لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۶
در حالی که کشورهای غربی نسبت به توافقنامه هسته‌ای تهران اظهار بدبینی کرده‌اند، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که تهران در انتظار پاسخ مثبت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی در مورد مبادله اورانیوم غنی‌شده از طریق ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه گفته است، تهران انتظار دارد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی با توافقنامه سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل در باره مبادله اورانیوم غنی‌شده ایران با سوخت هسته‌ای رآکتور تحقیقاتی تهران پاسخ مثبت دهند.

منوچهر متکی که در حاشیه نشست کشورهای ساحلی دریای سیاه در صوفیه با خبرنگاران سخن می‌گفت، در عین حال تاکید کرده است، تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد سیاست «شکست‌خورده» بوده است.

در حالی کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا توافقنامه هسته‌ای تهران را ناکافی خوانده و به تلاش‌های خود برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهند، وزیر امور خارجه ایران گفته است، تصور می‌کند، کشورهای عضو گروه وین نگاه مثبتی به این توافقنامه دارند.

به گفته وی به محض این که این کشورها، شامل ایالات متحده، روسیه و فرانسه پاسخ خود را در باره محتوای توافقنامه تهران به دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارایه کنند، مذاکرات دراین باره آغاز خواهد شد.

ایران به تازگی با ارسال نامه‌ای به دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وی را رسماً از توافقنامه هسته‌ای تهران در باره مبادله سوخت هسته‌ای آگاه کرده است.

بر اساس توافق سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل، جمهورى اسلامى ایران طى یک ماه حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنى شده خود را به ترکیه ارسال کرده و در مقابل یک سال بعد میله‌هاى سوخت هسته‌اى ر‌آکتور تحقیقاتى تهران را دریافت خواهد کرد.

اظهار امیدواری منوچهر متکی نسبت به پذیرش توافقنامه تهران از سوی کشورهای غربی در حالی است که، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این باره از این توافقنامه با عنوان کمکی به ایران برای جلوگیری از شکل‌گیری اتحاد بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران نام برده است.

وی با بیان اینکه رویکرد برزیل و ترکیه جهان را خطرناک‌تر می‌سازد، افزوده است، ایالات متحده مخالفت‌ جدی‌ خود را به لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، اعلام کرده است.

هیلاری کلینتون پیش از این نیز، در سفر به چین، توافق تهران را «ترفندی آشکار» توصیف کرده و گفته بود که این توافق دارای نقایصی است و نگرانی‌های جامعه جهانی را رفع نمی‌کند.

از سوی دیگر بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه با بیان این که برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران موجب نگرانی شدید جامعه جهانی شده است، از جمهوری اسلامی ایران خواسته است، درباره برنامه هسته‌ای خود شفاف‌سازی کند.

با این همه منوچهر متکی روز جمعه گفته است که تهران تاکنون علایمی مبنی بر رد پیشنهاد تازه‌اش در خصوص مبادله سوخت هسته‌ای دریافت نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG