لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۲۹

صدای شما؛ افزایش قیمت دلار و نرخ بلیت پروازهای داخلی در ایران


صف بستن مردم در صرافی‌های تهران برای خرید دلار، ۱۱ مهرماه
در بحث آزاد این هفته «صدای شما؛ صدای فردا» سه شنونده و همچنین آرش حسن‌نیا، کارشناس اقتصادی رادیو فردا شرکت کرده و نظرات خود را پیرامون مسائل اقتصادی نظیر نوسان قیمت دلار در بازار ارز ایران و افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی ایران بیان کردند.

در هفته‌های اخیر قیمت دلار در ایران به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است و این در حالی است که به گفته آرش حسن‌نیا، مدت‌ها بود که بازار ارز در ایران آرام و دارای نوسانات جزئی بود. از شنوندگان پرسیده شد که دلیل این افزایش قیمت چیست.

به نظر هرمز، افزایش قیمت دلار معلول تحریم‌ها علیه ایران است و اکنون که امارات متحده عربی، که به گفته وی اکثر پول‌شویی‌های ایران از طریق بازار این کشور انجام می‌شد، نیز به حمایت از این تحریم‌ها برخاسته است، نتایج این تحریم‌ها در حوزه اقتصادی ملموس‌تر شده است.به گفته هرمز کشورهای حوزه خلیج‌ فارس، گلوگاه برون رفت ایران از تحریم‌ها بود که اکنون این کشورها نیز با تحریم‌ها همراهی می‌کنند.

وی می‌گوید که افزایش قیمت دلار به نفع دولت ایران است، زیرا هرچه قیمت دلار بالاتر رود، دولت دلار خود را با قیمت بالاتری می‌فروشد و این کمکی می‌شود به دولت برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها.

امید نیز می‌گوید، ایرانیانی که ساکن دبی هستند اکنون مشکلات بسیاری بر سر جابجایی پول از طریق بانک دارند و دلیل افزایش قیمت دلار را تأثیر تحریم‌ها بر روی سیستم بانکی می‌داند.

امید اشاره می‌کند که قیمت دلار تابعی از ارزش کشور است و می‌افزاید زمانی که تولید ناخالصی و رشد اقتصادی پایین و تورم بالاست، سیاست‌های اقتصادی قادر به کنترل قیمت دلار نخواهد بود.

وی همچنین نبود سازمان برنامه و بودجه را یکی از دلایل ضعف دولت در برنامه‌ریزی کاربردی می‌داند.

آرش حسن‌نیا نیز تحریم‌ها و به ویژه وجود مشکلاتی برای انجام مبادلات بانکی در دبی را یکی از دلایل اصلی نابسمانی‌ها در بازار ارز ایران عنوان می‌کند.

وی همچنین از اعتصاب اخیر طلافروشان تهران در اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده نیز به عنوان یکی از دلایل نوسانات اخیر ارز در ایران یاد می‌کند.

در ادامه بحث آزاد به خبر منتشر شده در خبرگزاری‌ها مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی نرخ بلیت تمامی پروازهای داخلی ایران از پانزده مهرماه اشاره شد و از شرکت‌کنندگان در بحث پرسیده شد که دلیل این افزایش قیمت چیست.

به باور امید دولت مجبور است قیمت بلیت را افزایش بدهد،‌ زیرا جوابگوی شرکت‌های هواپیمایی نیست.

هرمز می‌گوید زمانی که اعلام می‌شود که طلبکاری بانک‌ها از ۴۳ نفر در حدود ۶۲ میلیارد دلار است، طبیعی است که شرکت‌های هواپیمایی هم از این شرایط سوء استفاده می‌کنند و قیمت بلیت‌ها را افزایش می‌دهند. وی نبود سازمان برنامه و بودجه را دلیل به وجود آمدن این مشکلات می‌داند.

کریم نیز اعلام می‌کند تا زمانی که جمهوری اسلامی بر ایران حکم‌فرماست و افرادی که بویی از اقتصادی نبرده‌اند مسئولیت‌های اقتصادی کشور را بر عهده دارند، این مشکلات وجود خواهد داشت.

به اعتقاد آرش حسن نیا، پس از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها با موج افزایش قیمت مواجه خواهیم شد و این افزایش قیمت تنها به نرخ بلیت هواپیما محدود نخواهد بود.

آرش می‌افزاید نگرانی در مورد وضعیت اقتصادی ایران در حدی است که در حال حاضر برخی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس در مورد شوک قیمتی که پس از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها به جامعه وارد خواهد شد هشدار داده‌اند.

وی بی‌برنامگی اقتصاد ایران را دلیل این مشکلات می‌داند و می‌گوید که اقتصاد ایران دارای مشکل ساختاری و نیازمند برنامه‌ریزی است.
XS
SM
MD
LG