لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۷

جیمی کارتر: اگر به ایران حمله می کردیم هزاران نفر کشته می شدند


جیمی کارتر، رییس جمهور وقت آمریکا، در کنار محمدرضا شاه پهلوی یک سال پیش از انقلاب در واشنگتن
جيمى کارتر، رييس جمهور پیشین آمريکا، با دفاع از نوع برخورد خود با بحران گروگان‌گيرى در سفارت آمریکا در تهران در سى سال پيش گفت: اگر همانگونه که مشاورانم مى‌خواستند، به ايران حمله مى‌کردیم، هزاران نفر کشته مى‌شدند.

آقای کارتر روز دوشنبه در سخنانى در شهر «جيانگ مايى» در تايلند اظهار داشت، نسبت به نوع برخورد خود با بحران گروگان‌گيرى در ايران در سى سال پيش احساس ندامت نمى‌کند.

در روز سيزدهم آبان سال ۱۳۵۸ برابر با چهارم نوامبر سال ۱۹۷۹ دانشجويان اسلامگرا که خود را «دانشجويان پيرو خط امام» مى‌خواندند، با حمله به ساختمان سفارت آمريکا در تهران تمام کارکنان آن را به گروگان گرفتند.

پنجاه و دو آمريکايى به مدت ۴۴۴ روز در ايران گروگان بودند و در روز بيستم ژانويه ۱۹۸۱ و دقايقى پس از سوگند رونالد ريگان به عنوان رييس جمهور جديد آمريکا آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جيمى کارتر به اين نکته واقف است که عدم موفقيت وى در بازگرداندن گروگان‌ها به آمريکا و کشته‌ شدن هشت سرباز آمريکايى در يک عمليات ناکام براى نجات آنها موجب شکست او در انتخابات رياست جمهورى آمريکا در سال ۱۹۸۰ و پیروزی رونالد ريگان شد.

رييس جمهور پيشين آمريکا که به اتفاق همسرش و حدود سه هزار داوطلب ديگر از ۲۵ کشور جهان براى کمک به ساخت و تعمير خانه براى نيازمندان به تايلند سفر کرده است، در باره تاثير بحران گروگانگيرى بر سرنوشت سياسى‌اش گفت: « من در اين باره ترديدى ندارم که اين مسئله عامل اصلى در شکست انتخاباتى من بود. البته اگر من گروگان‌ها را نجات مى‌دادم و اگر آنها اصلاً به گروگان گرفته نمى‌شدند، من دوباره به عنوان رييس جمهور انتخاب مى‌شدم.»

با اين حال جيمى کارتر با دفاع از سياست خود در اين باره اظهار داشت، بر خلاف نظر مشاورانش که خواستار حمله به ايران بودند، وى به اين دليل که در جريان چنين حمله‌اى ممکن بود هزاران نفر کشته شوند، از انجام آن خوددارى کرده است.

به گفته رييس جمهور پيشين آمريکا هر چند حمله نظامى به عنوان يکى از راه‌حل‌هاى بحران گروگان‌گيرى مد نظر قرار داشته است، با اين حال وى راه حل مذاکره را به منظور بازگرداندن گروگان‌ها به آمريکا برگزيده بود.

جيمى کارتر اين باره گفت: « مشاوران اصلى من بر حمله به ايران تاکيد مى‌کردند. من مى‌توانستم با سلاح‌هايى که در اختيار داشتم ايران را ويران کنم. اما احساس مى‌کردم که ممکن است در اين ماجرا گروگان‌ها هم کشته شوند و من نمى‌خواستم، بيست هزار ايرانى را بکشم. براى همين به ايران حمله نکردم.»

به دنبال گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران، روابط دیپلماتیک آمریکا و ایران قطع شد و به رغم گذشت سی سال از این رویداد دو کشور همچنان رابطه سیاسی با یکدیگر ندارند.

هر چند گروگانگیری در سی سال گذشته همواره بر روابط متشنج میان ایالات متحده آمریکا و ایران سایه افکنده است، با این حال باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در نخستین ماه‌های آغاز به کارش در کاخ سفید با ارسال پیامی به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی در ایران نسبت به آغاز عصر تازه‌ای از روابط میان دو کشور ابراز امیدواری کرده بود.

رییس جمهور آمریکا که با وعده گفت و گوی مستقیم با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور وارد کاخ سفید شده است، خطاب به رهبران جمهوری اسلامی گفته است، اگر مشت‌های خود را در برابر آمریکا باز کنند، با دست دوستی آمریکاییان روبرو خواهند شد.

هر چند رهبران ایران واکنشی بسیار احتیاط آمیز نسبت به رویکرد تازه واشنگتن در قبال تهران داشته‌اند، با این حال رییس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود در این زمینه خواستار فراموش کردن گذشته‌ها و نگاه به آینده در رابطه میان دو کشور شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG