لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۳

رسانه دولت ایران گزارش‌ها درباره «مرگ مشکوک» منصوره سگوند را «کشته‌سازی بی‌اساس» خواند


یک روز پس از «مرگ مشکوک» منصوره سگوند، دانشجوی ساکن آبدانان در پی قطع اعتراضی همکاری او با نیروی انتظامی، رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت که او هنگام مرگ در خانه خود «تنها» بوده و هیچ علائمی مبنی بر درگیری یا ضربه بر روی جسد دیده نشده است.

از سویی خبرگزاری ایرنا نیز گمانه‌زنی‌ها درباره این رویداد را «کشته‌سازی بی‌اساس» خواند.

شامگاه یکشنبه ساعت‌ها پس از انتشار گزارش‌هایی درباره مرگ مشکوک «منصوره سگوند»، رئیس اورژانس استان ایلام و رئیس بیمارستان رسول اکرم آبدانان جان‌باختن او را تایید کردند اما دلیل آن را «ایست قلبی» دانستند.

پس از واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و گمانه‌زنی درباره چگونگی این رخداد، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، بحث درباره «مرگ مشکوک منصوره سگوند» را «کشته‌سازی بی‌اساس» خواند و عنوان کرد که «رسانه‌های ضد انقلاب ادعاهایی را در رابطه با فوت مشکوک و قتل یک شهروند خرم‌آبادی به نام منصوره سگوند مطرح کرده‌اند.»

این در حالی است که ساعاتی پیش از مرگ این شهروند، یک «استوری» با مضمون «تهدید به مرگ» در حساب اینستاگرامی که به نام وی فعال بوده منتشر شده بود. در این استوری کوتاه نوشته شده است: «ما را از مرگ می‌ترسانند، انگار ما زنده‌ایم. تا ابد یک روز جانم فدای وطن. پاینده ایران.»

روز دوشنبه عمران علی‌محمدی، رئیس کل دادگستری استان ایلام، در اظهاراتی که با هدف تکذیب «کشته شدن» منصوره سگوند بیان کرد، به «تنها بودن منصوره سگوند در منزل استیجاری» خود اشاره کرد و گفت که این شهروند «در ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر یکشنبه ۱۴ خرداد در یک تماس تلفنی به دوست خود اعلام می‌کند که حالش خوب نیست که در پی این تماس تلفنی، دوست او به همراه همسر خود به خانه وی مراجعه می‌کند.»

رئیس کل دادگستری استان ایلام افزود: «صاحب‌خانه در سفر حج بوده و کلید منزل خود را به یکی از همسایه‌ها سپرده بود» و دوست منصوره سگوند «پس از دریافت کلید از همسایه وارد منزل می‌شود و خانم سگوند را در حالی که به زمین افتاده است مشاهده کرده و با اورژانس تماس می‌گیرد.»

وی در ادامه گفت: «پس از بررسی اورژانس مشخص شد علائم حیاتی در منصوره سگوند وجود ندارد» و «بیمارستانی که او ابتدا به آنجا اعزام شد، علت فوت را ایست قلبی اعلام کرده است.»

علی‌محمدی همچنین با اشاره به انتقال پیکر منصوره سگوند به پزشکی قانونی ایلام، اظهار داشت که «براساس اعلام اولیه پزشکی قانونی هیچ‌گونه آثار و علائمی مبنی بر درگیری یا ضربه بر روی جسد» مشاهده نشده است اما «نمونه‌برداری برای انجام سم‌شناسی» انجام شده و «تا چند روز آینده نتایج آزمایشات سم‌شناسی» اعلام می‌شود.

رئیس دادگستری ایلام افزود که در رابطه با مرگ منصوره سگوند «پرونده تشکیل و تحقیقات آغاز شده است.»

علی‌محمدی همچنین احضار و بازداشت قبلی منصوره سگوند را رد کرد و مدعی شد که «او یک دانشجوی اهل خرم‌آباد در دانشگاه پیام‌نور شهر آبدانان» بوده و «تحت هیچ عنوانی به مراجع انتظامی، قضایی یا نظامی و امنیتی احضار نشده و پرونده قضایی نداشته است.»

XS
SM
MD
LG