لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۲

دبیرکل سازمان ملل تحقق «اهداف توسعه هزاره» را ممکن خواند


بان گی - مون،‌ دبیرکل سازمان ملل
بان‌ گی‌ - مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در دومین روز از مجمع عمومی سازمان ملل که به منظور بررسی عملکرد سالانه این سازمان در راستای عمل به «اهداف توسعه هزاره سوم» برای فقرزدایی از جهان برپا شده اعلام کرد که علی‌رغم رکود جهانی این اهداف هم‌چنان قابل دستیابی است.

بان‌ گی - مون روز دوشنبه، ۲۹ شهریور، و در شصت و پنجمین مجمع عمومی سه‌روزه سازمان ملل که با حضور سران بیش از ۱۴۰ کشور جهان در نیویورک برگزار شده اعلام کرد اگرچه رکود اقتصادی جهانی تردید‌هایی را متوجه امکان دستیابی به اهداف توسعه هزاره سوم در مدت زمان تعیین‌شده کرده، سازمان ملل به موفقیت‌های بسیاری در این زمینه دست یافته است.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ اهداف توسعه‌ هزاره سوم را با شعار «ما می‌توانیم به فقر پایان دهیم» پیرامون هشت هدف کلی «ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی مفرط»، «گسترش آموزش ابتدایی در سطح جهانی»، «ارتقای برابری جنسیتی و قدرتمندی زنان»، «کاهش مرگ و میر کودکان»، «ارتقای سلامت مادران»، «مبارزه با ایدز، مالاریا و سایر بیماری‌ها»، «پایداری محیط زیست» و «گسترش مشارکت جهانی برای توسعه» ارائه داد و متعهد شد که تا سال ۲۰۱۵ این اهداف را محقق نماید.

با این‌حال، به دنبال بحران اقتصادی جهانی، عده‌ای بر این باورند که این اهداف در موعد مقرر به انجام نخواهند رسید.

بان ‌گی - مون در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌ که متعهد بودن به اهداف توسعه هزاره به معنای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، علی‌رغم وجود بحران اقتصادی است، افزود که با وجود بحران مالی و اقتصادی، نجات «میلیاردها انسان در آسیا و آفریقا» از شرایط غیرانسانی ناشی از فقر شدید بر عهده جهانیان است.

وی همچنین بر تخصیص منابع مالی جدید به منظور کمک به کشورهای توسعه‌یافته در جهت عمل به تعهدات‌شان تأکید کرده و از جمله به تعیین مالیات پایینی برای معاملات مالی اشاره کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از جهانیان خواست تا بار دیگر متعهد شوند که در جهت دستیابی به اهداف توسعه هزاره گام بر خواهند داشت و افزود دستیابی به اهداف توسعه هزاره تا سال ۲۰۱۵ مستلزم تلاش بسیار است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG