لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۸

وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر درستی قرار دارد


دیدار وزیر خارجه ایران و همتای چینی‌اش در یکی از سفرهای محمدجواد ظریف به پکن در آذرماه ۹۵

پس از تعیین مهلت زمانی برای تصحیح «نواقص فاجعه‌بار» توافق هسته‌ای ایران از سوی دونالد ترامپ، چین از زبان وزیر خارجه‌اش اعلام کرد که این توافق در مسیر درستی قرار دارد و این کشور در حفظ و اجرای برجام نقشی سازنده ایفا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ونگ ئی وزیر خارجه چین در مذاکره تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت که اجرای توافق هسته‌ای از مسیر خود «منحرف» نشده ولی با «پیچیدگی‌های جدیدی» روبه‌روست.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین در ادامه این مذاکرات تلفنی که هنگام سفر وزیر خارجه چین به رواندا انجام شد، آقای ونگ به وزیر خارجه ایران گفت ادامه اجرای توافق هسته‌ای مسئولیت همه طرف‌های ذی‌نفع و کل جامعه بین‌المللی است.

او افزود این توافق به تقویت عدم توسعه سلاح‌های هسته‌ای کمک خواهد کرد، صلح و ثبات را در منطقه حفظ کرده و می‌تواند به حل «سایر موضوعات بحرانی» در سطح جهانی کمک کند.

وزیر خارجه چین از ایران خواست بردباری خود را حفظ کرده و به اجرای تعهدات خود در قبال این توافق ادامه دهد.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که روز جمعه دونالد ترامپ با تداوم تعلیق تحریم‌های هسته‌ای که بخشی از توافق جامعه بین‌المللی با ایران است موافقت کرد، ولی هشدار داد که اگر نواقص این توافق که آن را «فاجعه‌بار» توصیف کرد، تصحیح نشوند این آخرین باری خواهد بود که تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق می‌کند.

موقتی بودن بخش‌هایی از توافق هسته‌ای، متنفع شدن مالی ایران از این توافق، عدم جلوگیری توافق از آزمایش‌های موشکی، توان محدود بازرسان آژانس برای نظارت بر سایت‌های ایران و پایبند نبودن ایران به روح برجام، از جمله نارضایتی‌های عمده دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای است.

تعیین ضرب‌الاجل چهار ماهه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، کشورهای اروپایی را که حامیان اصلی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران هستند به شدت تحت فشار قرار خواهد داد تا نظرات او برای تقویت برجام از طریق امضای یک توافق جداگانه ظرف ۱۲۰ روز آینده را بپذیرند.

محمدجواد ظریف در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در شبکه توئیتر نوشت توافق هسته‌ای با ایران قابل بازبینی و مذاکره نیست و موضع دونالد ترامپ «اقدامی برای زیر سؤال بردن یک توافق چند جانبه و مستحکم است».

با وجود آنکه دونالد ترامپ تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تصویب کرد، اما وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ۱۴ فرد و نهاد در ایران از جمله صادق لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی و یکی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی ایران وضع کرده است.

دولت ایران روز شنبه گفت در برابر این تحریم‌های جدید اقدام متقابل انجام خواهد داد ولی جزئیات آن را اعلام نکرد.

آمریکا در اواخر مهرماه امسال هم در چارچوب راهبرد جدید خود در قبال ایران، از تأیید پایبندی تهران به توافق هسته‌ای سر باز زد و همزمان سپاه پاسداران را در شمول تحریم‌های خود قرار داد.

مقام‌های آمریکایی دلیل راهبرد سخت‌گیرانه آمریکا در قبال ایران را «غیرقابل اعتماد بودن» حکومت ایران اعلام کرده‌اند، اما ایران معتقد است لغو توافق هسته‌ای باعث بی‌اعتمادی کشورها به آمریکا می‌شود و گرچه تأکید می‌کند که قصد ندارد اولین کشوری باشد که از توافق هسته‌ای وین خارج می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ش.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG