لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۵۷

خاتمی: پيشنهاد همه‌پرسی، آخرين راهکار قانونی است


محمد خاتمی
محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران یک بار دیگر بر پیشنهاد خود در زمینه برگزاری همه پرسی در مورد نتیجه انتخابات تاکید و آن را آخرین راه حل باقی مانده برای خروج از وضعیت کنونی ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری نوروز آقای محمد خاتمی روز سه شنبه در جمع شماری از فعالان رسانه‌ای و هنرمندان با اشاره به پیشنهاد خود در باره برگزاری همه‌پرسی برای «برون‌رفت از بحران کنونی» اظهار داشت: «این پیشنهاد هم کاملا قانونی است و هم می‌تواند نظام را بیمه کند.»

رییس جمهور پیشین ایران عمل به این پیشنهاد را به صلاح نظام دانست و افزود: « در صورت نپذیرفتن این پیشنهاد، عملاً دیگر راهکارهای قانونی هم به روی مردم بسته شده و شرایطی به وجود می آید که به صلاح نظام نیست.»

مجمع روحانیون مبارز که ریاست آن را آقای محمد خاتمی بر عهده دارد، روز یکشنبه خواستار برگزاری همه پرسی آزاد از مردم برای اعلام نظر درباره حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

پیشتر نیز آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نماز جمعه اخیر تهران با بحرانی خواندن وضعت داخلی ایران خواستار بررسی حوادث پس از انتخابات، قانع کردن معترضان، دلجویی از خانواده‌های قربانیان و همچنین آزادی بازداشت شدگان چند هفته اخیر شده بود.

آقای خاتمی پیشنهاد همه پرسی خود را پس از خطبه‌های نماز جمعه رفسنجانی مطرح کرده بود.

وی در این باره اظهار داشت: «توصیه های آقای هاشمی حداقل هایی است که می تواند فضای عمومی را تلطیف کرده و اعتماد از دست رفته را برگرداند و من در اینجا نکته ای را اضافه می کنم و به صراحت می گویم راه برون رفت از بحران فعلی، اتکا به آرای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است.»

اعلام نتایج انتخابات رياست جمهورى موجى از اعتراض ها و تظاهرات خيابانى را در تهران و ساير شهرهاى ايران به دنبال داشت و معترضان خواستار ابطال این انتخابات شده‌اند. اين اعتراض ها هم اكنون نيز ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌های رسمی در جریان اعتراض ها دست کم بیست نفر کشته شده‌اند، این در حالى است كه گروه های طرفدار حقوق بشر مى گويند كه شمار افراد به قتل رسيده از سوى نيروهاى امنيتى، بسيج و لباس شخصى ها به مراتب بيش از اين تعداد است.

آقای میرحسین موسوی یکی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز که از حمایت آقای خاتمی برخوردار است، روز چهارشنبه «راه برون رفت از بحران هاى موجود» را بازگشت به خواست واقعى مردم دانست.

وی بارها تاکید کرده است، که دولت برآمده از انتخابات اخیر را فاقد مشروعیت می‌داند و آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

اين نامزد معترض اوايل تيرماه اعلام كرده بود، قصد دارد يك جبهه سياسى براى پيگيرى خواسته ها و مطالبات راى دهندگان در انتخابات ايجاد كند.

به گفته نزديكان آقاى موسوى، احتمال مى رود تا آخر هفته جارى اين جبهه تشكيل شود.

در حالی که هواداران احمدی‌نژاد نسبت به قصد موسوی برای تشکیل یک جبهه سیاسی واکنش تندی از خود نشان داده و از رییس جمهور پیشین هم به سبب مطرح کردن پیشنهاد برگزاری همه پرسی انتقاد کرده‌اند، آقای محمد خاتمی با اشاره به این انتقادها اظهار داشت:« طوری جلوه می‌دهند که انگار من یا مهندس موسوی ضد انقلاب هستیم.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG