لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۲

مهار نفت در خلیج مکزیک تا کنون دو میلیارد دلار هزینه داشته است


سکوی حفاری متعلق به شرکت بریتانیایی «بریتیش پترولیوم»، که در هشتاد و دو کیلومتری ساحل جنوب شرقی لوئیزیانا قرار دارد شامگاه بیستم آوریل منفجر شد و در اثر این سانحه یازده نفر جان باختند.
شرکت بریتیش پترولیوم روز دوشنبه اعلام کرد که این شرکت برای مهار نشت نفت در خلیج مکزیک تا کنون مبلغی حدود دو میلیارد دلار هزینه کرده است.

شرکت بی پی با انتشار بیانیه ای همچنین بار دیگر بر تأسیس یک صندوق ۲۰ میلیارد دلاری برای پرداخت غرامت به مردمی که نشت نفت در خلیج مکزیک بر زندگی و معیشت آنها اثر گذاشته، تاکید کرده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده است که تا کنون مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار میان ۳۲ هزار نفر از آسیب دیدگان این حادثه توزیع شده است.

اختصاص این بودجه به دنبال انتقاد باراک اوباما از عملکرد بریتیش پترولیوم و تحت فشار قرار دادن این شرکت برای تأسیس یک صندوق صورت گرفت.

از سوی دیگر، قانونگذاران آمریکایی با انتقاد شدید از تونی هیوارد، مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم، او را به عدم مسئولیت‌پذیری در مورد نشت نفت در خلیج مکزیک متهم کردند.

به دنبال این انتقادها، مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم، مسئولیت نظارت بر عملیات توقف نشت نفت در خلیج مکزیک را به یک مدیر آمریکایی این شرکت واگذار کرد.

به گفته مسئولان بی پی، باب دادلی فردی است که جانشین هیوارد بریتانیایی برای این کار شده است.

سکوی حفاری متعلق به شرکت بریتانیایی «بریتیش پترولیوم»، که در هشتاد و دو کیلومتری ساحل جنوب شرقی لوئیزیانا قرار دارد شامگاه بیستم آوریل منفجر شد و در اثر این سانحه یازده نفر جان باختند.

این فاجعه زیست محیطی علاوه بر صدمه زدن به حیات وحش منطقه، سهام شرکت بریتیش پترولیوم را نیز تحت تأثیر قرار داد، به طوری که سهام این شرکت در بازارهای جهانی ۳۴ درصد سقوط کرد.

در حال حاضر شرکت بریتیش پترولیوم پس از قرار دادن یک دریچه مهارکننده بر روی دهنه چاه مشغول حفر لوله‌‌هایی به عمق پنج کیلومتر به منظور جلوگیری از ادامه نشت نفت است و همچنین۱۹۰۰ کشتی و ۲۰ هزار نیرو در حال پاکسازی مناطق آلوده به نفت هستند.

بر اساس برآوردهای دولتی، تا کنون بين ۱۸ تا ۴۰ ميليون بشکه نفت به خليج مکزيک وارد شده است و کارشناسان، مقدار نفتی را که هر روز از چاه آسیب دیده فوران می کند، روزانه بین ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه، اعلام کرده اند.
XS
SM
MD
LG