لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹

اعتراض گسترده به بازداشت فعالان زنان


ناهید کشاورز و محبوبه حسین زاده، دو تن از فعالان زنان به همراه سه تن دیگر از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، روز دو شنبه سیزدهم فروردین ماه مشغول جمع آوری امضاء در پارک لاله تهران بودند که بازداشت شدند.
بیش از هزار تن از فعالان اجتماعی و شخصیت های سیاسی، فرهنگی و دانشجویی با انتشار نامه ای به بازداشت دو تن از فعالان جنبش زنان اعتراض کردند.

در این نامه آمده است: «ما امضاء کنندگان این نامه ضمن اعتراض به فشارها، دستگیریها و رفتارهای ناعادلانه و ضد حقوق بشری نسبت به فعالان جامعه مدنی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط ناهید کشاورز و محبوبه حسین زاده، دو تن از فعالان جنبش زنان و کمپین یک میلیون امضاء هستیم.»

امضاء کنندگان این نامه در ادامه آورده اند: «با گذشت هفت ماه از آغاز به کار کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، بارها اعضای کمپین با برخوردهای خشونت آمیز نیروهای امنیتی مواجه شده اند و این درحالی است که هیچ مرجع قانونی برای بازداشت کسانی که به جمع آوری امضاء می پردازند، در قوانین جاری ما وجود ندارد.»

در ادامه این نامه نوشته شده است: «روند دستگیری ها و نحوه برخورد نیروهای امنیتی نسبت به رفتار کاملا مدنی فعالان کمپین یک میلیون امضاء بیانگر گسترش فشارها و محدودیت هایی است که نسبت به تمامی حرکت های قانونی و مسالمت آمیز اعمال می شود.»

ناهید کشاورز و محبوبه حسین زاده، دو تن از فعالان زنان به همراه سه تن دیگر از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، روز دو شنبه سیزدهم فروردین ماه مشغول جمع آوری امضاء در پارک لاله تهران بودند که بازداشت شدند.

آنها که پیش از این نیز به همراه بیش از سی تن از فعالان زنان دستگیر شده بودند، به بند ۲۰۹ زندان اوین و سپس بند عمومی زنان منتقل شده اند.

اعضای کمپین یک میلیون امضاء در اعتراض به قوانین زن ستیز جمهوری اسلامی و برای رفع تبعیض از زنان در کلیه قوانین جمهوری اسلامی به جمع آوری امضاء از مردم میپردازند.

این درحالی است که خانواده های ناهید کشاورز و محبوبه حسین زاده، دو تن از فعالان زنان که روز سیزدهم فروردین ماه در پارک لاله بازداشت شدند، دیروز پنجشنبه هم برای آگاهی از وضعیت آنان به دادگاه انقلاب مراجعه کردند اما پاسخی نگرفتند.

نسرین ستوده، حقوقدان و وکیل دادگستری که به همراه شیرین عبادی، وکالت ناهید کشاورز را بر عهده دارد روز گذشته به رادیو فردا گفت: « طبیعی است که شنبه بار دیگر به دادگاه انقلاب مراجعه خواهم کرد وهمینطور به زندان اوین مراجعه خواهم کرد تا با موکلم ناهید کشاورز ملاقات کنم.»

نسرین ستوده همچنین می گوید خانواده محبوبه حسین زاده از وی خواسته اند وکالت خانم حسین زاده را قبول کند.
XS
SM
MD
LG