لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۵
وزارت خارجه ایالات متحده روز یک‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای هشدار داد که بنا بر اطلاعات گرد آمده در این وزارتخانه، خطر حملات تروریستی از سوی القاعده و دیگر گروه‌ها برای شهروندان آمریکایی که در اروپا سفر می‌کنند افزایش یافته‌است. در همین حال، وزارت خارجه بریتانیا نیز در مورد سفر شهروندانش به کشورهای فرانسه و آلمان هشدار داد و میزان تهدید تروریستی در آن کشورها را «بالا» اعلام کرد.

اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا از شهروندان ایالات متحده می‌خواهد تا «تمامی احتیاط‌های لازم را برای آگاه ماندن از محیط اطراف خود مبذول کنند و برای حفاظت از خود، در حین مسافرت اقدام‌های لازم امنیتی را به‌عمل بیاورند».

این اطلاعیه با اشاره به این‌که حملات تروریستی قبلی شبکه‌های مترو، راه آهن و خطوط هوایی و دریایی را هدف قرار داده هشدار داد که سامانه‌های حمل‌ونقل عمومی و دیگر تأسیسات مرتبط با گردشگری می‌تواند هدف تهدیدات جدید تروریستی باشد.

اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا که تاریخ انقضای آن ۱۱ ژانویه ذکر شده در ادامه می‌افزاید: «وزارت خارجه به شهروندان ایالات متحده نسبت به امکان حملات تروریستی در اروپا هشدار می‌دهد. اطلاعات موجود حاکی از آن است که القاعده و سازمان‌های مربوط به آن به طرح‌ریزی برای حملات تروریستی ادامه می‌دهند.»

این بیانیه که بر روی وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده می‌نویسد: «دولت‌های اروپایی برای مقابله با حمله تروریستی اقداماتی انجام داده‌اند و برخی نیز در مورد وضعیت افزایش تهدیدها، در رسانه‌های همگانی صحبت کرده‌اند.»

اطلاعیه وزرات خارجه آمریکا که به صورت متنی کوتاه منتشر شده، ماهیتی کلی دارد و در آن، از کشور، محل یا جاذبه توریستی خاصی نام برده نشده و در این اطلاعیه نسبت به پرهیز شهروندان آمریکایی از مسافرت به اروپا هشداری داده نشده‌است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی با ذکر این‌که شرایط «جدی» است خبر داده که علاوه بر هشدار مسافرتی وزارت خارجه آمریکا، تأسیسات نظامی ایالات متحده نیز «تدابیر احتیاطی اتخاذ کرده‌اند.»

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه از اظهار نظر در مورد موضوع هشدار مسافرتی خودداری کرد ولی گفت که دولت آمریکا توجه خود را بر تهدیدات سازمان القاعده علیه تأسیسات و منافع آمریکایی متمرکز کرده و اقدامات لازم را در زمینه محافظت از شهروندان آمریکایی انجام خواهد داد.

به طور معمول، در هر لحظه صدها هزار شهروند آمریکایی به عنوان گردشگر، دانشجو یا برای تجارت در اروپا به‌سر می‌برند و اعلام هشدار امنیتی می‌تواند به خاطر مسائل بیمه، باعث توقف موقت اعزام دانشجو از آمریکا به مناطق تهدید شده شود.

بریتانیا، فرانسه، آلمان و جمهوری چک

در همین حال، وزارت خارجه بریتانیا وضعیت تهدید تروریستی سفر به کشورهای فرانسه و آلمان را از «وضعیت عمومی» به وضعیت «میزان تهدید بالا» افزایش داده‌است.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا در همین روز گفت که وضعیت تهدیدهای تروریستی در خود بریتانیا تغییری نکرده و هم‌چنان در حالت «حاد» قرار دارد و این به این معنی است که احتمال وقوع چنین حمله‌ای در بریتانیا هم‌چنان بالا است.

هرو مورن، وزیر دفاع فرانسه نیز در مصاحبه‌ای که روز یک‌شنبه در روزنامه «پاریزین» منتشر شد گفت که «تهدید تروریستی واقعی است و ممکن است هر لحظه رخ بدهد». وی در این مصاحبه افزود: «شبکه‌هایی که در حال سازماندهی خود برای آماده‌سازی حمله هستند به طور مداوم در سراسر جهان برچیده می‌شوند. خوب است که مردم فرانسه از این امر آگاه باشند».

در همین حال، دولت جمهوری چک نیز روز یک‌شنبه و در پی صدور اطلاعیه وزارت خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که تدابیر امنیتی را در این جمهوری و به‌ویژه در فرودگاه بین‌المللی پراگ افزایش داده‌است.

میخال موروز ، معاون وزیر کشور چک، روز یک‌شنبه به تلویزیون دولتی این کشور گفت «ما به این اطلاعات توجه می‌کنیم و اقدام‌های امنیتی پیشگیرانه را انجام داده‌ایم».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG