لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۷

نهضت آزادى: حاکمیت به دنبال رادیکالیزه کردن جنبش سبز است


دو عضو ارشد نهضت آزادی ایران، ابراهیم یزدی (راست) و محمد توسلی
نهضت آزادى ایران با انتشار بیانیه‌اى در باره تحولات پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، ادامه اعتراض‌ها به رغم گذشت پنج ماه از انتخابات نشانه را عمق جنبش سبز قلمداد کرده و پیروزى این جنبش را منوط به پیگیرى روش‌هاى مسالمت‌آمیز دانسته است.

در بیانیه نهضت آزادى ایران که روز دوشنبه در سایت رسمى این تشکل سیاسى منتشر شده، با اشاره به رویدادهاى پس از انتخابات ریاست جمهورى درایران آمده است:« پس از گذشت نزدیک به پنج ماه از انتخابات ریاست جمهورى، تداوم اعتراضات عمومى به شیوه رفتار امنیتى و پلیسى نظام نشان دهنده عمق جنبش اعتراضى سبز مردم ایران است».

نهضت آزادى ایران با اشاره به «صرف اعتبارات بسیار سنگین از بودجه کشور براى کنترل، سرکوب و خاموش کردن جنبش سبز از سوى حاکمیت» تاکید کرده است: « حضور گسترده معترضان در گردهمایى‌هاى رسمى و عمومى در روزهاى قدس و ۱۳ آبان این واقعیت را آشکار ساخت که این جنبش را نمى‌توان با شیوه‌هاى پلیسى و امنیتى خاموش ساخت».

نهضت آزادى ایران که از سوى مقام‌هاى رسمى جمهورى اسلامى غیرقانونى تلقى مى شود، در بخش دیگرى از بیانیه خود سرکوب معترضان به نتایج انتخابات را نشانه «احساس ضعف حاکمان و ناتوانى آنان از درک عمق و گستردگى جنبش» دانسته است.

در جریان بازداشت فعالان سیاسی پس از آغاز اعتراض‌های به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، شمار زیادی از اعضا نهضت آزادی نیز بازداشت شده بودند.

علاوه بر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی، محمد توسلی، غفار فرزدی، مجید جابری، رحمت‌الله امیری، روح‌الله رحیم‌پور، امیر حسین جهانی، علی اشرف سلطانی‌آذر و رحیم یاوری، محمدرضا احمدی‌نیا، احمد افجه‌ای، عماد بهاور، مجتبی خندان، سعید زراعت‌کار، روح‌الله شفیعی و علی مهرداد از دیگر اعضای نهضت آزادی ایران نیز پس در جریان رویدادهای پس از انتخابات بازداشت شده بودند.

در بخش دیگرى از این بیانیه همچنین با بیان این که «تمایل درونى حاکمان رادیکالیزه کردن جنبش است»، به حامیان جنبش سبز و به ویژه جوانان و دانشجویان توصیه شده است، «در دام خشونتى که از سوى حاکمان نظامى پهن شده‌است نیفتند و با خویشتن‌دارى و انتخاب ابتکارات گوناگون و حساب شده تداوم جنبش ضد استبدادى و ضد استکبارى را تضمین کنند».

نهضت آزادى ایران تاکید کرده است، چنانچه «پاسخ مردم به خشونت حکومت به صورت واکنشى و احساسى و درقالب رفتار تلافى جویانه و تقابلى صورت گیرد، نه تنها مردم موفق به عقب‌راندن نظامیان نخواهند شد، بلکه این گونه رویارویى توجیه اعمال زور به عنوان یک «حق قانونى» را براى حکومت آسان خواهد ساخت».

نهضت آزادى همچنین نسبت به رخنه عده‌اى به عنوان «عاملان تحریک» در صفوف معترضان هشدار داده و با توجه به پیش رو بودن روز شانزدهم آذر از دانشجویان خواسته شده است، صرفاً به صورت مسالمت آمیز و در محیط‌هاى دانشگاهى مراسم این روز را برگزار کنند.

چرا که به اعتقاد نهضت آزادى ایران رادیکالیزه شدن جنبش سبز نه تنها از احتمال پیروزى آن در مقابل نظامیان مى‌کاهد بلکه از فراگیرى و گسترش آن نیز مى‌کاهد و امکان حضور میلیونى را از مردم سلب خواهد کرد.

«نهضت آزادى ایران معتقد است که جنبش سبز تنها در چارچوب مبارزات مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه پیروز خواهد شد».

در بیانیه نهضت آزادى همچنین از «برخى گروه‌هاى اپوزیسیون خارج از کشور به سبب دامن زدن به فضاى احساسى از طریق تشویق دانشجویان براى اقدامات خشونت آمیز و تلافى جویانه در روز ۱۶ آذر» انتقاد شده و آمده است، این گروه‌ها درک واقع بینانه‌اى از شرایط درونى کشور ندارند.

نهضت آزادى ایران با تأکید بر این که «صلح و دموکراسى هیچگاه از درون کینه‌ورزى، انتقام جویى و تجویز خشونت بر نمى‌آید»، نخستین هدف جنبش اصلاح طلبى را وادار ساختن حاکمیت به تمکین از قانون قلمداد کرده و پیش‌بینى کرده است، « در صورت تداوم اعتراضات مسالمت آمیز قانونى، با توجه به بحرانى که در درون حاکمیت پدید آمده است، احتمال پذیرش این خواست از سوى حاکمیت و تسلیم شدن آن به راه حل سیاسى وجود خواهد داشت».

این گروه سیاسى همچنین به حاکمان جمهورى اسلامى نسبت به پیامدهاى سرکوب خشونت آمیز معترضان هشدار داده و تاکید کرده است: «سرکوب خشونت آمیز جنبش باعث از بین بردن آن نمى‌شود، بلکه به معناى پاک کردن صورت مسئله است و حتى اگر نمود بیرونى جنبش را کمرنگ کند، بدون شک بر عمق مطالبات آن خواهد افزود، مطالباتى که اگر امروز تامین نشود، در آینده به شکلى جدى‌تر مطرح خواهد شد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG