لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۸

مرور مطبوعات دنیای عرب؛ کشف مخازن بزرگ نفت و گاز در مصر


دیدار مدیرعامل شرکت انی و رئیس‌جمهور مصر در ژانویه ۲۰۱۶/ انی از ۱۹۵۴ امتیاز عملیات نفتی در منطقه صحرای غربی مصر را در دست دارد.

روزنامه الشرق الاوسط از کشف یک مخزن نفتی تازه در صحرای غربی مصر، نزدیک مرزهای لیبی، خبر داده است. به نوشته این روزنامه این دومین مخزن نفتی بزرگ کشف شده در این منطقه در سال جاری میلادی است.

شرکت نفتی ایتالیایی اِنی، کاشف این مخازن نفتی در صحرای غربی مصر است و به نوشته الشرق الاوسط این شرکت از سال ۱۹۵۴ امتیاز عملیات نفتی در این منطقه از مصر را در دست دارد.

شرکت اِنی اعلام کرده است که عملیات اکتشاف در صحرای غربی پس از کسب موافقت «وزارت نفت و ثروت معدنی» مصر همچنان ادامه خواهد یافت.

الشرق الاوسط می‌نویسد: درآمد منابع نفتی صحرای غربی به طور ۵۰/۵۰ میان شرکت اِنی و وزارت نفت و ثروت معدنی مصر تقسیم می‌شود. تولید روزانه کنونی در این منطقه ۵۵ هزار بشکه در روز گزارش شده است.

روزنامه اماراتی البیان نیز اظهارات طارق الملا، وزیر نفت و ثروت معدنی مصر را منتشر کرده که خبر داده است بهره‌برداری از چهار مخزن بزرگ گاز کشف شده در آب‌های مصر در دریای مدیترانه، در سال آینده آغاز خواهد شد.

به نوشته البیان این مقام مصری ضمن دعوت از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در صنعت نفت و گاز مصر می‌گوید این کشور گاز تولیدی خود را در دریای مدیترانه به بازارهای جهانی صادر خواهد کرد.

پیشتر گزارش‌های متعددی درباره وجود مخازن بزرگ گاز در آب‌های ساحلی مصر در دریای مدیترانه منتشر شده بود.

در این میان روزنامه مصری الاهرام سخنان عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، را در نشست اخیر هیئت وزیران این کشور درباره وضعیت اقتصادی مصر بازتاب داده است.

به نوشته الاهرام آقای السیسی اظهار امیدواری کرده که مصر با بهره‌برداری از منابع نفت و گاز خود بتواند در آینده‌ای نزدیک، مرکز منطقه‌ای تجارت نفت و گاز شود.

آنگونه که الاهرام به نقل از بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر، گزارش داده است، در این نشست چگونگی توسعه صنعت نفت و گاز مصر و جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بیشتر در این صنعت، مورد بررسی قرار گرفته است.

به نوشته الاهرام بالا بردن کارآیی فنی نیروی کار مصری برای بهره‌برداری از منابع نفت و گاز این کشور از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در نشست اقتصادی دولت مصر بوده است.

و سرانجام اینکه بسیاری از روزنامه‌های دنیای عرب از جمله روزنامه الحیات اخبار مربوط به دور هشتم نشست «همکاری‌های اقتصادی چین و کشورهای عرب را که در پکن برگزار شد، بازتاب داده‌اند.

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب، شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت، و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، از جمله شرکت‌کنندگان در این نشست بوده‌اند.

در نشست پکن، شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین اعلام کرد که کشورش ۲۰ میلیارد دلار به عنوان قرض در اختیار کشورهای عرب نیازمند به سرمایه‌گذاری در زمینه رشد اقتصادی، از جمله جیبوتی قرار خواهد داد.

الحیات این اقدام چین را گام دیگر پکن برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه و آفریقا توصیف کرده است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG