لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۳۹

مارک اسپر: آمریکا برای محافظت از منابع نفتی در شمال سوریه نیروهای مکانیزه می‌فرستد


مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در نشست وزرای دفاع ناتو؛ بروکسل

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید شماری از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از میادین نفتی شمال سوریه از دست داعش به آن منطقه اعزام می‌شوند.

به گزارش رویترز، مارک اسپر روز جمعه در نشستی خبری در مقر ناتو در بروکسل گفت این نیروهای مکانیزه به تقویت موقعیت نظامی‌ آمریکا در منطقه دیرالزور سوریه خواهند پرداخت؛ به نوشته آسوشیتدپرس، تعبیر نیروهای زرهی احتمالا به معنای استفاده از تانک‌ و نفربرهای زرهی در این یگان‌هاست.

رئیس پنتاگون آماری از نیروهای آمریکایی موجود در منطقه و همچنین تعداد احتمالی نیروهایی که اضافه خواهند شد ارائه نکرد.

خبر باقی ماندن شماری از نیروهای آمریکایی درسوریه یا افزوده شدن بر تعداد آنها برای حفاظت از میادین نفتی را ابتدا هفته گذشته شماری از رسانه‌های آمریکایی مطرح کردند.

مارک اسپر روز دوشنبه وجود چنین احتمالی را تایید کرده و گفته بود در حال رایزنی در این باره است اما هنوز پیشنهادی را در این زمینه به رئیس جمهور ترامپ ارائه نکرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز پنج‌شنبه پس از گفت‌وگوی تلفنی با مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای کرد سوری، گفت شاید زمان آن فرا رسیده باشد که کردهای سوریه به سمت مناطق نفتی حرکت کنند.

تولید نفت سوریه پس از آغاز جنگ در این کشور به شدت افت کرد و از حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۱ به حدود ۱۶ هزار بشکه در سال ۲۰۱۸ سقوط کرد.

بخش عمده‌ای از میادین نفتی سوریه در شمال این کشور قرار دارد و در کنترل نیروهای نظامی کُرد است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG