لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۷

پیام نوروزی بلینکن: آمریکا همچنان از حقوق بشر در ایران دفاع می‌کند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در پیام شادباش نوروز ۱۴۰۲ بر تعهد واشینگتن برای دفاع از حقوق انسانی شهروندان ایرانی و حمایت از آنان در برابر سرکوب‌های جمهوری اسلامی تاکید کرد.

آقای بلینکن در این پیام نوروز را «نماد نوزایی» و همچنین فرصتی برای تعمق در سال سپری‌شده دانست که برای بسیاری از مردمی که نوروز را جشن می‌گیرند، سخت بوده است.

وی سپس به اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران پرداخت که در پی چان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران آغاز شد و گفت: «مردم ایران با سرکوب بی‌رحمانه‌ به دست جمهوری اسلامی مواجه شدند. بسیاری از خانواده‌ها جای خالی عزیزان و دوستان خود را که به دست نیروهای جمهوری اسلامی کشته یا بازداشت شده‌اند، سر میز هفت‌سین احساس می‌کنند.»

آنتونی بلینکن سپس تصریح کرد: «با فرا رسیدن نوروز بار دیگر بر عهدمان تاکید می‌کنیم؛ ایالات متحده همچنان به دفاع از حقوق انسانی شما و حمایت از شما برای دستیابی به آینده‌ای روشن‌تر ادامه خواهد داد.»

وزیر خارجه ایالات متحده در نهایت گفت: «نوروز و پیام عرفی آن مبنی بر نو شدن از بسیاری از مرزهای فرهنگی، زبانی و سیاسی عبور کرده است. هر کجا که هستید و نوروز را جشن می‌گیرید، امیدواریم در سال جدید شاد و پرطراوت باشید. نوروزتان پیروز، نوروز مبارک.»

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز در پیام نوروزی خود تصریح کرده بود که آمریکا به همراهی با زنان و همه شهروندان ایران «که با اعتقاد و شهامت خود، الهام‌بخش جهان شده‌اند»، ادامه خواهد داد.

اشاره آقای بایدن به معترضان ایرانی است که علی‌رغم سرکوب شدید حاکمیت برای ماه‌ها به اعتراضات خیابانی ادامه دادند و جمهوری اسلامی را به چالش کشیدند. واشینگتن در واکنش به این سرکوب‌ها تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی وضع کرده است.

با استفاده از بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده و گزارش رادیو فردا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG