لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۷

«مرگ ۲۰۰ شبه نظامی طالبان در حملات ارتش پاکستان»


نبرد ميان ارتش پاکستان و شبه نظاميان اسلام‌گرا وارد هفته سوم خود شده است. عکس تزئینی است.
ارتش پاکستان می‌گويد که در شبانه‌روز گذشته نيروهای مسلح اين کشور حدود ۲۰۰ تن از شبه نظامیان طالبان را از پای درآورده‌اند.

ارتش پاکستان روز يکشنبه اعلام کرد، در جريان درگيری‌های شديد نظامی ميان نيروهای اين کشور و ستيزه‌جويان طالبان در «دره سوات» و منطقه « شانگلا» شمار زيادی از اسلام‌گرايان کشته شده‌اند.

سی‌ان‌ان با اشاره به ادعای منابع نظامی پاکستان در اين زمينه خاطرنشان کرده است، از آنجايی که خبرنگاران اجازه ورود به مناطق درگيری را ندارند، نمی‌توان اين گزارش‌ها را به نقل از منابع مستقل تاييد کرد.

در حالی که نبرد ميان ارتش پاکستان و شبه نظاميان اسلام‌گرا وارد هفته سوم خود شده است، ارتش پاکستان شبه نظامیان طالبان را به حمله به شهروندان غيرنظامی متهم کرده است.

ارتش پاکستان با انتشار بيانيه‌ای در اين اعلام کرده است، طالبان با استفاده از تله‌های انفجاری نامتعارف در جاده‌ها و مسيرهای ارتباطی در مناطق درگيری باعث قربانی شدن غيرنظاميان می‌شوند.

در روز شنبه ارتش پاکستان با گشودن يک گذرگاه منتهی به مناطق جنگ زده برای شهروندان غيرنظامی ساکن اين مناطق اين فرصت را فراهم کرده بود که به مناطق امن پناه ببرند. بسياری از ساکنان مناطقی مانند دره سوات از اين فرصت استفاده کرده و محل زندگی خود را ترک کرده‌اند.

کميساريای آوارگان سازمان ملل متحد نسبت به افزايش شديد شمار آوارگان در پی گسترش حملات ارتش پاکستان به ستيزه‌جويان طالبان هشدار داده است.

در چند روز گذشته ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان پاکستانی ساکن در مناطق شمال غرب پاکستان خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند. همچنين بر اساس اعلام کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل ممکن است حدود ۳۰۰ هزار نفر ديگر بر شمار آوارگان افزوده شود.

بر اساس بيانيه ارتش پاکستان تنها دو سرباز پاکستانی به دنبال درگيری با طالبان در روز شنبه کشته شده‌اند. همچنين يک سرباز ديگر نيز به دليل شدت جراحات وارده در بيمارستان درگذشته است.

در حالی که ارتش پاکستان با انتشار بيانيه‌هايی از کشتن شماری از اعضای طالبان خبر می‌دهد، هيچگونه مدارکی که صحت ادعاهای ارتش را در اين زمينه تاييد کند، ارايه نمی‌شود. از يک سو خبرنگاران اجازه ورود به مناطق درگيری را ندارند و از جانب ديگر هم ارتش پاکستان اجساد کشته‌های طالبان را نشان نداده است.

همچنين از ميزان موثر بودن حملات ارتش پاکستان به ستيزه‌جويان طالبان اطلاعات چندانی در دسترس نيست.
XS
SM
MD
LG