لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۹

هشدار ترکیه به اسرائیل در باره قطع کامل روابط دیپلماتیک


احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه
وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه هشدار داد در صورتی که اسرائیل بابت حمله به کشتی اعزامی ترکیه به نوار غزه از آنکارا عذرخواهی نکند این کشور روابط سیاسی خود را با اسرائیل قطع خواهد کرد.

احمد داود اوغلو، روز ۱۴ تیرماه در بازگشت از سفر قرقیزستان اظهار داشت تا زمانی که کشور اسرائیل از ترکیه پوزش نخواهد و به این کشور غرامت نپردازد، روابط ترکیه و اسرائیل شکننده باقی خواهد ماند.

وی که روز چهارشنبه گذشته برای یافتن راه های بهبود مناسبات ترکیه و اسرائیل با وزیر تجارت اسرائیل در بروکسل دیداری محرمانه داشت، تصریح کرد در صورتی که اسرائیل از پذیرش شروط ترکیه سرباز بزند، دولت ترکیه تحریم‌هایی را علیه اسرائیل تحمیل خواهد کرد.

داود اوغلو همچنین اظهار داشت که ترکیه در واکنش به این حمله اسرائیلی‌ها، حریم هوایی خود را به روی پروازهای ارتش اسرائیل بسته است.

وی تأکید کرد که این انسداد تنها محدود به یک یا دو هواپیما نخواهد شد و امکان دارد در آینده، تمامی پرواز‌های غیرنظامی اسرائیل بر فراز آسمان ترکیه نیز مسدود شوند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که دولت آنکارا هفته گذشته و به دنبال ممانعت از ورود دو هواپیمای نظامی اسرائیل به حریم هوایی ترکیه، اعلام کرده بود که این ممنوعیت، یک ممنوعیت کلی نیست.

در پاسخ به هشدارهای دولت ترکیه، یک مقام اسرائیلی روز دوشنبه اعلام کرد: «اسرائیل هیچ‌گاه به خاطر دفاع از شهروندانش عذرخواهی نخواهد کرد.»

وی افزود: «البته که ما به خاطر از دست رفتن جان عده‌ای انسان اندوهگین هستیم، اما این اسرائیل نبود که خشونت را آغاز کرد.»

ایگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل، نیز با انتقاد از این هشدار گفت: «اگر خواستار پوزش هستید، تهدید و اولتیماتوم راه مناسبی نیست.»

وی افزود: «تمام این اقدامات نشان می‌دهد که ترکیه افکار دیگری در سر دارد.»

بامداد روز ۳۱ ماه مه، تلاش تکاوران دریائی ارتش اسرائیل برای جلوگیری از ورود کاروان بین‌المللی کمک‌رسانی به نوار غزه، به خشونت کشیده شد و مرگ ۹ سرنشین ترک کشتی و زخمی شدن ۴۸ تن، از جمله هفت تکاور اسرائیلی را به دنبال داشت.

به دنبال این اقدام، ترکیه سفیر خود را از تل آویو فرا خواند و همچنین سه تمرین مشترک نظامی با اسرائیل را لغو کرد.

حمله اسرائیل به کشتی ترکیه ای اعتراضات گسترده بین‌المللی را برانگیخت که در نهایت و به دنبال درخواست ترکیه مبنی بر انجام تحقیقات بین‌المللی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به تشکیل «کمیسیون مستقل عمومی تحقیق» به ریاست یکی از قضات بازنشسته دیوان عدالت اسرائیل اقدام کرد.

تشکیل این کمیسیون در ابتدا با مخالفت ترکیه مواجه شد، اما داود اوغلو روز دوشنبه اعلام کرد در صورتی‌که این کمیسیون بپذیرد که حمله یاد شده ناعادلانه بوده است و دولت اسرائیل را به پوزش خواهی از ترکیه ترغیب نماید، ترکیه با انجام گرفتن تحقیقات توسط این کمیسیون مخالفتی نخواهد داشت.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG