لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۰

بی‌خبری از وضعیت و محل نگهداری دو برادر مجید کاظمی، معترض اعدام‌شده


مجید کاظمی به همراه دو تن دیگر در بامداد ۲۹ اردیبهشت اعدام شد

امیر کاظمی، پسرعموی مجید کاظمی، از معترضان اعدام‌شده، روز دوشنبه،‌ یکم خرداد به رادیو فردا گفت که خواهر مجید از زندان آزاد شده اما خانواده همچنان از وضعیت و محل نگهداری دو برادر این معترض اعدامی بی‌خبرند.

به گفته او، سمیه کاظمی اکنون با قید وثیقه آزاد شده است.

محمد هاشمی، پسرخاله معترض اعدام‌شده، روز یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در توئیتی اعلام کرده بود: «دیشب مأموران امنیتی به منزل مجید کاظمی حمله کردند و بعد از ضرب و ‌شتم برادران و پدر و مادر، دو‌ برادر مجید را درحالی که به‌شدت آسیب دیده بودند، دستگیر کردند و با خود بردند.»

امیر کاظمی، پسرعموی مجید کاظمی، روز دوشنبه درباره این دستگیری‌ها به رادیو فردا گفت که بازداشت این سه نفر برای جلوگیری از برگزاری مراسم ختم برای مجید کاظمی صورت گرفت.

مجید کاظمی به همراه صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در ارتباط با کشته شدن دو عضو «بسیج» و یک سرهنگ یگان ویژه در اعتراضات شامگاه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در محله «خانه اصفهان» بازداشت و با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد.

خاکسپاری این سه نفر که روز ۲۹ اردیبهشت اعدام شدند، در سه نقطه متفاوت استان اصفهان توسط مأموران امنیتی انجام شد: مجید کاظمی در گورستان حبیب‌آباد، صالح میرهاشمی در روستای بلطاق و سعید یعقوبی در نزدیکی غسال‌خانه روستای کُرد سفلی.

با نزدیک شدن روز سوم این اعدام‌ها، مادر صالح میرهاشمی هم روز شنبه در یک فایل صوتی اعلام کرده بود که نیروهای حکومتی به همسرش دستبند زدند و اجازه گرفتن مراسم به آن‌ها ندادند.

هم‌چنین ویدئوهایی نیز از استقرار نیروهای امنیتی در اطراف خانه سعید یعقوبی در شب‌های گذشته منتشر شده بود.

برخورد با خانواده معترضان اعدام‌شده در پرونده «خانه‌ اصفهان» در حالی از سوی نیروهای امنیتی ادامه دارد که ده‌ها نفر از خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی و فعالان سیاسی و مدنی و همچنین شماری از تشکل‌های مدنی و صنفی با انتشار بیانیه‌ای نوشتند: «این اعدام‌ها ذره‌ای در عزم ما برای پایان دادن به این ‌همه ظلم و ستم و نابرابری و آپارتاید جنسیتی علیه ماشین سرکوب و شکنجه و ارعاب و اعدام تاثیر نخواهد داشت.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه در آستانه برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به اجرای حکم اعدام سه متهم پرونده موسوم به «خانه اصفهان» اشاره کرد و گفت که به همین دلیل امروز بسته تحریمی جدیدی را علیه ایران وضع خواهیم کرد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو فردا؛ پ. م/ پ. پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG