لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۴۰

درخواست آرژانتین از اینترپل برای بازداشت احمد وحیدی، وزیر کشور ایران


تصویری از حضور احمد وحیدی، وزیر کشور (سمت چپ) در مراسم بدرقه ابراهیم رئیسی برای سفر به پاکستان و سریلانکا
تصویری از حضور احمد وحیدی، وزیر کشور (سمت چپ) در مراسم بدرقه ابراهیم رئیسی برای سفر به پاکستان و سریلانکا

وزارت خارجه آرژانتین از پلیس اینترپل خواست احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی را به خاطر «مشارکت» در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌آیرس که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد، بازداشت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه آرژانتین در بیانیه‌ای اعلام کرد که احمد وحیدی جزو هیئت ایرانی است که همراه با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، در حال حاضر از پاکستان و سریلانکا بازدید می‌کند.

با این حال در تصاویری که در خبرگزاری‌ها از سفر رئیسی به پاکستان منتشر شده، تصویری از وحیدی دیده نمی‌شود.

آرژانتین از این دو کشور نیز خواسته که وحیدی را بازداشت کنند.

پیش از این نیز سفر احمد وحیدی به عنوان وزیر دفاع دولت محمود احمدی‌نژاد به بولیوی دردسرساز شده بود و پس از اعتراض آرژانتین، بولیوی از وحیدی خواسته بود که این کشور را ترک کند.

در بیانیه وزارت خارجه آرژانتین همچنین آمده که پلیس اینترپل به درخواست این کشور هشدار قرمزی برای بازداشت وحیدی صادر کرده است.

آرژانتین پیشتر اعلام کرده بود که وحیدی، یکی از اعضای ارشد سابق سپاه پاسداران ایران، از «طراحان اصلی» بمب گذاری آمیا است و این کشور همواره به دنبال استرداد او بوده است.

بر اساس درخواست نهادهای قانونی آرژانتین، اینترپل در سال ۲۰۰۷ برای محسن ربانی و احمدرضا اصغری، دو عضو ارشد وقت سفارت ایران در بوئنوس آیرس، قرار توقیف بین‌المللی صادر کرد. این قرارها هنوز نیز اعتبار دارد. اتهام آن دو کمک میدانی بود.

اینترپل برای علی‌اکبر ولایتی، محسن رضایی، احمد وحیدی و علی فلاحیان نیز قرار توقیف صادر کرده بود. در آن زمان ولایتی وزیر خارجه، رضایی فرمانده سپاه، وحیدی فرمانده نیروی قدس سپاه و فلاحیان وزیر اطلاعات بودند.

بیانیه امروز وزارت خارجه آرژانتین پس از آن صادر می‌شود که بیش از سه دهه پس از حملات مرگبار به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان آمیا در پایتخت آرژانتین، دادگاهی در این کشور جمهوری اسلامی را «حکومت تروریست» و مسئول حملات اعلام کرد.

این دادگاه در آرژانتین روز پنج‌شنبه، ۲۳ فروردین، تهران را مسئول صدور دستور حمله به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیانِ آمیا در بوئنوس آیرس اعلام کرد و انفجار در مرکز آمیا را «جنایت علیه بشریت» خواند.

سفارت اسرائیل در آرژانتین اواخر اسفند ۱۳۷۰ هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که جان ۲۹ نفر را گرفت و بیش از ۲۰۰ نفر را زخمی و مجروح کرد.

کمتر از سه سال بعد، انفجار یک کامیون مواد منفجره در کنار ساختمان «آمیا»، مرکز فعالیت‌های یهودیان در بوئنوس آیرس، در ۲۷ تیر ۱۳۷۳، ۸۵ نفر را کشت، حدود ۳۰۰ تن را زخمی و ساختمان هفت‌طبقه را به تلی از آوار تبدیل کرد.

شمار زیادی از کشته‌ها و مجروحان شهروندان غیریهودی آرژانتینی بودند.

با وجود آن که در سه دهه گذشته ایران هرگونه دخالت در این حملات را رد کرده، مقامات آرژانتین همواره بر نقش مهم جمهوری اسلامی در این اقدامات تأکید داشته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ ب.ب.
XS
SM
MD
LG