لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۱

رى‌شهرى خواستار رسیدگی به اعتراض‌ها شد


محمد محمدی ری شهری
محمد محمدی ‌رى‌شهرى، سرپرست پیشین حجاج ایرانى، در مراسم تودیع خود و معرفى نماینده جدید رهبر ایران در امور حج و زیارت با انتقاد شدید از «افراط و تفریط» گفته است، «هنر نیست که دوست را تبدیل به دشمن کنیم، بلکه هنر آن است که مخالف را تبدیل به دوست کنیم».

به گزارش خبرگزارى ایلنا محمد رى‌شهرى نماینده پیشین رهبر جمهورى اسلامى ایران در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایران روز شنبه در مراسم تودیع خود در سخنانى با انتقاد از «تندروى» اظهار داشت: «باید به گونه‌اى مدیریت کنیم که اگر کسى ۱۰ درصد با ولایت‌فقیه موافق و ۹۰ درصد مخالف است، به آن ۱۰ درصد اضافه کنیم نه آنکه لگد بزنیم و آن ۱۰ درصد را نیز نابود کنیم».

به دنبال کناره‌گیرى محمد رى‌شهرى از پست سرپرستى حجاج ایرانى، آیت الله خامنه‌اى هفته‌ گذشته على قاضى عسکر، ارا به عنوان نماینده جدید خود در حج و اوقاف منصوب کرد.

پس از اعلام کناره‌گیرى آقاى رى‌شهرى، که به دنبال انتصاب رییس جدید سازمان حج و اوقاف از سوى دولت محمود احمدى‌نژاد صورت گرفت، گزارش‌هاى در باره اختلاف میان وى و مدیریت جدید منتشر شده بود.

با این حال محمدى رى‌شهرى که علت کناره‌گیرى خود را «مشغله زیاد» اعلام کرده بود، در سخنان روز شنبه خود نیز تاکید کرد که استعفایش «هیچ ارتباطى به تغییرات سازمان حج و زیارت ندارد».

پیشتر آقاى رى‌شهرى با تلاش دولت احمدى‌نژاد براى ادغام سازمان حج و زیارت در سازمان ایرانگردى و جهانگردى مخالفت کرده بود.

وى در مراسم تودیع خود که با شرکت رییس دفتر آیت‌الله خامنه‌اى برگزار شد، بدون اشاره مستقیم به تحولات پس از انتخابات ریاست جمهورى و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات گفت: «یک درس سیاسى امیرالمومنین براى نظام اسلامى و علوى آن است که اگر یک فرد ۱۰ یا ۱۵ درصد اعتراض دارد، به آن اعتراض رسیدگى شود نه آنکه ۱۰۰ درصد مخالف شود».

محمد ‌رى‌شهرى با بیان این که همواره با اعتدال موافق بوده و با تندروى و کندروى مخالف بوده است، افزود: «اصولگرایى واقعى یعنى همراهى رهبرى و اجتناب از افراط و تفریط است به طورى که اگر کسى از اصولگرایان تندروى یا کندروى کند، اصولگرا نیست».

سرپرست پیشین حجاج ایرانى در بخش دیگرى از سخنان خود با تاکید بر لزوم تلاش براى کاستن از دشمنان نظام گفت: «این هنر نیست که دوست را تبدیل به دشمن کنیم بلکه هنر آن است که مخالف را تبدیل به دوست کنیم».

وى افزود: «امروز باید براى نظام اسلامى دوست اضافه کرد، یک دشمن هم زیاد است و هزار دوست در نظام اسلامى کم».

نماینده پیشین رهبر جمهورى اسلامى ایران در سازمان حج و اوقاف همچنین گفته است: «هنر نیست که از یک خانواده شهید کودتاچى بسازیم بلکه هنر آن است که از یک کودتاگر شهید بسازیم».

این بخش از سخنان آقاى رى‌شهرى که یادآور اظهارات محمد خاتمى، رییس جمهور پیشین ایران است، در بیشتر خبرگزارى‌هاى ایران قید نشده است.

محمد محمدى‌رى‌شهرى اولین وزیر اطلاعات جمهورى اسلامى ایران و داماد آیت‌الله مشکینى است که به ویژه در ماجراى کنارگذاشتن آیت الله منتظرى از قائم مقامى آیت‌الله خمینى نقش عمده‌اى ایفا کرده بود.

وى از سال ۱۳۷۰ و از زمان انتخاب آیت الله خامنه‌اى به عنوان رهبر جمهورى اسلامى از سوى وى به عنوان سرپرست حجاج ایران منصوب شده بود.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG