لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۵

معرفی جانشین مهدوی‌‌کیا برای پایان بخشیدن به نیم قرن ناکامی


پس از تهدید کمیته ملی المپیک به حذف از بازی‌های آسیایی، سرانجام سرمربی تیم ملی فوتبال امید ایران معرفی شد.

مهدی مهدوی‌کیا در حالی جای خودش را به رضا عنایتی داده است که رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود: «مهدوی کیا سرمربی این تیم است مگر اینکه فدراسیون تصمیم جدیدی بگیرد. برنامه او این بوده که تا پایان المپیک پاریس کار کند.»

مهدوی‌کیا در جریان اعتراضات سراسری، بارها با اعتراض به سرکوب‌ها، حمایت خود را از معترضین اعلام کرد. فدراسیون فوتبال نیز در حالی که شهریور پارسال باید برای تمدید قرارداد کادر فنی امید یا انتخاب سرمربی جدید اقدام می‌کرد، این تیم را حدود ۱۰ ماه بلاتکلیف گذاشت.

در حالی که هیچ کدام از سرمربیان موفق حاضر به پذیرش مسئولیت امیدها نشدند، این هفته کمیته المپیک هشدار داد قید اعزام فوتبال به بازی‌های آسیایی هانگژو را می‌زند. با معرفی گزینه نهایی، خبرگزاری ایرنا در گزارش خود از تیتر تهدید جواب داد استفاده کرده است.

مهدوی‌کیا در دوران مسئولیتش با انتقاد از عدم حمایت مناسب از تیمش گفته بود: «با این شرایط تا فرودگاه مهرآباد هم نمی‌رویم چه برسد به المپیک پاریس.»

حالا بنا بر اعلام فدراسیون فوتبال، با پیشنهاد امیر قلعه‌نویی که موافقت فدراسیون و کمیته المپیک را در پی داشته، رضا عنایتی به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شده است.

سخنگوی فدراسیون فوتبال تاکید کرد «به جهت پیوستگی‌ بین تیم‌های بزرگسالان و امید، پیشنهاد آقای قلعه‌نویی موضوع مهمی بود.»

این در حالی است که عنایتی پیش‌تر از پذیرش دستیاری قلعه‌نویی در تیم ملی خودداری کرده بود. این مربی که سابقه هدایت سیاه‌جامگان و قشقایی را دارد، با تیم تازه تاسیس هواردار به لیگ برتر صعود کرد اما با نفت مسجدسلیمان که برای مقطع کوتاهی روی نیمکتش نشست، سقوط به دسته پایین‌تر را تجربه کرد.

مهاجم سابق تیم ملی ایران و استقلال، ۸ گل ملی به ثمر رسانده و سه بار هم عنوان آقای گلی لیگ را به دست آورده است.

در این بین، حمید درخشان پیشنهاد مدیریت فنی تیم امید را نپذیرفت و به فارس نیوز گفت با توجه به اینکه خودش یکی از گزینه‌های سرمربیگری بوده، ترجیح می‌دهد به عنوان مدیر فنی در این تیم فعالیت نکند.

طی چهار دهه اخیر حمید استیلی، زلاتکو کرانچار، فرهاد مجیدی، محمد خاکپور، نلو وینگادا، پرویز دهداری، حسن حبیبی، اگون کوردس، مهدی مناجاتی، محمد مایلی‌کهن، حسین فرکی، غلامحسین و امیرحسین پیروانی، نناد نیکولیچ، رنه سیموئژ، وینگو بگوویچ، برانکو ایوانکوویچ، یورگن گده، ابراهیم قاسم‌پور، انور حاجی، هومن افاضلی و علیرضا منصوریان مربیانی هستند که هدایت تیم ایران را در مسیر صعود به المپیک برعهده داشته‌اند.

امیدهای ایران دوره قبل با سرمربیگری حمید استیلی از راهیابی به المپیک توکیو بازماندند. پس از وقوع انقلاب اسلامی، فوتبال ایران در المپیک حضور پیدا نکرده.

ایران آخرین بار در المپیک ۱۹۷۶ مونترال بازی کرده و واپسین نمایش المپیکی‌اش دیدار با شوروی در مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات بود که شاگردان حشمت مهاجرانی ۲-۱ مغلوب شدند. گل ایران را پرویز قلیچ‌خانی به ثمر رساند.

فوتبال ایران در دوره بعد به المپیک ۱۹۸۰ هم راه یافت اما با دستور روح‌الله خمینی، کاروان ورزش ایران المپیک مسکو را تحریم کرد.

در صورتی که ایران بتواند با سرمربیگری عنایتی به المپیک ۲۰۲۴ صعود کند، طلسم بازی در این مسابقات را پس از ۴۸ سال خواهد شکست. در غیر این صورت، قدمت این ناکامی با عبور از نیم قرن، به ۵۲ سال افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG