لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۱

القاعده دست به دامن مسلمانان ترکیه شده است


ژنرال مک کریستال فرمانده جدید نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان امیدوار است از طریق تجدید نظر در تاکتیک‌های نظامی بر القاعده فایق آید.
یکی از فرماندهان عالی‌رتبه سازمان تروریستی القاعده از مسلمانان ترکیه خواسته است، برای مبارزه با نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان به القاعده کمک مالی کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس چند روز پیش «مصطفی ابوالیزید» در یک پیام صوتی خطاب به مسلمانان ترکیه گفته است، بسیاری از ستیزه‌جویان به دلیل نداشتن تجهیزات لازم قادر به نبرد نیستند.

الیزید همچنین افزوده است: «ما در افغانستان نیازمند پول هستیم و دلیل ضعیف بودن عملیات در اینجا هم عدم وجود تجهیزات است.»

هر چند هنوز کارشناسان در باره جعلی یا واقعی بودن این پیام صوتی اظهار نظر نکرده‌اند، اما این پیام از طریق یک سایت اینترنتی متعلق به ستیزه‌جویان منتشر شده است.

کارشناسان براین باور هستند که سازمان تروریستی القاعده نیازهای مالی خود را عمدتاً از محل کمک‌های بنیادهای خیریه در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و نیز از طریق قاچاق مواد مخدر تأمین می‌کند.

ایالات متحده آمریکا در راستای محدود ساختن راه‌های تأمین مالی تروریست‌های القاعده کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را برای کنترل بیشتر مبادلات پولی تحت فشار قرار داده و از مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نیز حمایت می‌کند.

همچنین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد به منظور مبارزه بهتر و مؤثرتر با القاعده و طالبان در افغانستان در سال جاری هزاران سرباز دیگر به این کشور اعزام کند.

روز پنج‌شنبه مجله آلمانی «اشپیگل» در گزارشی در سایت اینترنتی خود درباره درخواست کمک القاعده از مسلمانان ترکیه نوشت، این نخستین باری نیست که این سازمان تروریسیتی از کمبود منابع مالی خود در افغانستان شکایت می‌کند.

چند سال پیش نیز «شعبه افغانستان القاعده» از ابو مصعب الزرقاوی رییس القاعده در عراق درخواست کمک مالی کرده بود.

با این حال چندی پیش رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که «جهادگران ستیزه‌جو» در افغانستان به اندازه کافی پول و منابع مالی در اختیار دارند. بر اساس این گزارش‌ها عمده این منابع از سوی ثروتمندان ساکن در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تأمین می‌شود.

در این میان سنای آمریکا عصر روز چهارشنبه تعیین ژنرال استنلی مک‌کریستال را به سمت فرمانده جدید نیروهای آمریکایی و ناتو مستقر در افغانستان تأیید کرد.

ژنرال مک‌کریستال که از وی به عنوان کارشناس عملیات ویژه نام برده شده است، نامزد مورد علاقه باراک اوباما برای پست فرماندهی نیروهای ائتلاف در افغانستان بود. وی جایگزین ژنرال دیوید مک‌کییرنان می‌شود که موفقیت چندانی در افغانستان نداشته است.

فرمانده جدید نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان در اظهارات خود در مقابل سناتورهای آمریکایی گفته بود، زمانی می‌توان از موفقیت عملیات نظامی در افغانستان سخن گفت که «القاعده در افغانستان و پاکستان به طور کامل قلع و قمع شده باشد.»

وی همچنین گفته است، شمار کشته‌شدگان دشمن معیار موفقیت نیست، بلکه میزان حفاظت از غیرنظامیان در برابر خشونت‌ها تعیین کننده است.

ژنرال مک‌کریستال همچنین پیش از عزیمت به افغانستان از تجدید نظر در روش‌های انجام عملیات نظامی و محدود ساختن حملات هوایی در مبارزه با القاعده خبر داده است.
XS
SM
MD
LG