لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰

«نشانی از رنگ باختن جنبش سبز به چشم نمی خورد»


جفری گدمین
رییس رادیو اروپاى آزاد/ رادیو آزادى که در دوبی با شماری از ایرانیان دیدار و گفت و گو کرده است، می‌گوید، هیچ نشانی از رنگ باختن جنبش سبز در ایران به چشم نمی‌خورد.

جفرى گدمین، رییس رادیو اروپاى آزاد/ رادیو آزادى در مقاله‌اى، که در مجله آمریکایى «فاریس پالیسى» منتشر شده است، به بیان دیدگاه‌هاى خود در باره نوع نگاه ایرانیان مقیم دوبى به تحولات جارى در کشورشان پرداخته است.

وى در ابتداى این نوشتار با بیان این که دوبى بیشترین شباهت را با ایران دارد، از ملاقات‌هاى خود در این امیرنشین با ایرانیانى از اقشار مختلف جامعه به منظور درک بهتر تحولات درون ایران خبر داده است.

جفرى گدمین سپس به تشریح جایگاه اقتصادى امیرنشین دوبى در منطقه و جهان پرداخته و افزوده است: « دوبى به طور محسوسى رنگ و بوى ایرانى دارد و شمار ایرانیان مقیم دوبى حدود ۴۰۰ هزار نفر برآورد مى‌شود که تقریباً یک سوم جمعیت یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار نفرى این امیرنشین را تشکیل مى‌دهند».

رییس رادیو آزادى آنگاه به مبادلات و رفت‌ و آمدهاى گسترده میان ایران و امارات اشاره کرده و ادامه مى‌دهد، هفته‌‌اى ۲۰۰ پرواز میان دو کشور انجام مى‌شود و بر اساس اعلام کنسولگرى ایران، سالانه یک میلیون نفر از ایرانى‌ها به دوبى سفر مى‌کنند.

به نوشته جفرى گدمین شمار زیادى از ایرانیان براى انجام امور تجارى به دوبى مى‌آیند و بسیارى نیز براى تفریح و رها شدن از زندگى یکنواخت و فشارهاى روز افزون در جمهورى اسلامى به دوبى روى مى‌آورند.


بر اساس آنچه آقاى گدمین از ایرانیان در دوبى شنیده است، رژیم جمهورى اسلامى مرتکب دو اشتباه بزرگ شده است، نخستین اشتباه تقلب در انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه و خوددارى از پاسخگویى به نگرانى‌هاى مردم در این زمینه بوده است.

رییس رادیو آزادى ادامه مى‌دهد: « من بارها از ایرانیان شنیدم که دروغگویى رژیم در این زمینه یک توهین نابخشودنى بوده است».

به نوشته وى، دومین اشتباه حاکمان جمهورى اسلامى ایران نیز سرکوب بى‌رحمانه اعتراض‌هاى به نتایج انخابات ریاست جمهورى بوده که از حد تصور بسیارى از ایرانیان فراتر بوده است.

جفرى گدمین با بیان این که در طى اقامت خود در دوبى با شمارى از ایرانیان داراى تحصیلات آکادمیک و نیز دو تن از فعالان جنبش سبز ملاقات کرده است، افزوده است، تقریباً در هر گفت و گویى این سخن تکرار مى‌شد که «هم اکنون دیوانگان بر ایران حکومت مى‌کنند».

وى در ادامه به بیان نقطه‌نظرات چند تن از ایرانیان در باره اوضاع جارى در ایران و اعتراض‌ها نسبت به نتایج انتخابات پرداخته و نتیجه‌گیرى کرده است: «در دبى هیچ نشانى از رنگ باختن جنبش سبز در ایران به چشم نمى‌خورد».

جفرى گدمین با اشاره به حضور چشمگیر ایرانیان سبزپوش در رستوران‌ها و سواحل دوبى و شعاردادن به نفع جنش سبز، نوشته است، در شرایطى که فعالان جنبش سبز خود را براى تظاهرات سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى در روز ۲۲ بهمن آمده مى‌کنند، دولت محمود احمدى‌نژاد به دنبال افزایش شمار پروازها به دوبى است.

رییس رادیو اروپاى آزاد در تشریح علت این تصمیم مى‌نویسد، از نظر دولت ایران بهتر است، ایرانیان به جاى پر کردن خیابان‌ها با شعارهایشان، سرگرم خرید در سواحل خلیج فارس باشند.

وى در پایان افزوده است: « کمونیست‌هاى اروپاى شرقى نیز تکنیک مشابهى را به کار بستند و معترضان را به اروپاى غربى فرستاند. این روش موفقیت‌آمیز بود، اما تنها براى مدت کوتاهى».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG