لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۱۷

آرامش نسبی در بنگلادش، پس از یک هفته خشنوت


طرفداران گروه های هم پيمان در ليگ عوامی در مخالفت با برگزاری اين انتخابات به خيابان ها ريختند. درگيری ها در مدت زمان کوتاهی شدت گرفت. دست کم ۴۵ نفر جان خود را از دست داده اند و صدها نفر زخمی شده اند.
پس از روزها درگیری های خونین در بنگلادش میان طرفداران احزاب مخالف رییس جمهوری این کشور و نیروهای امنیتی، رییس جمهور بنگلادش زمان انتخابات را بنا به میل احزاب مخالف به وقت دیگری موکول کرد.

۱۵ گروه هم پيمان در حزبی که عوامی نام دارد، سياستمداران حاکم را به جانب داری از حزب ملی اين کشور پيش از انتخابات و تلاش برای به قدرت رساندن آن در انتخابات پيش رو متهم می کنند.

اين انتخابات که بنا بود بيست و دوم ماه ژانويه، برگزار شود، به گفته احزاب مخالف به گونه ای برنامه ريزی شده بود که به پييروزی حزب ملی بيانجامد.

طرفداران گروه های هم پيمان در ليگ عوامی در مخالفت با برگزاری اين انتخابات به خيابان ها ريختند. درگيری ها در مدت زمان کوتاهی شدت گرفت. دست کم ۴۵ نفر جان خود را از دست داده اند و صدها نفر زخمی شده اند.

در حال حاشر شصت هزار نفر از نظاميان بنگلادش در خيابان های شهرهای مختلف حضور دارند و از ساعت ۱۱ شب تا ۵ صبح، ررفت و آمد در خيابان ها ممنوع است.

با اين همه به نظر می رسد، تصميم جديد رييس جمهور يجواليدن احمد، از خشونت ها کاسته، هر چند بنگلادش هنوز تحت کنترل ارتش است.

بنا بر اين شده است، که زمان انتخابات پس از آن که به وسيله همه احزاب مورد توافق قرار گرفت، اعلام شود. سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا اعلام کرده اند، که ناظران خود را از بنگلادش خارج نخواهند کرد و تلاش می کنند تا بر انتخابات نظارت کامل داشته باشند.

ناظران می گويند چنان چه رييس جمهور احمد، زودتر تاريخ زودهنگام انتخابات را عوض می کرد، کار به درگيری های خونين خيابانی نمی کشيد.

اعظم الدين يک شهروندند بنگلادشی به خبرگزاری ريوترز می گويد، رييس جمهور متجه اين شده است که بايد تاريخ انتخابات را عوض کند و البته مردم قدردان او هستند ولی اگر اين اتفاق زودتر می افتد، خشونت ها اتاف نمی افتاد.

شفيق العلما يک شهروند ديگر اهل داکا نيز می گويد: آن چه رييس جمهور انجام داد برای ملت خوب است و ما همينک می توانيم، انتخابات آزاد و عادلانه ای داشته باشيم.

با همه اين وجود، ناظران و دديپلومات ها نگرانند که وضعيت بی ثبات و نا مطمئن سياسی در بنگلادش، فرصتی را برای اسلام گرايان تندرو تا بخواهند کنترل اوضاع و رهبری جمعيت همچنان ناراضی را به دست بگيرند. گفتنی است بنگلادش يکی از پرجمعيت ترين کشورهای اسلامی جهان است.
XS
SM
MD
LG