لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۳
در ادامه تلاش های سياسی ديرهنگام ايران به منظور پيشگيری از تصويب چهارمين قطعنامه تحريم ها در شورای امنيت، محمود احمدی نژاد روز سه شنبه از استانبول راهی دوشنبه شد و شايد روز پنج شنبه در پکن با مقامات چينی در اين زمينه گفت وگو کند.

از زمان آغاز به کار دولت دهم، محمود احمدی نژاد به ظاهر با هدف تاثير گذاری شخصی بر روند هدايت روابط خارجی و کمک به حل مشکلات ايران در جامعه جهانی، از جمله پايان دادن به بحران ناشی از ادامه برنامه اتمی جنجال برانگيز جمهوری اسلامی، سفر های خارجی را جايگزين سفرهای استانی دور اول رياست خود کرده است.

عمده ترين نتيجه ديدار های خارجی آقای احمدی نژاد، به دليل طرح مطالب جنجالی، تبديل شدن ايشان به يک چهره مورد توجه رسانه ای و ظاهر شدن در نمايشهای تلويزيونی، مانند گفت و گو با لری کينگ مجری شبکه سی ان ان بوده است.

ديدار های خارجی آقای احمدی نژاد بدليل نداشتن هدف های کاربردی و فقدان برنامه ريزی منطقی، در زمره بی نتيجه ترين ماموريت هايی قرار دارد که هر گز هر رييس دولت ديگری تاکنون عهده دار شده است. از اين لحاظ، ديدار های خارجی مکرر، پر همراه و پر هزينه آقای احمدی نژاد عملا شبيه به سفر های تفننی و تفريحی سران کشورهای کوچک آفريقايی و امريکای لاتين موسوم به «جمهوری موز» شده است.

به دليل اشتياق انجام سفر های خارجی و گفت وگو با رسانه های بين المللی، آقای احمدی نژاد در بسياری از مواقع ماموريت هايی را عهده دار شده که در شرايط عادی انجام آن به ماموران درجه سوم سياسی و يا در اندازه های معاون وزير و يا سفير مقيم در محل ماموريت واگذار می شود.

ديدار با موگابه

در ماه آوريل سال جاری ميلادی (حدود دو ماه پيش)، محمود احمدی نژاد به اتفاق همسرش همراه يک هيات پر تعداد از مسوولان دولتی و همسران آنها به زيمبابوه رفت تا در يک نمايشگاه تجاری در پولاوايو شرکت کند. بزرگ ترين دستاورد سفر ياد شده گرفتن عکس ياد گاری با موگابه بر روی تراکتوری بود که رييس دولت ايران به او هديه کرده بود. در آن زمان مورگان چنگرای نخست وزير زيمبابوه نيز از سفر احمدی نژاد به کشورش انتقاد کرد و آنرا توهين آميز خواند.

در گام بعدی از سفر توريستی بی حاصل خود به افريقا، رييس دولت دهم عازم اوگاندا، (کشور ايدی امين ديکتاتور پيشين ) شد و بعد از دو روز ديدار تفريحی بی حاصل از کامپالا به تهران بازگشت اوگاندا که عضويت غير دائمی شمرای امنيت را دارا است عليه ايران به قطعنانه چهارم تحريم ها رای داد.

اگر به جای رييس دولت دهم ، رييس اتاق بازرگانی تهران به نمايشگاه تجاری زيمبابوه می رفت، بدون تحريک نخست وزير آن کشور و همچنين تحميل هزينه ای به مراتب کمتر به بودجه عمومی، او به همان نتيجه ای می رسيد که آقای احمدی نژاد از ديدار خود گرفت.

حضور در نيويورک

دو هفته بعد از بازگشت به ايران، آقای احمدی نژاد در سوم ماه مه (دو ماه پيش) به منظور شرکت در کنفرانس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای عازم نيويورک شد. در طول چهل سال گذشته که طی آن هشت دوره جلسات پنج سال يک بار کنفرانس بازبينی تشکيل شده، احمدی نژاد تنها رييس دولتی است که در آن شخصا حضور يافته است. نمايندگان شرکت کننده از سوی نزديک به ۱۸۰ کشور ديگر جهان را نمايندگی های مقيم آنها در نيويورک و يا يک معاون وزير اعزامی تشکيل می دادند.

دستاورد قابل ذکر سفر پر همراه و پرهزينه آقای احمدی نژاد به نيويورک، انجام چند مصاحبه رسانه ای و به موازات آن تحريک انتقاد های بيشتر عليه ايران بود. آقای احمدی نژاد در نيويورک ضرورت و روش دست يافتن به خلع سلاح اتمی را ارشاد می کرد حال آن که ايران متهم به اقدام در جهت توليد و در نتيجه اشاعه سلاح های هسته ای است.

ديدار با پوتين

طی سفر اخير احمدی نژاد به ترکيه که به بهانه حضور در کنفرانس همکاری و اعتماد سازی منطقه ای صورت گرفت، به نظر می رسد که بزرگترين دستاورد ايشان، ملاقات با ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه بود که همزمان با برگزاری کنفرانس ياد شده و به منظور گسترش مناسبات مسکو - آنکارا، در آن کشور بسر می برد.

بعد از ديدار ناموفق با پوتين که بنظر می رسد با وساطت آقای اردوغان ترتيب داده شده بود، آقای احمدی نژاد، به روسيه اخطار کرد که در کنار دشمنان ايران (امريکا) قرار نگيرد و امريکا را تهديد کرد که در صورت اعمال تحريم های تازه در شورای امنيت ايران به معامله مبادله سوخت با اورانيوم غنی شده تن نخواهد داد. هيچ يک از رهبران سياسی دو کشور روسيه و امريکا حتی زحمت پاسخ گويی به ايشان را هم به خود ندادند.

آب برای زندگی

بعد از سفر بی نتيجه به ترکيه، ماموريتی که وزير خارجه جمهوری اسلامی نيز بدون از دست دادن فرصت بزرگی به راحتی قادر به انجام آن بود، محمود احمدی نژاد برای دومين بار در طول شش ماه سراز دو شنبه پايتخت تاجيکستان در آورد.

آقای احمدی نژاد که در ماه ژانويه سال جاری از تاجيکستان ديدن کرده بود اين بار بمنظور از دست ندادن جلسه اختتاميه «آب برای زندگی» عازم آن کشور شد. جای ترديد است که در صورت شرکت معاون وزير نيرو و يا کشاورزی در اجتماع ياد شده، به جای احمدی نژاد، ايران از فرصت بزرگی محروم می ماند.

ميعادگاه بعدی آقای احمدی نژاد، پس از ترک تاجيکستان شهر پکن است و بهانه سفر ايشان به چين هم شرکت در نمايشگاه تجاری موسوم به اکسپو ۲۰۱۰عنوان شده است. ساير کشور های شرکت کننده در نمايشگاه تجاری پکن، افرادی را در حد معاون شهردار و يا حداکثر شهردار يک شهر به چين اعزام کرده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG