لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۹

مجلس افزایش تعطیلات را پس گرفت؛ دولت فردای عید فطر را تعطیل کرد


نماز عید فطر در تهران
در حالی که مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه طرح افزایش روزهای تعطیل عید فطر از یک روز به سه روز را از دستور کار خارج کرد، دولت محمود احمدی نژاد یک روز پس از عید فطر را تعطیل اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، محمدرضا رحیمی، معاون رییس جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۱۷ شهریور، اعلام کرد که هیئت دولت افزودن یک روز بر تعطیلات عید فطر را تصویب کرده است و افزود: در صورتی که جمعه عید فطر باشد، شنبه تعطیل خواهد بود.

تصویب یک روز تعطیلی بیشتر به مناسبت عید مذهبی فطر، در حالی صورت می گیرد که مجلس شورای اسلامی، روز چهاشنبه، با موافقت نمایندگان مجلس، طرح افزایش دو روز به تعطیلی یک روزه عید فطر را از دستور کار مجلس خارج و بحث درباره آن را تا زمان بررسی طرح ساماندهی تعطیلات متوقف کرد.

جهانبخش محبی‌نیا، یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه گفته بود: «در صورتی که مصوبه مجلس برای قانون شدن به تعطیلات امسال نرسد، دولت می‌تواند برای تعطیلی عید فطر در امسال تصمیم بگیرد».

وی افزود: «دولت می‌تواند با ارائه توجیه و استدلال این تعطیلی را در قالب تصمیم مربوط به همین امسال لحاظ کند».

دولت جمهوری اسلامی ایران دو هفته پیش لایحه دو فوریتی را به مجلس ارائه کرد و در خواست کرده بود که تعطیلات رسمی ۱۵ خرداد و ۲۹ اسفند، لغو شده و به یک روز تعطیلی عید فطر اضافه شود. این لایحه همچنین مقرر می‌کرد که دولت مجاز است در ایام ماه رمضان، ساعت کاری را کاهش دهد.

این لایحه در ابتدا با اخذ ۵۰ امضاء از سوی نمایندگان در دستور کار نمایندگان قرار گرفت، اما در جلسه روز چهارشنبه، برخی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند، به نحوی که تعداد امضاء کنندگان به کمتر از ۱۵ نفر کاهش یافت و به استناد آیین نامه داخلی مجلس از دستور کار مجلس خارج شد.

مخالفت نمایندگان

پیشنهاد سه روزه کردن تعطیلات عید فطر از سوی دولت مخالفت برخی از نمایندگان را به دنبال داشت. احمد توکلی، نماینده تهران در مخالفت با این طرح، آن را نامناسب و محتوای آن را دارای اشکال دانست.

علاوه بر این سید علی ادیانی راد، نماینده قائم شهر، فرآیند بررسی این لایحه را خارج از چارچوب آئین نامه مجلس دانست و تصویب آن را «بدعتی آشکار» خواند.

همچنین فرهاد دلق پوش، نماینده آستارا اعلام کرد که افزایش تعطیلات عید فطر نباید به هزینه تعطیلی «تنها روز مبارزه با استعمار یعنی روز صنعتی شدن ملی نفت» باشد و همچنین در اعتراض به حذف تعطیلی ۲۹ اسفند افزود که مردم در آخرین روزهای سال برنامه‌هایی دارند که در تعطیلی ۲۹ اسفند به اجرایی کردن این برنامه‌ها کمک می‌کند.

همچنین روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ سوم شهریور در اعتراض به لایحه مطرح شده از سوی دولت در سرمقاله خود نوشت حذف تعطیلی ۲۹ اسفند یک بار در اوایل دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که با مخالفت وی روبرو شد.

این روزنامه همچنین در مورد ۱۵ خرداد نوشت که این روز از سوی آیت‌الله خمینی برای همیشه «عزای عمومی» اعلام شده است و حذف چنین روزی از تعطیلات را به معنای «نادیده گرفتن اهمیت این روز» و «بی اعتنایی به نظر» آیت‌الله خمینی دانست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG