لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۳

روسيه: اوکراين توافق گاز را بارديگر امضاء کرده است


شرکت گاز پروم روسيه: اوکرائین پذیرفته که ناظران اروپايی انتقال گاز را مورد نظر بگیرند.

شرکت گاز پروم روسيه روز دوشنبه اعلام کرد که اوکراين توافق از سرگيری صدور گاز از طريق اين کشور به اروپا را امضا کرده است.


گاز پروم همچنين خبر داد که اوکرائین پذیرفته که ناظران اروپايی انتقال گاز را مورد نظر بگیرند.


روسيه می گوید که حضور ناظران اروپايی به اين دليل الزامی است که از سرقت گاز توسط اوکراين جلوگيری شود؛ ادعايی که کیيف انکار ميکند.


اين توافق با ميانجگری اتحاديه اروپا روز شنبه به امضاء رسيده بود؛ اما روسيه يکشنبه اوکراين را به تغيير مفاد آن متهم، و توافق را باطل اعلام کرد.


به گفته شرکت گاز پروم، دو طرف در مذاکرات روز دوشنبه ، درکيف، بارديگر به توافق رسيدند.


گازپروم، شرکت گاز دولتی روسيه، روز اول ژانويه پس از آن که مذاکرات روسيه و اوکراين برای بستن قرارداد جديد گاز به نتيجه ای نرسيد انتقال گاز به اوکراين را متوقف کرد.


ديمتری مدوديف، رييس جمهوری روسيه از کشورهای اروپايی خواسته بود که به اوکرائين را برای امضای اين قرار دادد تحت فشار قرار دهند.


روسيه از اول ژانويه، دوازده روز پيش، به دليل اختلاف بر سر قيمت گاز با اوکراين، جريان گاز به اين کشور را قطع کرد و از چهارشنبه گذشته نيز با متهم کردن اوکراين به سرقت گاز، صدور گاز به اروپا را متوقف کرد. اوکراين اتهام روسيه را رد کرده است.


به گزارش رويترز، هيئتی از گاز پروم روز دوشنبه برای مذاکرات با اتحاديه اروپا به بروکسل سفر کرده است.


يکی از منابع گاز پروم اعلام کرد که تمامی طرفين قرار داد بايد توافق نامه جديد را امضا کنند.


قراراست وزيران انرژی اتحاديه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل راه های جلوگيری از تکرار قطع جريان گاز و تامين امنيت انرژی خود را بررسی کنند.


گاز پروم و اوکرائين اعلام کرد ه اند که دست کم ۳۶ ساعت طول می کشد تا گاز به مرزهای کشورهای اتحاديه اروپا برسد.


اين به اين معنی است که اکثر مشتريان اروپايی روسيه تا چهارشنبه بدون گاز می مانند.


تا روز چهارشنبه گذشته دستکم ۱۵ کشور از جمله اتريش، بلغارستان، بوسنی، فرانسه، يونان و ايتاليا، اعلام کردند که انتقال گاز روسيه به کشورشان متوقف شده است.


اروپا يک چهارم گاز طبيعی خود را از روسيه دريافت ميکند که حدود ۸۰ درصد از اين مقدار از طريق لوله هايی صادر می شود که از اوکراين ميگذرد.


XS
SM
MD
LG