لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹

روزنامه «صدای عدالت» لغو امتياز شد


صدای عدالت هم به جمع روزنامه‌های توقیف شده پیوست.
روزنامه اصلاح‌طلب صدای عدالت به دليل چاپ مطلبی در شماره روز يک‌شنبه خود از سوی هيات نظارت بر مطبوعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو امتياز شد.

مصطفی کزازی، صاحب امتياز و مدير مسئول اين روزنامه، با اعلام اين خبر به خبرگزاری کار ایران، ايلنا، گفت: «هيات نظارت بر مطبوعات روزنامه صدای عدالت را طبق ماده ۲۷ قانون مطبوعات لغو امتياز کرد.»

بر اساس ماده ۲۷ قانون مطبوعات جمهوری اسلامی، «هر گاه در نشريه‌ای به رهبر يا شورای رهبری جمهوری اسلامی ايران و يا مراجع مسلم تقليد اهانت شود، پروانه آن نشريه لغو و مدير مسئول و نويسنده مطلب به محاکم صالحه معرفی و مجازات خواهند شد».

بر اساس تبصره ماده ۲۷ قانون مطبوعات، رسيدگی به اين گونه «جرايم» نيازمند وجود شاکی خصوصی نيست.

مطلبی که از سوی هيات نظارت بر مطبوعات به عنوان توهين به بنيان‌گذار جمهوری اسلامی تلقی شده مقاله‌ای درباره احمد شاملو بوده که در بخشی از آن آمده است: «چه کسی جز او می‌توانست در هنگامه يکه‌تازی خمينی و حکومتش، حاکميت اسلامی يعنی قاتل زيبايی و معصوميت را اين گونه ساحرانه با کلام نقاشی کند: کباب قناری، بر آتش سوسن و ياس، روزگار غريبی است، نازنين.»

در همین حال آقای مصطفی کزازی از علت لغو امتياز روزنامه خود اظهار بی‌اطلاعی کرده و از پي‌گيری حقوقی اين موضوع خبر داده است.

از سوی ديگر خبرگزاری مهر به نقل از مدير مسئول روزنامه صدای عدالت نوشته است، «مطلب منتشره در شماره ۲۲۲۹ اين روزنامه به‌اشتباه چاپ شده است.»

آقای کزازی همچنين گفته است: «ما به خاطر چاپ اين مطلب که تعمدی هم نبوده عذرخواهی کرديم، اما اين عذرخواهی پذيرفته نشد و تصميم به لغو مجوز گرفته شد.»

در اطلاعيه دبيرخانه هيئت نظارت بر مطبوعات که روز دوشنبه در اين باره منتشر شد آمده است که از مطالب مندرج در صفحه ۹ شماره روز يک‌شنبه روزنامه صدای عدالت با عنوان «اهانت آشکار به ساحت مقدس امام خمينی، بنيان‌گذار جمهوری اسلامی ايران و زير سؤال بردن اساس نظام جمهوری اسلامی» نام برده شده است.

هيئت نظارت بر مطبوعات همچنين اين روزنامه اصلاح‌طلب را به «بی‌توجهی به تذکرات قبلی» متهم کرده و علت لغو مجوز انتشار آن را «دفاع از ساحت مرجعيت و ولايت فقيه» اعلام کرده است.

روزنامه صدای عدالت يکی از معدود روزنامه‌هايی بود که در جريان مبارزات انتخابات رياست جمهوری از ميرحسين موسوی حمايت می‌کرد.
XS
SM
MD
LG