لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۶

مخالفت رئیس مجلس با واگذاری متروی تهران به دولت


متروی تهران، ایستگاه قلهک
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با واگذاری متروی تهران به دولت، از محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، حمایت کرده، از دولت خواست «به جای دنبال کردن مسائل دیگر» به حل مشکلات بپردازد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی لاریجانی که روز دوشنبه به مناسبت روز مجلس در تهران با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت متروی تهران اظهار داشت: «بحث مترو باید از مسیر قانونی طی شود و موافق آن نیستم که این گونه مسائل محل نزاع شود. قانون مشخص کرده است که مترو در چه مسیری و در دست چه کسانی سامان پیدا کند. بنابراین اگر تجدیدنظری بخواهند در این زمینه انجام دهند باید از طریق قانون باشد.»

رئیس مجلس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با کم‌اهمیت خواندن موضوع مدیریت مترو با انتقاد تلویحی از دولت اظهار داشت: «باید از نیروهایی که خدمت می‌کنند استفاده کنیم، یعنی بی‌جهت به جای حل خود مسئله به دنبال چیز دیگری نباشیم.»

چندی پیش محمود احمدی‌نژاد در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی از تصمیم خود برای «بازگرداندن مدیریت متروی تهران به دولت» خبر داده بود.

در پی این اظهارات شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر تهران چنین اقدامی از سوی دولت آقای احمدی‌نژاد را غیرقانونی دانستند.

به دنبال مخالفت شورای شهر تهران با واگذاری مترو به دولت، محمدعلی نجفی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه این شورا، در این باره به خبرنگاران گفت: «قانون حمل و نقل ریلی مصوب سال ۸۵، قانون حمل و نقل عمومی مصوب سال ۸۶ و بندهای صریحی در قانون برنامه سوم و چهارم توسعه و نیز اصل ۴۴ موضوع این پیشنهاد دولت را نفی می‌کند و این پیشنهاد مغایر با این قوانین است.»

پیشتر نیز عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، تغییر مدیریت متروی تهران را به تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی منوط دانسته بود.

در ماه‌های گذشته، رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی هوادار محمود احمدی‌نژاد شرکت مترو و شهرداری تهران را به سیاسی‌کاری در انجام کارهای مترو متهم کرده‌اند و در مقابل نیز محسن هاشمی، مدیرعامل مترو، و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دولت را متهم کرده‌اند که بودجه‌ مورد نیاز مترو را تامین نمی‌کند و این شبکه در تامین نیازهای خود با مشکلات جدی مواجه شده است.

در این میان علی لاریجانی نیز در سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به این که مشکل متروی تهران عدم تامین منابع مورد نیاز آن است، از قالیباف به عنوان «شهردار قابل» یاد کرد و افزود: «به نظر بنده ایشان آدم کم‌عرضه‌ای نیست و در واقع جزء نیروهای پرعرضه‌ کشور است و مشکل بر سر منابع است که باید این منابع تامین شود.»

وی همچنین درباره اقدام‌های صورت گرفته برای تامین بودجه مورد نیاز متروی تهران اظهار داشت: «ما طرح دیگری را در مجلس مطرح کرده‌ایم و در دستور نیز قرار دارد، تا یک میلیارد دلار برای مترو تهران و یک میلیارد دلار برای مترو سایر شهرها کمک شود.»

به گفته مخالفان طرح واگذاری مترو به دولت، محمود احمدی‌نژاد در حالی به دنبال در اختیار گرفتن مدیریت متروی تهران است که پروژه‌های قطار شهری در سایر شهرهای بزرگ ایران مانند مشهد که مدیریت آن از ابتدا در دست دولت بوده پیشرفت محسوسی نداشته‌اند.

علی لاریجانی همچنین خواستار اهتمام دولت برای حل مسائل شهری در تهران شد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG