لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۳

جبهه مشارکت، فرمانده سپاه را مسئول «ظلم‌ها و فجایع پس از انتخابات» خواند


به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره وخامت حال محسن صفایی‌فراهانی، یکی از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات در زندان اوین، جبهه مشارکت ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به فرمانده کل سپاه، وی را به عنوان کسی که نیروهای تحت امرش «بیشترین و اصلی‌ترین نقش» را در رویدادهای مربوط به انتخابات ایفا کرده‌اند، «مسئول رده اول همه ظلم‌ها و فجایع» پس از انتخابات معرفی کرده است.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی نوروز٬ جبهه مشارکت ایران، به عنوان عمده‌ترین حزب اصلاح‌طلب در ایران، که در جریان رویدادهای پس از انتخابات در ایران بیشتر اعضای برجسته آن طعم بازداشت و زندان را چشیده‌اند، روز یکشنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه، وی را «مسئول رده اول همه ظلم‌ها و فجایع» رویدادهای پس از انتخابات در ایران خوانده است.

در این نامه که به دنبال انتشار گزارش‌هایی در باره وخامت حال محسن صفایی‌فراهانی در زندان اوین و عدم ارایه امکانات پزشکی و درمانی به وی نوشته شده، خطاب به فرمانده کل سپاه آمده است: «اینک که ابتدایی‌ترین خدمات پزشکی از سرافرازانی چون صفایی‌فراهانی دریغ می‌شود بدانید که شما صاحب اختیار و در نتیجه مسئول رده اول همه این ظلم‌ها و فجایع هستید و دیر یا زود باید پاسخگوی آنها باشید. از قوه قضائیه مسلوب‌الاختیار در برابر ضابطین خود و بازجویان شما انتظاری نیست، هر چند مسئولیتشان در قبال هر آنچه به نام آنها صورت می‌گیرد انکار ناپذیر است. اما در شرایط خاص بی‌قانونی و قانون‌شکنی مستمر نهادهای امنیتی و نظامی طبعاً هر حادثه‌ای به پای شما و امثال شما که قدرت در اختیارشان است نوشته می‌شود.»

عفت خطیبی، همسرمحسن صفایی‌فراهانی، روز شنبه با اشاره به بیماری قلبی همسرش اعلام کرده بود، محسن صفایی‌فراهانی سه‌شنبه هفته گذشته در بند ۳۵۰ زندان اوین دچار حمله قلبی شده و مسئولان زندان تاکنون از ارائه خدمات بهداشتی مناسب به وی خودداری کرده‌اند.


محسن صفایی‌فراهانی، که از جمله سابقه کار در وزارت صنایع سنگین در دوران جنگ، وزارت نیرو، وزارت اقتصاد،‌ فدراسیون فوتبال و مجلس را در کارنامه خود دارد، از جمله اشخاصی بود که در مناظره انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد با میرحسین موسوی مورد اتهام واقع شد.

تنها پس از یک هفته از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، آقای صفایی‌فراهانی به همراه شمار زیادی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بازداشت و در دادگاه‌های موسوم به «کودتای مخملی» محاکمه و به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

جبهه مشارکت ایران در نامه خود خطاب به فرمانده سپاه با اشاره به بازداشت محسن صفایی‌فراهانی در سال گذشته نوشته است: «او که هنوز از رنج تازیانه‌های دوران اولیه بازداشت خود در سال گذشته، رهایی نیافته است، در برابر شرایط غیرقانونی و طاقت‌فرسای زندان شما که عمر و سلامت او را هدف گرفته‌اند و کینه ورزی‌های دوستان اطلاعاتی شما که در بیرون زندان زندگی او را آماج قرار داده‌اند، سر افرازانه ایستاده است و روح بلند او سر به آسمان می‌ساید، در حالی که جسم او فرسوده و بیمار شده است».

جبهه مشارکت همچنین افزوده است‌: «صفایی از جسم سالم و روح متعالی برخوردار بود و ملجأ و پناه همه نیازمندان بود. مشخص نیست زندان شما چه بر سر این انسان قوی بنیه و ورزشکار آورده است که این چنین رنجور و بیمار گردیده و دچار ناراحتی قلبی شده است».
بزرگترین حزب اصلاح‌طلب ایران همچنین در بخش دیگری از نامه خود در تشریح این که چرا فرمانده سپاه را مخاطب قرار داده، آورده است: «از آن جهت شما را مخاطب قرار داده‌ایم که نهاد نظامی تحت امر شما در حوادث پس از انتخابات بیشترین و اصلی‌ترین نقش را داشته و هم اکنون نیز تصمیم گیرنده نهایی در امر اسیران سرافراز جنبش سبز، همانان که از کودتاگران شکایت کرده‌اند، است».

محسن صفایی فراهانی، از اعضای ارشد جبهه مشارکت و نماینده دور ششم مجلس، یکی از هفت فعال اصلاح‌طلب بازداشت شده در جریان رویدادهای پس از انتخابات است که از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه به دلیل دست داشتن آنها در «کودتای انتخاباتی» شکایت کرده‌اند.

به دنبال این شکایت، آقای صفایی‌فراهانی به همراه مصطفی تاج‌زاده و محسن امین‌زاده، دو تن دیگر از شاکیان فرماندهان سپاه یک بار دیگر به زندان اوین فرا خوانده شد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG