لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۸

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به تحریم های یک جانبه ژاپن


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تصویب تحریم‌های مضاعف ژاپن علیه ایران، اعلام کرد که کشورهای تحریم‌کننده، با اعمال تحریم‌ها خود را از بهره‌مند شدن از ظرفیت بالای ایران محروم می‌کنند.

رامین مهمانپرست روز یکشنبه، ۱۴ شهریورماه ضمن تأکید بر مورد تأیید نبودن این تحریم‌ها از سوی «ملت ایران»، تصریح کرد: «این کشورها با اقدامات این چنینی، ضمن ایجاد مشکل برای شرکت‌های خود و تضییع منافع ملی شان، فرصت را برای حضور سایر کشورها و رقبا فراهم خواهند کرد».

دولت ژاپن، روز جمعه، ۱۲ شهریورماه، تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای را علیه ایران به تصویب رسانید که این اقدام از سوی ایالات متحده نیز مورد استقبال قرار گرفت.

به گفته یکی از مقامات وزارت بازرگانی ژاپن، این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌های ۸۸ شرکت، ۱۵ بانک و ۲۴ نفر از اتباع ایرانی می‌شود.

ژاپن پیش از این و در مردادماه، همراهی خود را با دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران اعلام کرده بود.

رامین مهمان پرست در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، ضمن غیرقانونی خواندن اصل تحریم‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل گفت: «تحریم‌ سازمان ملل تنها به این دلیل است که ملت ایران مایل به برخورداری از حقوق خود در استفاده صلح‌آمیز از دانش هسته‌ای است و به همین سبب با فشار آمریکا و برخی کشورهای غربی به صورت غیرقانونی و غیرعادلانه و با تحریم‌های ناشی از قطعنامه شورای امنیت مواجه شده است».

آقای مهمان‌پرست می گوید «حرکت‌های سیاسی که به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز» و به منظور عقب نشینی جمهوری اسلامی بر ایران اعمال می‌شود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

در زمینه تحریم‌ها علیه ایران، همچنین محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، روز یک‌شنبه اعلام کرد که «ملت ایران» با برنامه ریزی مناسب به دنبال شکستن تحریم‌هاست و افزود: «به زودی صدای شکستن استخوان‌های تحریم را خواهیم شنید».

به دنبال تصویب دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران کشورهای ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا و در آخرین اقدام ژاپن اجرای تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را علیه ایران به تصویب رساندند.

این کشورها در صدد هستند تا با تحت فشار قرار دادن ایران از طریق تحریم‌ها، جمهوری اسلامی را از ادامه فعالیت‌های اتمی خود که به باور آن‌ها ماهیت نظامی دارد، بازدارند.

این درحالی است که جمهوری اسلامی با تأکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود بر تداوم این فعالیت اصرار می‌ورزد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG