لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۶

آسوشیتدپرس: اعضای القاعده به داخل و خارج از ایران رفت و آمد دارند


اسامه بن لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه در گزارشی اختصاصی خبر داد که آن دسته از اعضای گروه تروریستی القاعده که پیشتر در ایران دستگیر شده‌اند «بی‌سروصدا به داخل و خارج از ایران رفت و آمد دارند». این خبرگزاری منبع خبر خود را «مقامات اطلاعاتی سابق و فعلی آمریکا» معرفی کرده است.

این خبرگزاری در گزارش خود این احتمال را مطرح کرده است که جمهوری اسلامی کنترل خود را بر اعضای زندانی القاعده کاهش داده تا این گروه تروریستی بار دیگر بتواند نیروهای خود را برای مبارزه با ایالات متحده سامان دهد.

در حالی که نیروهای ارتش آمریکا حملات خود به گروه القاعده در خاک پاکستان را افزایش داده‌اند، به گفته‌ آسوشیتدپرس، هر گونه افزایش نیروی القاعده «می‌تواند مهارت‌ها و روحیه اعضای آن را بالا برده و تهدیدی باشد برای ثبات منطقه».

خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیات تحرکات اعضای زندانی القاعده در ایران را از مقامات اطلاعاتی و ضدتروریستی ایالات متحده به دست آورده است که اغلب آنها خواسته‌اند نام‌شان فاش نشود.

واشینگتن بارها ایران را متهم کرده که به اعضای القاعده پناه داده است، و کمیسیون آمریکایی مسئول تحقیق در مورد حملات ۱۱ سپتامبر می‌گوید ایران و القاعده در دهه ۱۹۹۰ با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

چندی پیش نیز روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» گزارش داده بود که «دختر اسامه بن لادن به همراه پنج برادر خود به مدت هشت سال و از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ در ایران در حبس خانگى به سر برده است».

آسوشیتدپرس می‌گوید که مقامات اطلاعاتی آمریکا تلاش کرده‌اند با کنترل مکالمات تلفنی اعضای القاعده زندانی در ایران و تصویربرداری ماهواره‌ای تحرکات این افراد را زیر نظر بگیرند.

به گزارش این خبرگزاری، سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی‌آی‌ای، نیز «بر اساس طرحی بسیار محرمانه با اسم رمز ریگور» تلاش کرده است اعضای گروه تروریستی القاعده در ایران را شناسایی و معدوم کند.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، نتیجه این عملیات محرمانه سازمان سیا در ایران کاملا مثبت نبوده است.

در گزارش تازه آسوشیتدپرس همچنین آمده است که رفت و آمد اعضای القاعده از ایران در اواخر سال ۲۰۰۸ آغاز شده است، در زمانی که آمریکا بر تلاش‌های خود برای تحریم بیشتر ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای‌اش افزود.

این خبرگزاری می‌گوید سعد بن لادن، یکی از پسران اسامه بن لادن، هم درست در این زمان به همراه چهار عضو دیگر این گروه اجازه خروج از ایران را به دست آورده است.

به گفته یک مقام سابق سازمان سیا، تمام افرادی از القاعده که از ایران خارج شده‌اند «جزء سرمایه‌گذاران و برنامه‌ریزان این گروه تروریستی هستند».

این در حالی است که یک مقام ارشد ضدتروریستی آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس این افراد را «دارای مقام‌های پایین» توصیف کرده است.

آسوشیتدپرس از جمله اعضای گروه القاعده که در ایران به سر برده‌اند به این افراد اشاره کرده است: ابوحفص اهل موریتانی، مشاور بن لادن، ابوسعید المسری، مسئول امور مالی القاعده، سلیمان ابوغیث، سخنگوی بن لادن، و مصطفی حامد که در این گروه نقش مربی عملیات تروریستی را بر عهده داشته است.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG