لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۵

محمد خاتمی: شاه هم می‌گفت فقط یک حزب داریم


محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، سخنان محمود احمدی‌نژاد را در باره وجود تنها یک حزب در کشور به نام «حزب ولایت»، با سخنان محمدرضا پهلوی در باره احزاب مقایسه کرده و از خروج «استادان دانشگاه‌ها، دانشجوها، متخصصان، روزنامه‌نگاران و سرمایه‌های کشور» به عنوان یک فاجعه یاد کرده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی کلمه، محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، با انتقاد شدید از سخنان تازه محمود احمدی‌نژاد در باره احزاب سیاسی، به مقایسه آن با دیدگاه محمدرضا پهلوی، شاه پیشین ایران پرداخت.

آقای خاتمی که روز سه‌شنبه در دیدار با شماری از جوانان احزاب و روزنامه نگاران اصلاح طلب سخن می‌گفت، در این باره گفته است: « اخیراً گفته‌اند فقط یک حزب وجود دارد و همه تشکل‌ها و احزاب ناباب و باطلند. واقعاً عجیب است! در زمان شاه نیز او گفت که یک حزب داریم و هرکه نمی‌خواهد عضو آن باشد از کشور خارج شود. امروز نیز بسیاری از مردم، اساتید، دانشجوها، متخصصان، روزنامه‌نگاران و سرمایه‌های کشور در حال خروج از کشور هستند. چرا جلوی این فجایع گرفته نمی‌شود؟»

چند روز پیش محمود احمدی‌نژاد در سخنانی در جمع نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها گفته بود: «با تشکیل جناح‌بندی‌های سیاسی، فاتحه بعضی از ارزش‌های انقلاب خوانده شد، درحالی که نظام ما تنها یک حزب دارد و آن ولایت است.»

این در حالی است که محمد خاتمی مخالفان جنبش سبز را خارج از نظام دانسته و گفته است: « ما می‌خواهیم در چارچوب نظام و قانون کار کنیم، اما عده‌ای نمی‌گذارند و به نظر ما آنها هستند که خارج از نظام هستند.»

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین افزوده است « متاسفانه کسانی وجود دارند که خود را معیار حق و باطل می‌دانند و به همین دلیل اگر کسی نیز با آنان مخالفت کند تبدیل می‌شود به فتنه‌گر، در حالیکه ما معتقد هستیم که قانون و ارزش‌های انقلاب و مصالح کشور و مردم معیارهستند.»

وی با اشاره به بالا گرفتن اختلاف‌ها میان دولت محمود احمدی‌نژاد و مجلس، دولت را به بی‌قانونی متهم کرده و افزوده است:« متاسفانه به جایی رسیده‌ایم که حتی مجلس نیز نمی‌تواند جلوی بی قانونی‌ها را بگیرد، از دولت انتقاد کند و اگر تصمیمی نیز می‌گیرد تحت فشار و هیاهو از جنس تهاجم به بیوت مراجع و اجتماعات آن را وادار به عقب نشینی می‌کنند و این فاجعه است که مجلسی که باید در راس امور باشد نیز مورد تعرض قرار می‌گیرد.»

رئیس دولت اصلاحات همچنین به انتقاد از قوه قضائیه جمهوری اسلامی پرداخت و اظهار داشت: « من می‌گویم خیلی‌ها مظلومند و فریادشان به جایی نمی‌رسد. صرف نظر از این همه گرفتار بند و زندان و محکومیت‌های غیر موجه؛ این همه اتهامات زده شد، به بیوت مراجع حمله شد و در رسانه ملی یک طرفه هرچه که خواستند گفتند، بی آنکه مظلومان بتوانند از حق خود دفاع کنند و با افرادی نیز که به بیوت حمله کردند و به شخصیت‌ها اهانت کردند هیچ برخورد قضایی صورت نگرفت.»

آقای خاتمی افزود: « متاسفانه همه چیز امنیتی و نظامی و اطلاعاتی شده و این خوب نیست که اگر کسی برای دادخواهی به قوه قضاییه رفت احساس کند که حقش داده نمی‌شود. در حالیکه متهتکان و متجاوزان از امنیت برخوردارند.»

وی همچنین با اشاره به دستگیری گسترده معترضان به نتایج انتخابات و نیز چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای در یک سال گذشته، اظهار داشت: « ما از روز نخست معتقد بودیم که جرمی صورت نگرفته است و بعد از گذشت یک سال با تمام ادعاهای صورت گرفته و دیگر باید روشن شده باشد که واقعاً نسبت‌هایی که داده شد و فشارهایی که وارد آمد بی جا و بی اساس بود.»

