لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۰۱

«تنها هزار نفر از ۲۰۰ هزار کارمند از تهران خارج شده‌اند»


با پایان مهلت یک ماهه دولت احمدی نژاد برای خروج «۲۰۰ هزار کارمند دولتی همراه با خانواده‌هایشان» از تهران، معاونت پشتیبانی و منابع انسانی استانداری تهران می‌گوید که تا کنون هزار کارمند دولت از تهران خارج شده‌اند.

نعمت‌الله ترکی، معاونت پشتیبانی و منابع انسانی استانداری تهران در مورد آخرین اقدامات انجام شده برای خروج کارمندان از تهران به این خبرگزاری مهر گفته است: از ۲۰ هزار کارمندی که تا کنون برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند، هزار نفر از تهران منتقل شده‌اند و «هفت هزار نفر هم برای خروج ثبت نام کرده‌اند» که به گفته وی، این هفت هزار نفر نیز از تهران خارج شده به حساب می‌آیند.

این اظهارات این مسئول ایرانی در حالی منتشر می شود که دیگر مقامات دولتی ارقام متفاوتی را در این زمینه ارائه کرده اند.

لطف‌الله فروزنده، معاون توسعه و مدیریت سرمایه انسانی رییس جمهور ایران اخیرا تعداد کارمندان خارج شده از تهران را، با احتساب خانواده، شش هزار نفر اعلام کرده است.

آقای فروزنده در این زمینه گفته که حکم این افراد صادر شده است و به استان‌های مقصد رفته‌اند و استانداری‌ها برای اسکان آنان و در اختیار قرار دادن مسکن مهر، در حال برنامه ریزی هستند.

همچنین عبدالعلی تاجی، معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری ایران حدود ۱۰ روز پیش اعلام کرده بود که پنج هزار نفر تا کنون به صورت قطعی از تهران منتقل شده اند و انتقال ۱۱ هزار نفر دیگر در دست انجام است.

به دنبال ابلاغ طرح انتقال کارمندان دولت در اردیبهشت ماه سال جاری، فهرست ۱۶۳ شرکت و دستگاه‌ دولتی که موظف به ترک تهران شده بودند منتشر شد که در مورد تعداد شرکت‌های منتقل شده به خارج از تهران نیز آمار دقیقی در دست نیست.

خبزگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در این زمینه گزارش داده که عبدالعلی تاجی ۱۰ روز پیش از این اعلام کرده بود از ۱۶۳ شرکتی که قرار بوده منتقل شوند، ۱۱۴ شرکت منتقل شده‌اند و حدود ۲۰ شرکت دیگر نیز تا پایان مردادماه منتقل می‌شوند.

لطف‌الله فروزنده نیز چندی پیش به ایسنا گفته بود که تاکنون ۱۱۷ شرکت از تهران منتقل شده اند و این در حالی است که نعمت‌الله ترکی در آخرین گزارش خود تعداد شرکت‌های منتقل شده را ۱۰۶ شرکت اعلام کرد و افزود که ۳۸ شرکت نیز تا پایان مردادماه منتقل خواهند شد.

طرح یک‌ماهه انتقال جمعیت و واکنش‌‌ها نسبت به آن

دولت آقای احمدی نژاد اواخر فروردین ماه اعلام کرد که «خروج ۲۰۰ هزار کارمند همراه با خانواده‌هایشان از تهران» در دستور کار قرار دارد و در سوم مرداد ماه نیز تصریح کرد که در راستای اجرای این طرح، ۴۰ درصد از کارمندان دولت موظف هستند حداکثر تا پایان مردادماه سال جاری از تهران خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این طرح انتقال زمانی در دولت مطرح شد که آقای احمدی‌نژاد در اواخر فروردین‌ماه سال جاری از برنامه دولت برای کاهش جمعیت به دلیل آسیب‌هایی نظیر زلزله خبر داد.

به دنبال ابلاغ این مصوبه و اعلام سازمان میراث فرهنگی مبنی بر انتقال کمتر از هزار نفر از کارمندان این سازمان به خارج از تهران، برخی از کارمندان این سازمان مزبور در اعتراض به این انتقال در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

خروج ۴۰ درصدی و نبود آمار دقیق از تعداد کارمندان دولت

بحث خروج ۴۰ درصدی کارمندان دولت در حالی بیان می‌شود که آمار دقیقی از تعداد کارمندان دولت در دست نیست.

عبدالعلی تاجی، معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری پیش از این در اجلاس شورای معاونان و مدیران کل پارلمانی وزارتخانه‌ها اعلام کرده بود که طبق مصوبه دولت حدود ۲۵۰ هزار نفر در ادارات و سازمان‌های دولتی مشغول به کار هستند که با این احتساب، حدود ۱۰۰ هزار نفر باید تا پایان مردادماه از تهران خارج شوند.

این درحالی است که خبرگزاری مهر آمار دیگری ارائه می‌دهد و بدون ذکر منبع آمار، تعداد کارمندان دولتی را ۵۰۰ هزار کارمند و در نتیجه تعداد کارمندانی که موظف به خروج از تهران هستند را ۲۰۰ هزار نفر اعلام می‌کند.

این خبرگزاری می‌افزاید: با توجه به تأکید آقای احمدی‌نژاد بر خروج این افراد با خانواده و با احتساب این‌که متوسط سرانه خانوار در ایران «چهار نفر» است، به صورت تقریبی باید ۸۰۰ هزار نفر تا پایان مردادماه تهران را ترک می‌کردند.

با این‌حال گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها حدود ۲۰ هزار نفر در طرح انتقال ثبت‌نام کرده‌اند و از این تعداد نیز به گفته مسئولان، بین هزار تا شش هزار نفر تهران را ترک کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG