لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۰۹

موسوی اردبیلی خواستار بازسازی اعتماد مردم شد


آیت‌الله موسوی اردبیلی از مراجع شیعه در قم
آیت‌الله موسوی اردبیلی از مراجع شیعه در قم
آیت‌الله موسوی اردبیلی از مراجع تقلید روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای با «بغرنج» خواندن شرایط کنونی کشور از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته است، با آزاد کردن افراد بازداشت شده و جبران خسارت‌های وارد آمده در جهت بازسازی اعتماد مردم به نظام تلاش کنند.

آیت‌الله موسوی اردبیلی در بیانیه خود با «تأسف بار» خواندن حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشته است: «حرمت‎شکنی‎ها و ایراد اتهاماتی که در دادگاه‌های صالحه ثابت نشده‎اند، به بزرگان و شخصیت‌های ملی و دینی، نه تنها جامعه را آرام نمی‎سازد بلکه آتش فتنه را شعله‎ورتر می‎کند.»

وی ادامه این وضعیت را «باعث تضعیف پایه‎های نظام و اعتماد عمومی به آن» دانسته و نسبت به بروز «فتنه‎هایی بس عظیم و بزرگ» هشدار داده است.

آیت‌الله موسوی اردبیلی در بخش دیگری از بیانیه خود با تأکید بر لزوم «ترمیم شکاف‌های ایجاد شده» از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، حقوق افراد بازداشت شده را رعایت کرده و با آنها «برخوردی همراه با عطوفت اسلامی و انسانی» داشته باشند و از «خانواده‎هایی که عزیزان خود را در این حوادث از دست داده‎اند» نیز دلجویی کنند.

پیشتر آیت‌الله رفسنجانی نیز در خطبه‌های نماز جمعه تهران درخواست‌های مشابهی را مطرح کرده بود، که واکنش‌های موافق و مخالف گسترده‌ای را در پی داشته است.

«به شکنجه‌های نامشروع اعتراض کنید»

از سوی دیگر آیت‌الله على‏محمد دستغيب یکی از اعضای مجلس خبرگان‏ رهبری روز یکشنبه از بیانیه اخیر جمعی از اعضای این مجلس علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به شدت انتقاد کرده و از آنها خواست به جای انتقاد از خطبه‌های رفسنجانی نسبت به «شکنجه‌های نامشروع» در زندان‌های جمهوری اسلامی اعتراض کنند

در بخشی از بیانیه نماینده استان فارس در مجلس خبرگان که در سایت اینترنتی وی منتشر شده است، با اشاره به ادعای طرفداران احمدی‌نژاد مبنی بر مشروعیت دولت وی با استناد به شرکت چهل میلیون نفر در انتخابات آمده است:« مى‏فرماييد چهل ميليون نفر در انتخابات شركت كردند. اما سؤال اينجا است كه سخن اكثريت ايشان اين است كه رأى ما كجا رفت؟ اگر شما به اين خواسته آنها احترام مى‏گذاشتيد و اهميت مى‏داديد كه الان هم دير نشده، چنانچه صندوقى باقى باشد، باز شمارى مى‏كرديد، بر شما معلوم مى‏شد كه خواست آنها غير عقلايى نبوده.»

وی با دفاع از سخنان آیت‌الله رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران افزوده است:« هر شخص فهيم اين خطبه را تقدير مى‏كند و نقطه قوّت جهت استمرار جمهورى اسلامى ايران مى‏داند، چون مطالب جناب آقاى هاشمى همان مطالبات مردم است كه امام امت براى آنها احترام قائل بود.»

به دنبال سخنان آقای رفسنجانی در نماز جمعه تهران شماری از اعضای مجلس خبرگان رهبری در بيانيه ای از وی که ریاست اين مجلس و همچنين مجمع تشخيص مصلحت نظام را برعهده دارد، خواسته بودند، بطور شفاف از آيت الله خامنه ای حمايت کند.

دراين بيانيه از حضور چهل ميليونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان «يک همه پرسی در تاييد نظام جمهوری اسلامی» نام برده شده بود.

تلويزيون دولتی ايران با پخش اين بيانيه ادعا کرده بود، اکثريت اعضای مجلس خبرگان اين بيانيه را امضاء کرده اند، با این حال نام وشمار امضاء کنندگان اعلام نشده است.

«بیانیه صادر شده بیانه مجلس خبرگان نیست»

از سوی دیگر آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری نیز روز یکشنبه اعلام کرد، بیانیه صادر شده توسط جمعی از اعضای مجلس خبرگان بیانیه مجلس خبرگان نیست.

وی با اشاره به این که این بیانیه تنها نظر عده‌ای از اعضای مجلس خبرگان است، افزود: «جمع آوری تلفنی امضا و آن هم در حالی که بیشتر اعضای خبرگان در شهرهای مختلف پراکنده شده‌اند نمی‌تواند به عنوان بیانیه این مجلس به حساب آید.»

آقای هاشمی رفسنجانی پس از مدت‌ها دوری از نماز جمعه در نماز جمعه دو هفته پیش تهران حاضر شد و در خطبه‌های نماز جمعه درباره انتخابات و رويدادهای پس از آن گفت که «بخش بزرگی از مردم به نتيجه اين انتخابات ترديد داردند و برای جلب اعتماد آنها بايد کاری کرد.»

وی همچنین خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان و دلجويی از خانواده های آسيب ديده و سوگوار شد. رئیس مجلس خبرگان به عنوان نخستین مقام عالی‌رتبه ایران از واژه «بحران» برای بیان وضعیت کنونی کشور استفاده کرده بود.
XS
SM
MD
LG