«سه خواسته مشترک مردم»

محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح خواسته‌های مشترک مردم و معترضان به نتایج انتخابات پرداخته و افزود: « نخست اینکه زندانیان سیاسی هرچه سریعتر آزاد شوند، دوم اینکه این فضای بسته امنیتی تبدیل به فضای آزاد، رقابتی و حزبی شود و سوم آنکه به سوی انتخابات سالم و آزاد حرکت کنیم. معتقد هستیم که اگر به خواسته‌های مردم توجه شود، می‌توان با تحمل رنج‌های گذشته و صرف نظر از آنها نسبت به آینده امن و آرام چشم دوخت.»

وی همچنین با بیان این که جنبش سبز حرکتی مربوط به امروز و دیروز نیست و صد و پنجاه سال پیشینه دارد، گفت: «مردم ما همیشه به دنبال آزادی ، مردم سالاری، دموکراسی و عدالت سازگار با دین بوده‌اند.»

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین افزود: « جنبش سبز متعلق به مردم است و از متن جامعه بیرون آمده واینگونه نیست که چند نفر آن را ایجاد و اداره کنند و تصمیم بگیرند. این جنبش ضد خشونت است و نشانه رشد مردم... جنبش اعتراض مردم گرچه ممکن است متشکل از افراد و گروه‌ها با سلائق مختلف وانگیزه‌های مختلف باشد اما خواست نخست مردم این بوده و هست که مردم به حساب آیند و رایشان مورد احترام باشد و انتخابات سالم و آزاد باشد.»

محمد خاتمی یک بار دیگر با تاکید بر نفی خشونت در جنبش سبز اظهار داشت: « مردم نیز در این یک سال همین گونه عمل کردند و تمام تلاششان این بود که از خشونت دوری کنند. هرچند هزینه سنگینی پرداختند و چه زیبا و صبورانه مادر یکی از شهدای جنبش سبز گفت که اگر زندانیان را آزاد کنند از خون فرزندش می‌گذرد. این بزرگواری و از خود گذشتگی مردم را نشان می‌دهد و اینکه از گذشته‌ها برای ساختن آینده و آزادی حاضرند صرف‌نظر کنند، ولی باید به آینده و تامین حقوق و حرمت مردم مطمئن شوند.»

«استفاده ابزاری از دین خطرناک است»

رئیس بنیاد باران در بخش دیگری از سخنان خود از دین به عنوان یک شمشیر دو لبه نام برده و گفته است: « دین تا جایی که به دنبال احقاق حقوق مردم و برقراری عدالت و خیرخواه مردم باشد، موفق است اما زمانیکه از دین ابزاری برای توجیه ناروایی‌ها و نارسایی‌ها ساخته شود خطرناک و ناموفق می‌شود.»

وی با بیان این که پیامبر اسلام به پیروان خود وعده خیر در دنیا و آخرت را داده، افزوده است: « خیر آخرت که مطمئناً در عمل به گفته‌های خدا و اطاعت از او و انجام دستورات دینی حاصل می‌شود؛ اماخیر دنیا در چیست؟ آیا خیرجامعه در ظلم است؟ آیا خیر جامعه در گرسنگی است؟ آیا خیر جامعه در تبعیض است؟ در این است که افراد دارای امنیت نباشند و امنیت فقط برای بخشی از حاکمان باشد؟ قطعا اینها شر است.»

آقای خاتمی همچنین گفته است: « در جامعه‌ای که انسان‌ها امکان بروز و ظهور شخصیت انسانی خود را نداشته باشند خیر وجود ندارد، جامعه‌ای که در عرصه جهانی از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عقب افتاده است در آن خیری نیست.»

وی همچنین با انتقاد از وضعیت کنونی جامعه و نیز با اشاره به بحران‌های خارجی ادامه داد: « کشور در حال حاضر در معرض تهدید است؛ دشمن توطئه می‌کند اما اگر مردم دلخور باشند مطمئن باشید که توطئه‌ها کارگر می‌افتد. اگردولت به مردم پاسخگو بود و سیاست‌ها و رفتارها درست بود بسیاری از این اتفاق‌ها نمی‌افتاد.»

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین گفته است‌: « نارسایی‌ها، ظلم‌ها، زندان‌های بی جا و بی عدالتی‌ها فقط سبب می‌شود که سرمایه‌های عظیم مادی و معنوی خود را از دست بدهیم و در دنیا نیز منزوی شویم. بیایید امروز ایران و ایرانی را با سال‌های پیش مقایسه کنید. مردم می‌گفتند هر جا که می رفتیم محترم بودیم و افتخار می‌کردیم که ایرانی هستیم؛ ولی امروز بر خلاف ادعاهای گزاف وضع ما در دنیا چگونه است؟ آیا این است آن الگویی که می خواستیم برای جهان بسازیم؟»
XS
SM
MD
LG