لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۲

آفتاب یزد در دادگاه؛ اتهامات مربوط به رویدادهای پس از انتخابات


مدیر مسئول روزنامه اصلاح‌طلب «آفتاب یزد» به علت انتشار گزارش‌هایی در این روزنامه درباره رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران محاکمه شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر منصور مظفری، مدیر مسئول روزنامه «آفتاب‌یزد»، روز یکشنبه به اتهام «افترا به مقامات و نهادهای رسمی نظام، اشاعه فحشا و انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و ترویج مطالبی که به اساس نظام لطمه وارد می کند» محاکمه شد.

این اتهام‌ها به دلیل گزارش‌های منتشر شده در این روزنامه درباره رویدادهای پس از انتخابات و به ویژه گزارشی درباره نقش فرماندهان عالی‌رتبه نیروی انتظامی در «رسوایی بازداشتگاه کهریزک» متوجه مدیر مسئول این روزنامه اصلاح‌طلب شده است.

در دادگاه رسیدگی کننده به اتهام‌های آقای مظفری که در شعبه‌ 76 دادگاه کیفری استان تهران و به ریاست قاضی مدیر خراسانی و با حضور اعضای هیات منصفه مطبوعات برگزار شد، نماینده دادستان تهران براساس کیفرخواست صادره از سوی دادسرای کارکنان دولت خواستار محاکمه وی شد.

همچنین نماینده حقوقی ستاد مشترک نیروهای مسلح نیز با اعلام شکایت از روزنامه «آفتاب یزد» این روزنامه اصلاح‌طلب را وارد کردن «افترا به مقامات و فرماندهان عالی رتبه نظامی مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری» متهم کرد.

به دنبال گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی محدودیت‌های گسترده‌ای را برای رسانه‌های مستقل و اصلاح‌طلب در نظر گرفته و بسیاری از روزنامه‌ها و نشریات اصلاح‌طلب از سوی هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد توقیف شده‌اند.

همچنین وزارت ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد بارها اقدام به دادن اخطار به روزنامه‌هایی کرده است که به ویژه در باره رویدادهای پس از انتخابات اطلاع‌رسانی کرده بودند.

بسیاری از روزنامه‌ها و مجلاتی که از هیات نظارت بر مطبوعات اخطار گرفته بودند پس از مدت کوتاهی توقیف شده‌اند. روزنامه «آفتاب یزد» نیز که خود را نزدیک به اصلاح‌طلبان «خط‌ امامی» می‌داند، پیشتر از سوی هیات نظارت بر مطبوعات اخطار دریافت کرده است.

این در حالی است که منصور مظفری، مدیر مسوول این روزنامه، که بدون وکیل مدافع در دادگاه حاضر شده بود، در دفاع از خود در جلسه دادگاه گفته است: «حامیان روزنامه، جریان نزدیک به خط امام و کسانی هستند که برابر تندروهای جریان اصلاحات، ایستادگی می‌کردند.»

رای دادگاه رسیدگی کننده به اتهام‌های مدیر مسئول روزنامه «آفتاب یزد» پس از اعلام نظر هیات منصفه دادگاه مطبوعات اعلام می‌شود.

از سوی دیگر محمدعلی رامین، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد علت اخطارهای پیاپی به مطبوعات را «تلاش برای تلطیف فضای مطبوعاتی» اعلام کرده است.

موج برخوردهاى گسترده با مطبوعات در ایران به ویژه از زمان روى کار آمدن محمدعلى رامین، معاونت مطبوعاتى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، در روز دهم آبان ماه سال گذشته خورشیدی شدت بیشترى گرفته و در این مدت بیش از ۱۰ نشریه توقیف شده و بارها به نشریات تذکر و اخطار داده شده است.

همچنین به دنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، ده‌ها روزنامه‌نگار از سوى دستگاه‌هاى قضایی و امنیتى بازداشت شده‌اند که بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شده است.

با این همه محمود احمدی‌نژاد در روز ۲۷ بهمن در یک کنفرانس خبرى در واکنش به سئوالی در باره آزادی مطبوعات در کشور گفته بود: «در دولت نهم و دهم بیشترین مجوزها و کمترین لغو امتیازها براى مطبوعات اعمال شده است.»

وى همچنین بارها ادعا کرده است که آزادى و آزادی مطبوعات در ایران در «حد بسیار بالایی» قرار دارد.

این گونه اظهارات در حالى بیان مى‌شود که بر اساس اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران از نظر آزادى مطبوعات در میان ۱۷۵ کشور جهان در رده ۱۷۲ قرار گرفته است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG