لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۳

طرح سنای آمریکا برای حمایت از «قربانیان سانسور در ایران»


نماد سانسور اینترنت در ایران
مجلس سنای آمريکا با تصويب طرحی خواستار اختصاص ۵۰ ميليون دلار برای کمک به مردم ايران برای مقابله با سانسور اينترنت به وسيله حکومت ايران شده است.

این طرح که به اختصار «وویس» نامیده شده است، پنج‌شنبه شب به اتفاق آرا به تصویب نمایندگان سنای آمریکا رسیده است.

طرح موسوم به قربانیان سانسور در ایران از سوی دو سناتور جمهوری خواه به نام‌های «جان مک‌کین» و «لیندزی گراهام» و نیز دو سناتور دموکرات به نام‌های «تد کافمن» و «رابرت کیسی» و همینطور «جو لیبرمن» سناتور مستقل سنای آمریکا ارایه شده بود.

این طرح به دنبال گسترش اعتراض‌ها نسبت به انتخابات ریاست جمهوری در ایران و اقدام دولت ایران در سانسور گسترده اینترنت و سایر شبکه‌های ارتباطی و ایجاد اختلال در شبکه‌های ماهواره‌ای به سنای آمریکا تقدیم شده بود.

در سایت سناتور لیبرمن نوشته شده است که بر اساس این طرح سی میلیون دلار به رادیو فردا و بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا اختصاص می‌یابد تا صرف مقابله با ارسال پارازیت از سوی دولت ایران و نیز تولید نرم‌افزارهایی برای مقابله با سانسور اینترنت و مقابله با قطع سیستم پیامک توسط جمهوری اسلامی شود.

سناتورهای آمریکایی همچنین بیست میلیون دلار برای تشکیل صندوقی برای کمک به ایرانیان به منظور دسترسی آسان تر به اینترنت و تبادل اطلاعات و نیز مقابله با تلاش‌های دولت ایران به منظور مسدود کردن سایت‌های اینترنتی و کنترل اینترنت اختصاص داده‌اند.

تلاش یرای توسعه فن‌آوری‌های مورد نیاز و ایجاد وب‌سایت‌ها از مهم‌ترین وظایف صندوق آموزش الکترونیکی و رسانه‌های ایران به شمار می‌آید. توسعه برنامه‌های آموزشی از طریق اینترنت و همین طور ایجاد امکان گسترش مبادلات با طرف‌های آمریکایی از دیگر وظایف این صندوق به شمار می‌آید.

بر اساس طرح حمایت از قربانیان سانسور در ایران رییس جمهور آمریکا موظف است، درباره فعالیت شرکت‌های غیر ایرانی که در زمینه سانسور به حکومت جمهوری اسلامی کمک می‌کنند، به سنای آمریکا به طور منظم گزارش بدهد.

در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران گزارش‌هایی در مورد فروش یک سامانه بسیار پیشرفته کنترل تلفن همراه و اینترنت از سوی شرکت‌های زیمنس و نوکیا به جمهوری اسلامی بازتاب گسترده‌ای در جهان به دنبال داشت.

مجلس سنای آمریکا همچنین با اختصاص پنج میلیون دلار دیگر وزارت امور خارجه این کشور را موظف کرده است که نسبت به جمع آوری اسناد و اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر در ایران به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران اقدام کند.

سناتور جان مک‌کین یکی از طراحان قانون حمایت از قربانیان سانسور در ایران هدف از این طرح را مقابله با «تلاش‌های حکومت ظالم ایران» به منظور جلوگیری از ارتباط ایرانیان با دنیای خارج دانست.

سناتور لیبرمن هم با اشاره به این که تحولات بعد از انتخابات در ایران به خوبی قدرت فن‌آوری‌ ارتباطی را نمایان کرد، هدف از طرح جدید سنای آمریکا را کمک به مردم ایران برای پیشی گرفتن از حاکمیت در زمینه دسترسی به اطلاعات اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG