لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۸

گفت‌وگوی اختصاصی ژنرال پترايوس با راديو اروپای آزاد


ژنرال پترایوس بستن زندان گوانتانامو را در موفقیت آمریکا در عراق و افغانستان موثر می داند.
ژنرال ديويد پترايوس می‌گويد، بستن زندان گوانتانامو و همين‌طور پايان بخشيدن به شکنجه تأثير مثبتی برای اقدامات آمريکا در عراق و افغانستان و نيز مبارزه با تروريسم بين‌المللی به دنبال خواهد داشت.

فرمانده نيروهای مرکزی آمريکا در يک گفت‌وگوی اختصاصی با راديو اروپای آزاد/ راديوی آزادی در پراگ با اشاره به راهبرد تازه آمريکا در افغانستان بر لزوم تلاش برای به حداقل رساندن تلفات غير نظاميان تأکيد کرد.

ژنرال ديويد پترايوس همچنين با مهم ارزيابی کردن برچيدن اردوگاه گوانتانامو اين اقدام را در راستای تعهد آمريکا به رعايت کنوانسيون ژنو در زمينه رفتار با اسرای جنگی توصيف کرد.

باراک اوباما رييس جمهور آمريکا در ماه ژانويه سال جاری در يکی از نخستين اقداماتش پس از آغاز دوران زمامداری خود فرمان برچيدن اردوگاه گوانتانامو را در طول يک سال صادر کرد.

هفته پيش هم رئيس جمهور آمريکا استفاده از اين اردوگاه را باعث صدمه ديدن امنيت ملی آمريکا و نيز بهانه دادن به دست دشمنان اين کشور توصيف کرده بود.

با اين حال روند برچيدن زندان گوانتانامو پرسش‌هايی را در زمنيه سرنوشت حدود ۲۴۰ نفر از کسانی که همچنان در اين اردوگاه در بازداشت به سرمی‌برند، بر انگيخته است. اين که برخی از اين افراد چگونه بايد محاکمه و در کجا نگهداری شوند، هنوز بی پاسخ مانده است.

در اين ميان دريادار مايک مولن رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا نيز با استقبال از تصميم رئيس‌جمهور در زمينه برچيدن گوانتانامو تاکيد کرد، مقام‌های نظامی آمريکا تلاش می‌کنند، در مدت دوازده ماهه تعيين شده از سوی باراک اوباما اين کار را انجام دهند.

وی که روز يکشنبه با شبکه تلويزيونی ای‌بی‌سی آمريکا گفت و گو می‌کرد، در عين حال با اشاره به نگهداری برخی از مظنونين به اقدامات تروريستی در گوانتانامو اظهار داشت:« اين اردوگاه برخی از آدم‌های واقعاً بد را در خود جای داده است.»

ژنرال ديويد پترايوس که زمانی از فرماندهان نيروهای آمريکايی مستقر در عراق نيز بود، در گفت‌وگو با راديوی آزادی در پاسخ به پرسشی در باره ماجرای زندان ابوغريب نيز گفت، که وی به عنوان يک فرمانده از همان آغاز حضور در عراق برای رعايت مفاد کنوانسيون ژنو از سوی سربازان تحت امرش تلاش کرده بود.

تاکنون چندين سرباز آمريکايی به خاطر اقدامات خود در عراق و به ويژه نوع رفتار با غيرنظاميان در دادگاه‌های آمريکايی مجازات شده‌اند.

فرمانده نيروهای مرکزی آمريکا همچنين در پاسخ به پرسشی در باره افغانستان بر لزوم قطع کانال‌های تأمين مالی ستيزه‌جويان تأکيد کرده و خواستار تلاش دولت افغانستان برای جلب حمايت بيشتر مردم و بالا بردن ميزان مشروعيت خود شد.

وی از قربانی شدن غيرنظاميان افغانی در جريان حملات هوايی نيروهای ائتلاف به عنوان يک «مشکل» ياد کرد و افزود: «در برخی موارد اين امر خيلی خيلی دشوار است، چرا که به نظر می‌رسد، طالبان از غير نظاميان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.»

وی با اشاره به آمار و ارقام منتشره در باره ميزان تلفات غيرنظاميان در حملات نيروهای ائتلاف اظهار داشت: «ما قصد نداريم درباره شمار تلفات بحث کنيم، بلکه ما بايد راه‌های رفتن به جلو و جلوگيری از بروز اين گونه موارد و نيز به حداقل رساندن شمار تلفات غيرنظاميان را در آينده بيابيم.»
XS
SM
MD
LG