لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۰

بلاتکليفی دوتن از فعالان حقوق زنان بعد از ۵ روز بازداشت


ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده از روز سيزدهم فروردين ماه در زندان اوين به سر می برند.

نسرين ستوده، وکيل مدافع ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده، دو تن از فعالان حقوق زنان، روز شنبه ۱۸ فروردين، پس از گذشت ۵ روز موفق به ديدار با موکلانش شد.


ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده از روز سيزدهم فروردين ماه در زندان اوين به سر می برند.


نسرين ستوده، حقوقدان و وکيل دادگستری صبح روز ۱۸ فروردين ماه برای امضای وکالت نامه محبوبه حسين زاده به زندان اوين مراجعه کرد و موفق به تنظيم وکالت نامه و ديدار با موکلانش شد.


خانم ستوده به راديو فردا گفت که در اين ۵ روز، هيچ اقدامی از سوی مقامات زندان برای تعيين تکليف اين دو فعال زنان صورت نگرفته است.


خانم ستوده در مورد بلا تکليفی موکلانش به راديو فردا گفت:« امروز با ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده ملاقات کردم. ناراحتی آنها بيش از همه مربوط به اين بود که بعد از چهاردهم فروردين که آخرين بازپرسی آنها صورت گرفته، هيچ اقدامی برای تعيين تکليف آنها صورت نگرفته و متاسفانه اقداماتی که من و شيرين عيادی، وکيل ديگر آنها انجام داديم، به نتيجه ای نرسيده است.»


خانم ستوده می گويد طی روزهای آينده باز هم به دادگاه انقلاب مراجعه خواهد کرد تا موکلانش از بلاتکليفی خارج شوند.


اتهام ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده اقدام عليه امنيت عمومی از طريق تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است.


اگر زنی برای تحکيم خانواده خود پايبندی شوهرش را به تک همسری بخواهد، جای سوال دارد که کجای اين خواسته، اقدام عليه امنيت ملی می تواند باشد
نسرین ستوده

نسرين ستوده می گويد:« اگر زنی برای تحکيم خانواده خود پايبندی شوهرش را به تک همسری بخواهد، جای سوال دارد که کجای اين خواسته، اقدام عليه امنيت ملی می تواند باشد.»


به گفته اين وکيل دادگستری، برای موکلانش قرار کفالت بيست ميليون تومانی صادر شده اما اين دو فعال زنان بعد از صدور کفالت باز هم راهی زندان شده اند.


نسرين ستوده می افزايد به دليل اينکه هنوز پرونده ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده را مطالعه نکرده است، نمی داند چرا موکلانش با قرار کفالت آزاد نشده اند.


اين درحالی است که خانواده های ناهيد کشاورز و محبوبه حسين زاده هنوز موفق به ديدار با آنها نشده اند.
به گفته خانم ستوده «بازپرس پرونده، پاسخگويی به خانواده های موکلانش را به روز دو شنبه موکول کرده است.»


جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران و فدراسيون جهانی حقوق بشر با انتشار بيانيه ای مطبوعاتی خواستار آزادی اين دو فعال زنان شدند.


اعضای «کمپين يک ميليون امضاء» در اعتراض به قوانين زن ستيز جمهوری اسلامی و برای رفع تبعيض از زنان در قوانين جمهوری اسلامی به جمع آوری امضاء از مردم می پردازند

ناهيد کشاورز، عضو مرکز فرهنگی زنان و جامعه شناس و محبوبه حسين زاده، روزنامه نگار و عضو مرکز آموزش و تحقيقات سازمان جامعه مدنی ايران، روز سيزدهم فروردين ماه در حالی که در پارک لاله مشغول جمع آوری امضاء برای «کمپين يک ميليون امضاء» بودند، بازداشت شدند.


آنها که پيش از اين نيز به همراه بيش از سی تن از فعالان زنان دستگير شده بودند، به بند ۲۰۹ زندان اوين و سپس بند عمومی زنان منتقل شده اند.


اعضای «کمپين يک ميليون امضاء» در اعتراض به قوانين زن ستيز جمهوری اسلامی و برای رفع تبعيض از زنان در قوانين جمهوری اسلامی به جمع آوری امضاء از مردم می پردازند.


  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG