لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۸

مراسم ادای سوگند محمد اشرف غنی آغاز شد


آماده‌سازی ارگ، کاخ ریاست جمهوری افغانستان برای مراسم تحلیف

مراسم ادای سوگند محمد اشرف غنی به عنوان رئیس جمهور افغانستان با تعویقی چند ساعته بعدازظهر دوشنبه، ۱۹ اسفند، در کابل آغاز شد.

در این مراسم بیش از چهار هزار مهمان ازجمله سفیران آلمان، کانادا، چین، پاکستان و شماری دیگر از کشورها حضور دارند.

پیشتر صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در توئیتی کوتاه و بدون اشاره به جزئیات گفته بود مراسم تحلیف با تعویق و پس از ظهر برگزار خواهد شد.

عبدالله عبدالله که در دولت فعلی افغانستان مقام ریاست اجرایی را برعهده دارد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته و ستاد او گفته بود اگر مراسم تحلیف اشرف غنی به تعویق نیفتد، مراسم ادای سوگند عبدالله عبدالله نیز همزمان برگزار خواهد شد.

فریدون خوزون، از سخنگویان تیم انتخاباتی اقای عبدالله نیمه‌شب یکشنبه به رادیو اروپای آزاد گفت با میانجی‌گری زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، «بالاخره مراسم تحلیف برای فعلاً به تعویق افتاده است».

با این حال تصاویر بخش افغان رادیو اروپای آزاد نشان از آن دارد که همزمان بر آمادگی مراسم تحلیف در ارگ، دفتر ریاست جمهوری، آماده‌سازی مراسم دیگری نیز در کاخ سپیدار، محل کار عبدالله عبدالله، انجام شده و شماری از هواداران او در محل تجمع کرده‌اند.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از پنج ماه کشمکش سرانجام ۲۹ بهمن اعلام شد و از آن زمان به تنش سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله و هواداران سیاسی این دو دامن زده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در آن زمان با اعلام اینکه محمد اشرف غنی ۵۰.۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵ درصد آرا را به دست آورده‌اند اعلام کرد آقای غنی برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست جمهوری رسیده است.

با این حال آقای عبدالله که در دولت فعلی افغانستان مقام ریاست اجرایی را برعهده دارد این نتیجه را نپذیرفت و خود را برنده انتخابات خواند.

XS
SM
MD
LG