لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۲

خوشبینی آمریکا در مورد ایجاد سپر موشکی


دریاسالار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا
رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا روز دوشنبه اظهار اميدواری کرد گفت و گوها با لهستان در باره فراهم ساختن مقدمات ايجاد سپر موشکی آمريکا در اين کشور به نتيجه برسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه درياسالار مايک مولن رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا که برای ديدار و گفت و گو با همتای لهستانی خود به ورشو سفر کرده است، روز دوشنبه با مهم ارزيابی کردن اين گفت و گو‌ها نسبت به نتيجه بخش بودن آن ابراز خوشبينی کرد.

ايالات متحده آمريکا و لهستان در سال ۲۰۰۸ ميلادی قراردادی را در زمينه استقرار يک سامانه ضد موشک آمريکايی در خاک لهستان امضا کردند.

اين سامانه بخشی از سپر دفاع موشکی آمريکا است که قرار است در کشورهای جمهوری چک و لهستان ايجاد شود. دولت پيشين آمريکا به رهبری جرج بوش هدف از ايجاد اين سپر موشکی را مقابله با تهديدات موشکی از ناحيه «کشورهای شرور» مانند ايران اعلام کرده بود.

بر اساس اعلام مقام‌های آمريکايی کار ايجاد سپر دفاع موشکی در شرق اروپا تا سال ۲۰۱۳ به پايان خواهد رسيد.

اين در حالی است که روسيه ضمن مخالفت با اجرای اين طرح آن را به منزله تهديدی برای خود دانسته و تهديد کرده است، در صورت استقرار چنين سامانه‌ای موشک‌های خود را به سوی لهستان و جمهوری چک نشانه‌روی خواهد کرد.

دولت باراک اوباما رييس جمهور جديد آمريکا با اعلام بررسی دوباره طرح ايجاد سپر موشکی آمريکا در اروپای شرقی تاکيد کرده است، مادامی که تهديد موشکی ايران پابرجا است، از ايجاد اين سامانه صرف نظر نخواهد کرد.

لهستان و ايالات متحده علاوه بر امضای قرارداد استقرار سپر دفاع موشکی، قراردادی نيز در زمينه مدرنيزه کردن ارتش لهستان و تحويل موشک‌های آمريکايی پاتريوت به اين کشور امضا کرده بودند.

با اين حال اجرايی شدن مفاد اين قراردادها منوط به امضای موافقت‌نامه کلی مربوط به استقرار نيروهای آمريکايی در خاک لهستان است که درياسالار مايک مولن برای گفت و گو در اين باره با ژنرال «فرانسيزک گاگور» همتای لهستانی خود به ورشو سفر کرده است.

ژنرال گاگور با اشاره به گفت و گوهای خود با درياسالار مايک مولن اظهار داشت، مسئوليت گفت و گوها درباره چارچوب کلی استقرار نيروهای آمريکايی در خاک لسهتان بيش از آن که با نظاميان باشد بر عهده وزرای دفاع و امور خارجه دو طرف است.

وی همچنين از در جريان بودن گفت و گوهای سياسی و حقوقی در اين باره ميان دوطرف خبر داد.
XS
SM
MD
LG