاد بازداشت و به گفته صالح نیکبخت دو ساعت بعد، پیکر او در حالی که ۹۵ درصد علائم حیاتی قطع شده بود به بیمارستان کسری تحویل شد. روز ۲۵ شهریور اعلام شد که تلاش پزشکان برای نجات او نتیجه‌ای نداشته است.

مرگ مهسا امینی به اعتراضات گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی در سراسر کشور تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG