لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۱۱

یک شبکه روسی «پرداخت رشوه» در اتحادیه اروپا متلاشی شد


مقامات اروپایی از کشف چند مورد پرداخت رشوه به برخی سیاست‌مداران و قانون‌گذاران اروپایی توسط روسیه خبر داده و اعلام کردند که یک شبکه فعال در تبلیغات سیاسی (پروپاگاندا) برای کرملین در این اتحادیه را متلاشی کرده‌اند.

الکساندر دی کرو نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد برخی قانون‌گذاران اروپایی، از جمله اعضای پارلمان اروپا، از روسیه رشوه دریافت کرده‌اند تا به سود کرملین دست به تبلیغات بزنند.

او در ادامه تصریح کرد هفته جاری «یک همکاری نزدیک» بین سرویس‌های اطلاعاتی بلژیک و جمهوری چک برای درهم شکستن این شبکه تبلیغاتی روسی انجام شد.

وزارت خارجه جمهوری چک پیشتر در روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود ویکتور مدودچوک، الیگارش اوکراینی متحد کرملین را به خاطر ارتکاب «عملیات نفوذ روسیه در خاک جمهوری چک» تحریم کرده است. در بیانیه یاد شده گفته می‌شود او عملیات نفوذ را از طریق سایت خبری «صدای اروپا» انجام داده است.

رسانه‌های این کشور می‌گویند آقای مدودچوک به همراه آرتیوم مارچفسکی مسئول سایت خبری «صدای اروپا» پشت دسیسه پرداخت رشوه به افراد سیاسی و قانون‌گذاران اروپایی هستند.

نخست وزیر جمهوری چک نیز هم‌زمان اعلام کرد این کشور «یک شبکه طرفدار روسیه» را هدف قرار داده که در تلاش برای عملیات نفوذ با «پیامدهای امنیتی» برای جمهوری چک و اتحادیه اروپا بود.

نخست‌وزیر بلژیک روز پنج‌شنبه در پارلمان ملی بلژیک در توضیح این شبکه روسی، بدون نام بردن از قانونگذاران، گفت: «مثلاً مشخص شد که روسیه به نمایندگان پارلمان اروپا مراجعه کرده و به آنها پول داده تا تبلیغات روسیه را در اینجا ترویج دهند.

سخنگوی آقای دی کرو نیز بر نقش سایت «صدای اروپا» در راه‌اندازی این شبکه تأکید کرده است.

سایت این رسانه بعد از افشای نقش آن در پرداخت رشوه به برخی نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا از دسترس خارج شده و حساب کاربری آن در شبکه ایکس، توئیتر سابق، نیز مسدود شده است.

روزنامه اشپیگل آلمان گزارش داده است که وجوه رشوه به برخی قانون‌گذاران اروپایی به‌صورت نقدی و مخفیانه در شهر پراگ، پایتخت چک یا به‌صورت آنلاین از طریق رمزارزها پرداخت شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اروپایی با استناد به مقامات اطلاعاتی جمهوری چک، سیاست‌مداران و قانون‌گذارانی از کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، لهستان، هلند و مجارستان از این گروه روسی «ده‌ها هزار دلار» پول دریافت کرده‌اند تا در انتخابات آتی پارلمان اروپایی به نفع دولت مسکو اعمال نفوذ کنند.

با استفاده از رسانه‌های جمهوری چک و پولیتیکو؛ د.خ./ب.ب.
XS
SM
MD
LG