لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۲۱

شرکت کاترپیلار فروش محصولات خود را به ایران ممنوع کرد


همزمان با تلاش واشنگتن برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران شرکت آمریکایی کاترپیلاراز کلیه شرکت‌های تابعه غیرآمریکایی خود خواسته است، از پذیرش سفارشات ایران و نیز ارسال محصولات صنعتی ساخت این شرکت به ایران خودداری کنند.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌جورنال روز دوشنبه در سایت اینترنتی خود اعلام کرد شرکت کاترپیلار به عنوان بزرگترین تولید کننده ماشین آلات صنعتی سنگین و راه‌سازی فروش محصولات خود به ایران را ممنوع کرده است.

این شرکت با ارسال نامه‌ای به یک گروه لابی حامی تحریم‌ها علیه ایران در ایالات متحده اعلام کرده است، با وجود تحریم‌ها آمریکا علیه ایران در گذشته محصولات ساخت این شرکت از طریق شرکت‌های اقماری آن در اروپا به صورت محدود به ایران ارسال می‌شد.

بر اساس اعلام شرکت کاترپیلار، شرکت‌های تابعه این شرکت در اروپا محصولات آن را به واسطه‌هایی در خارج از ایران می‌فروختند و آنها نیز این تجهیزات را در اختیار مشتریان ایرانی خود قرار می‌دادند.

شرکت کاترپیلار در عین حال تصریح کرده است که این گونه معاملات به طور کامل در چارچوب قوانین تجاری ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است.

وال‌استریت‌جورنال در گزارش خود در این باره می‌افزاید، یک شرکت ایرانی به نام «ماشین آلات آریا» چندی پیش در تارنمای خود اعلام کرده بود، نماینده انحصاری فروش تجهیزات شرکت کاترپیلار در ایران است.

بر اساس این گزارش شرکت «آریا» از طریق یکی از شرکت‌های تابعه کاترپیلار در اروپا، تجهیزات و محصولات ساخت کاترپیلار را دریافت و به ایران ارسال می‌کرد.

تصمیم شرکت کاترپیلار برای ایجاد محدودیت بیشتر در قبول سفارش از ایران و فروش تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی به این کشور در حالی است که ایالات متحده آمریکا تلاش‌های خود را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران گسترش داده است.

کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا بر این باورند که جمهوری اسلامی ایران در پوشش یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی به دنبال ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

شوراى امنیت سازمان ملل نیز در واكنش به امتناع ایران از توقف غنى‌سازى اورانیوم و عدم همكارى لازم با آژانس بین‌المللى انرژى اتمى براى راستى‌آزمایى اهداف اتمی‌اش تاکنون با تصویب سه قطعنامه تحریم‌هایى را علیه تهران وضع کرده است.

در این میان ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی علاوه بر تحریم‌های وضع شده از سوی شورای امنیت محدودیت‌های گسترده‌ای را برای هرگونه ارتباط تجاری با ایران در نظر گرفته‌اند.

بر اساس قوانین تجاری آمریکا شرکت‌های آمریکایی اجازه انجام مبادلات تجاری با طرف‌های ایرانی را ندارند و انجام هرگونه معامله‌ای با شرکت‌های ایرانی مستلزم دریافت مجوزهای مخصوص از جانب نهادهای دولتی است.

از سوی دیگر در حالی که به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها بر سر برنامه اتمی ایران، دولت آمریکا سرگرم رایزنی با کشورهای دیگر به منظور جلب حمایت آنها از تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است، هیلارى كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا گفته است، اعمال تحریم‌هاى جدید علیه تهران ممكن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

وی پیشتر گفته بود، تصویب قطعنامه تحریمی جدید علیه ایران ظرف ۳۰ تا ۶۰ روز صورت خواهد گرفت.

کشورهای روسیه و چین که روابط تجاری گسترده‌ای با ایران دارند، تاکنون با تشدید تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده‌اند، با این حال ایالات متحده آمریکا امیدوار است، حمایت مسکو و پکن را از اعمال فشار بیشتر به تهران جلب کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG