لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۹

اعتراض سارا پیلین به توئیتر تبریک برای روز تولد احمدی‌نژاد


سارا پیلین، فرماندار پیشین ایالت آلاسکا
سارا پیلین، کاندیدای پیشین معاونت ریاست جمهوری ایالات متحده، با ارسال پیامک‌های مختلف بر روی شبکه اجتماعی توئیتر به ارسال پیام توئیتری از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، اعتراض کرد.

فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه پس از این که از سوی خبرنگاران در جریان روز تولد ۵۴ سالگی محمود احمدی‌نژاد قرار گرفت توئیتری به این مضمون خطاب به رئیس جمهور ایران فرستاد:

«رئیس جمهور احمدی‌نژاد، تولدتان مبارک. این تولد را با فرستادن جاش فتال و شین باوئر به خانه، جشن بگیرید. عجب هدیه‌ای خواهد بود این.»

در ادامه این پیام توئیتری که برخی رسانه‌ها از آن به عنوان «پیامی طعنه‌آمیز» یاد کرده‌اند آمده ‌است: «۵۴اُمین سالگی شما پر از فرصت‌های از دست‌رفته‌ است. امیدوارم در ۵۵ سالگی‌تان درهای ایران را به روی روابطی متفاوت با جهان باز کنید.»

اشاره آغاز پیام آقای کرولی به جاش فتال و شین باوئر، دو شهروند آمریکایی، است که در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ هنگامی که به همراه سارا شورد، شهروند دیگر آمریکایی، در مناطق مرزی عراق و ایران به گشت‌وگذار مشغول بودند، توسط نیروهای مرزبان ایرانی دستگیر شدند. سارا شورد در شهریورماه با وثیقه پانصد هزار دلاری آزاد شد.
فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سارا پیلین که برپایه گمانه‌زنی‌های رسانه‌های آمریکایی احتمالا در پی نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکاست در واکنش به این پیام فیلیپ کرولی، در پیام توئیتری خود با خاطرنشان کردن فراخوان‌های گذشته محمود احمدی‌نژاد برای نابودی اسرائیل نوشت: «دولت ایالات متحده برای احمدی‌نژاد تبریک تولد می‌فرستد. سیاست خارجه حیرت‌آوری است: دشمنان را نوازش و تعظیم و تکریم می‌کنند و به هم‌پیمان‌ها کم‌محلی می‌کنند. مسلک اوباما بی‌معنی است.»

فیلیپ کرولی نیز روز جمعه در پاسخ به اعتراض‌های خانم پیلین، با دفاع از اقدام خود به خبرنگاران گفت: «توئیت [پیامک] من تنها برای این بود که بگویم یک جشن تولد مناسب برای آقای احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، این خواهد بود که شین باوئر و جاش فتال را آزاد کند.»

وی افزود: «نمی‌دانم چرا سارا پیلین باید به آزادی دو کوه‌نوردی که به نظر ما به اشتباه در حبس هستند اعتراض کند.»

سارا پیلین در هفته‌های اخیر به یکی از چهره‌های برجسته جنبشی موسوم به «حزب چای» تبدیل شده که مخالفان سیاست‌های باراک اوباما، به ویژه در مسائل اقتصادی و مالیاتی، را گرد هم آورده است.

خانم پیلین که در میان نیروهای محافظه‌کار آمریکا از هواداران زیادی برخوردار است به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، چه بسا «جنگ آخر‌الزمان» به وقوع بپیوندد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، سال گذشته برای بهبود روابط با ایران پس از سه دهه تنش، پیشنهاد داد تا دو کشور گفت‌وگویی را آغاز کنند.

دولت اوباما پس از آن از واکنش ایران به این پیشنهاد ابراز ناخرسندی کرده و به خاطر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، بر تحریم‌های خود علیه ایران افزوده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG