لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۲

معاون وزیر بازرگانی: مردم نان را به قیمت آزاد تهیه خواهند کرد


نان غذای اصلی طبقات کم درآمد در ایران به شمار می آید.
معاون وزیر بازرگانى ایران اعلام کرده است، با حذف یارانه‌ها، قیمت نان نیز بر اساس قیمت جهانى گندم و آرد محاسبه مى‌شود و مردم باید از «نانوایى‌هاى آزادپز» نان خود را خریدارى کنند.

به گزارش خبرگزارى مهر حمید علیخانى، معاون وزیر بازرگانى جمهورى اسلامى روز یکشنبه از حذف پرداخت یارانه براى نان در چارچوب اجراى قانون هدفمند شدن یارانه‌ها در ایران خبر داده است.

وى در این باره گفته است: «سناریوى تلفیقى وزارت بازرگانى براى تغییر در قیمت نان به تصویب کارگروه طرح تحول اقتصادى رسید و بر این اساس، قرار بر این شد که حمایت از خرید تضمینى گندم صورت گیرد و در عوض، یارانه تخصیصى به تولیدکنندگان نان حذف و به صورت مستقیم به مصرف کنندگان پرداخت شود.»

معاون وزیر بازرگانى بدون اشاره به زمان اجراى قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و نیز میزان افزایش قیمت نان افزوده است: «در این حالت، پرداخت قیمت گندم به کشاورزان به قیمت‌هاى جهانى خواهد بود و مصرف کنندگان نیز با دریافت یارانه‌هاى نقدى، خود تصمیم مى‌گیرند که نان را با چه قیمتى از نانوایان آزادپز خریدارى کنند.»

بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، که قرار بود از نیمه دوم سال جارى به مورد اجرا درآید، یارانه پرداختى براى کالاهاى اساسى و حامل‌هاى انرژى حذف مى‌شود و بهاى این کالاها بر اساس قیمت تمام شده آنها محاسبه خواهد شد.

لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در روز ۱۸ اسفند ماه سال گذشته خورشیدى از تصویب نمایندگان مجلس شوراى اسلامى گذشته و سپس به تایید شوراى نگهبان نیز رسیده بود.

اما پس از تصویب این قانون و ابلاغ آن به دولت براى اجرا، محمود احمدى‌نژاد اعلام کرد، به دلیل عدم موافقت نمایندگان با درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانى دولت از محل اجراى این قانون حاضر به اجراى آن نیست.

نمایندگان مجلس در جریان بررسى قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانى دولت از محل اجراى این قانون مخالفت کرده و آن را به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش داده‌ بودند.

سرانجام پس از کش و قوس‌هاى فراوان، دولت محمود احمدى‌نژاد اعلام کرد، این قانون را از نیمه دوم سال جارى و با کسب درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانى حاصل از آن اجرا خواهد کرد.

اما در حالى که نخستین ماه از نیمه دوم سال نیز رو به پایان است، هنوز یارانه‌هاى نقدى به حساب مردم واریز نشده است و محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت ایران، روز یکشنبه در تازه‌ترین اظهارات خود در این باره، وعده داده است، یارانه‌های نقدی در روز ۲۷ مهر ماه به حساب مردم واریز خواهد شد.

وی در اواخر شهریور ماه نیز در یک نطق تلویزیونى اول ماه مهر را زمان واریز کردن یارانه‌های نقدی به حساب مردم اعلام کرده بود.

از سوی دیگر در شرایطی که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هنوز اجرا نشده است، در هفته‌هاى گذشته گزارش‌هایى درباره افزایش قیمت برخى کالاهاى اساسى منتشر شده است که از آن جمله مى‌توان به افزایش بى‌سابقه قیمت برق در تازه‌ترین قبض‌هاى برق شهروندان در چند استان کشور اشاره کرد.

به گونه‌‌اى که پس از ساکنان استان‌هاى شمالى ایران، مشترکان برق در تهران نیز در اواسط مهر ماه با افزایش شدید بهاى برق مصرفى در قبض‌هاى خود روبرو شده و برخى از آنها قبض‌هاى ۱۵۰ ، ۲۰۰ و حتى بیش از ۲۲۰ هزار تومانى دریافت کرده بودند.

در این میان با توجه به اهمیت نان به عنوان غذای اصلی طبقات کم درآمد جامعه ایران، افزایش قیمت آن ممکن است، در مقایسه با افزایش بهاى دیگر کالاها از حساسیت بیشترى برخوردار باشد.

حمد علیخانى، معاون وزیر بازرگانى جمهورى اسلامى در پاسخ به پرسشى در این باره که «اغلب مردم ایران» از نان یارانه‌اى استفاده مى‌کنند و تنها بخش کوچکى از جامعه به استفاده از «نان‌هاى آزادپز» روى آورده، بدون سخن گفتن درباره پیامد احتمالى حذف یارانه نان، اظهار داشته است: «هم اکنون ۵۴ هزار نانوایى در کشور وجود دارد که از این رقم، ۱۰ هزار نانوایى آزادپز هستند، این درحالى است که مردم نیز کیفیت را به قیمت در خرید نان ترجیح مى‌دهند.»

وى با بیان این که در فرآیند آزادسازى قیمت نان، مبلغ یارانه مستقیم به مردم پرداخت مى‌شود، گفت: «از سوى دیگر، قیمت آرد نیز با قیمت‌هاى جهانى در اختیار آزادپزها قرار مى‌گیرد که با توجه به آن که قیمت آرد هم اکنون بالاتر از قیمت جهانى است، در نتیجه قیمت نان آزادپزها کاهش مى‌یابد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG